Kiaušiniai neturi įtakos cholesterolio kiekiui, tačiau gydytoja įspėja: svarbi viena sąlyga

Kiaušinių patiekalai – vienas iš populiarių pusryčių pasirinkimų puikiai dienos pradžiai. Tačiau jei jau pabodo virti ar įprastai kepti, turėdami daugiau laiko pabandykite daržovėmis ir sūriu pagardintą omletą išsikepti orkaitėje, keksiukų formelėse – tokius pusryčius valgys ir kiaušinius ne itin mėgstantys vaikai.

Kiaušiniai.<br>123rf nuotr.
Kiaušiniai.<br>123rf nuotr.
Kiaušiniai.<br>123rf nuotr.
Kiaušiniai.<br>123rf nuotr.
Kiaušiniai.<br>123rf nuotr.
Kiaušiniai.<br>123rf nuotr.
E.Gavelienė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
E.Gavelienė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
L.Barčaitė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
L.Barčaitė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Omletas su daržovėmis ir sūriu.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Omletas su daržovėmis ir sūriu.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Jan 24, 2023, 8:13 AM

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad kiaušinius būtina įtraukti į kasdienį racioną, o prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad daugėja sąmoningų pirkėjų, kurie kiaušinius renkasi pagal ant pakuotės nurodytą kiaušinių žymėjimą ir vištų laikymo sąlygas.

Kiaušinių vartojimas ir cholesterolio lygis

Nors anksčiau apie kiaušinių naudą buvo galima rasti įvairių nuomonių, pasak gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės, jie tikrai yra palankūs sveikatai unikalia sudėtimi, nes net 97 proc. maistinių medžiagų iš kiaušinių mūsų organizmas lengvai pasisavina.

„Pagal baltymų vertę kiaušiniai lyginami su mėsa, žuvimi, ankštinėmis daržovėmis ir riešutais, kurių rekomenduojama valgyti 2-3 kartus per dieną. Kalbant apie kiaušinių maistingumą, jie turtingi būtiniausiomis riebalų rūgštimis, baltymais, vitaminais, mineralinėmis medžiagomis, mikroelementais.

Dažnai girdime, kad kiaušinių vartojimas didina cholesterolio kiekį kraujyje, bet iš tiesų kiaušiniai cholesterolio lygiui įtakos neturi, jei valgome įvairų ir subalansuotą maistą“, – primena E. Gavelienė.

Kiaušiniai – būtinų amino rūgščių šaltinis

Kiaušiniai vertinami dėl didelės biologinės vertės baltymo, kuriame yra visų būtinų amino rūgščių, tarp jų ir net 70 miligramų omega-3 riebalų rūgščių.

„Turint omenyje, kad žmogui per parą jų reikia suvartoti apie 1 gramą, kiaušiniai – puikus maistinis šios medžiagos šaltinis. Juose randama ir visų žmogui reikalingų mineralinių medžiagų bei mikroelementų: geležies, magnio, seleno, cinko, vario, kalcio, kalio, fosforo. Taip pat gausu ir vandenyje bei riebaluose tirpių vitaminų: regėjimui svarbaus vitamino A, širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai reikalingo vitamino D ir visų grupių vitamino B. Pavyzdžiui, vitaminas B4, kitaip dar vadinamas cholinu, yra būtinas smegenų vystymuisi, nervų sistemos veiklai palaikyti ir nervinių impulsų perdavimui, jis ypač reikalingas moterims nėštumo metu“, – sako dietologė.

Pasak dr. E. Gavelienės, kiaušiniuose yra ir karotinoidų – liuteino bei zeaksantino: „Tai – antioksidantai, reikalingi kataraktos vystymosi profilaktikai – jų daugiausia randama augalinės kilmės maisto produktuose. Kiaušiniuose gausu ir kitų maistinių medžiagų, būtinų žmogaus organizmo veiklai palaikyti, todėl juos būtina įtraukti į mitybos racioną tiek vaikams, tiek suaugusiems.“

Atkreipkite dėmesį į žymėjimą

Virtus ar keptus kiaušinius dažnai renkamės šeimos pusryčiams: su įvairiais priedais jie tapę daugumos ryto tradicija. O. Suchočeva pastebi, kad daugėja pirkėjų, kurie rinkdamiesi kiaušinius atsižvelgia į ant pakuotės nurodytą prekės kategoriją, o pirmenybę teikia lietuviškiems, laisvėje užaugintų vištų arba ekologiškiems kiaušiniams.

„Pirkėjai vertina lietuvišką produkciją, jos šviežumą, tvarumą, naudą šalies verslo sektoriui“, – sako O. Suchočeva.

Ekspertė primena, kad pirmasis skaičius ant kiaušinio reiškia vištų dedeklių laikymo būdą, kuris priklauso nuo vištų laikymo sąlygų. Kitos dvi raidės yra šalies, kurioje registruota kiaušinių gavybos įmonė ir yra vištų dedeklių laikymo vieta, kodas.

„Trečioji kodo dalis nurodo vištų dedeklių laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį, kuris įrodo, kad vištų dedeklių laikymo vieta yra registruota ir kontroliuojama šalies, kurioje pagaminti kiaušiniai, valstybinės veterinarijos tarnybos. Visi kiaušiniai turi būti surūšiuoti, tinkamai paženklinti ir supakuoti per dešimt dienų nuo padėjimo datos, o tinkamumo vartoti terminas gali būti ne ilgesnis kaip 28 dienos po kiaušinių padėjimo“, – sako O. Suchočeva.

Prekybos tinklas „Rimi“ savo korporatyvinės atsakomybės strategijoje numatė nuo 2025 metų nebeprekiauti narvuose laikomų vištų kiaušiniais, pažymėtais 3 numeriu.

Priedai suteiks kiaušiniams naujų skonių

„Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria šaldytuve visada turėti kiaušinių – su jais, pridėjus daržovių ar likusių nuo vakarienės mėsos gabalėlių, galima išsikepti sotų omletą pusryčiams, o turint daugiau laiko – paeksperimentuoti ir išsivirti Benedikto kiaušinių.

„Kepdami omletą nebijokite improvizuoti – jei norite sotesnio patiekalo, kepkite jį su turimo kumpio ar mėsos gabaliukais. Galite pasiruošti omletą ir su fetos ar ožkos sūriu, alyvuogėmis, džiovintais pomidorais, varške – paieškokite netikėtų derinių“, – kviečia L. Barčaitė. Ji siūlo išsikepti omletą su daržovėmis keksiukų formelėse.

Omletas su daržovėmis ir sūriu

Omletui reikės (4 porcijoms):

  • pusės skardinės konservuotų pomidorų
  • 9 kiaušinių
  • 2 saujų špinatų
  • 100 g mocarelos sūrio
  • 1 svogūno
  • druskos ir pipirų pagal skonį.

Kaip gaminti

Dubenyje išplakite kiaušinius su druska ir pipirais. Kubeliais supjaustykite svogūną, pakepinkite jį keptuvėje.

Keksiukų formeles ištepkite aliejumi ir į jas sudėkite pakepintus svogūnus. Ant viršaus dėkite konservuotus pasmulkintus pomidorus, špinatus ir supjaustytą mocarelą. Supilkite pasiruoštą kiaušinio plakinį ir dėkite kepti į įkaitintą iki 200 laipsnių orkaitę. Kepkite 20–25 minutes.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.