Šios kruopos tiks pusryčiams, pietums ir vakarienei: kainuoja nedaug, o nauda – begalinė

Populiariuosius grikius dažnai renkamės pusryčiams, tačiau jie kartu su mėsa tiks pietums, o su daržovėmis – ir vakarienei.

 Grikių košė.<br> 123rf nuotr.
 Grikių košė.<br> 123rf nuotr.
Grikiai pastaruoju metu vis labiau populiarėja visame pasaulyje.<br> 123rf nuotr.
Grikiai pastaruoju metu vis labiau populiarėja visame pasaulyje.<br> 123rf nuotr.
 Grikiai su maltos maltos mėsos kukuliukais.
 Grikiai su maltos maltos mėsos kukuliukais.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Feb 14, 2023, 8:22 AM, atnaujinta Feb 15, 2023, 9:55 AM

Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, pagal maistingumą grikiai gali būti priskiriami prie superproduktų, be to, jie puikiai tinka glitimo netoleruojantiems žmonėms.

Tiesa, renkantis grikius svarbu atkreipti dėmesį į kruopų išvaizdą, tad žinovė pataria, kaip juos išsirinkti kokybiškus ir kur laikyti namuose norint išvengti maistinių kandžių.

Grikiai – nuo pusryčių iki vakarienės

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė patiekalams siūlo rinktis viso grūdo kruopas, nes jos dar turi papildomų naudų – tirpių ir netirpių skaidulų.

„Kruopos vertinamos dėl kompleksinių angliavandenių, tačiau reikėtų neužmiršti, jog jose yra ir naudingų augalinių baltymų, B grupės vitaminų, įvairių mikroelementų. Priklausomai nuo grūdų rūšies, kai kur jų būna daugiau.

Tarkime, grikiuose ir bolivinių balandų grūdeliuose randamas didesnis geležies kiekis nei kitose kruopose“, – pastebi E. Gavelienė.

Dažnai vakarienei rekomenduojami baltymingi patiekalai, bet grikiai, nors ir turtingi angliavandeniais, gali būti išimtis. Pasak gydytojos dietologės, šios kruopos įvairiais pavidalais gali būti tiek pusryčių, tiek pietų, tiek vakarienės patiekalas.

„Grikiuose gausu žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų: geležies, magnio, fosforo bei kalio, o taip pat – B grupės vitaminų ir vitamino E. Šios kruopos – puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis, praturtintas žmogaus organizmui nepakeičiama aminorūgštimi – lizinu. Be to, grikių kruopos puikiai tinka glitimo netoleruojantiems asmenims“, – teigia gydytoja dietologė.

Kokias grikių kruopas rinktis ir kaip laikyti

Prekybos centruose galime rinktis iš didelės grikių kruopų įvairovės – jei jos subertos į perregimas pakuotes, vertėtų apžiūrėti grūdelius. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, grikių branduoliai turėtų būti vidutinio stambumo arba stambūs: „Pakuotėje turi būti kuo mažiau suskaldytų ar nelukštentų grikių kruopų. Taip pat neturėtų būti pašalinių priemaišų, pavyzdžiui, kitų kruopų ar smulkių akmenukų. Kokybiškų grikių spalva yra vientisa, sodriai ruda.“

Įprastai grikių laikymo sąlygas ir galiojimo terminą gamintojai nurodo pakuotės etiketėje, bet atidarius pakuotę šias kruopas rekomenduojama suvartoti kuo greičiau.

„Žinoma, net ir po galiojimo termino pabaigos, jei grikius laikėte teisingai, jie netaps nevartotini, tačiau gali išsausėti, tad jų skonis nebebus toks, koks turėtų būti. Namuose grikius reikėtų laikyti kambario temperatūroje, sausoje vietoje. Jei namuose labai karšta, grikius galima pasidėti ir šaldytuve – taip sumažės tikimybė kruopose įsiveisti maistinėms kandims. Be to, šių kenkėjų išvengsite ir tuomet, jei grikių kruopas laikysite sandariuose stiklo arba plastiko indeliuose, šviesioje vietoje“, – patarimais dalijasi O. Suchočeva.

Ekspertė pastebi, kad pirkėjai šiuo metu ieško pigesnių arba vidutinės kainos kruopų, o brangesnes perka akcijų metu.

„Tai dažno pasirinkimo produktas, kuris daugeliui patinka tiek dėl prieinamos kainos, tiek dėl skonio ir plačių pritaikymo galimybių kulinarijoje. Pirkėjų mėgstamiausi – Lietuvoje užauginti grikiai. Be to, pastaraisiais metais auga susidomėjimas ir ekologiškomis grikių kruopomis“, – sako komercijos operacijų vadovė.

Pasak O. Suchočevos, daugiausia sutaupyti galima planuojant savaitės meniu iš anksto. Taip pat norint efektyviai apsipirkti verta pasidomėti taikomomis nuolaidomis. „Be to, yra galimybė apsipirkti internetu: taip sugaišite dar mažiau laiko ir kils mažiau pagundų nusipirkti to, ko visai nereikėjo, kaip kartais atsitinka einant pro parduotuvės lentynas“, – pataria O. Suchočeva.

„Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo tiek skrudintus, tiek neskrudintus grikius panaudoti ruošiant daugybę patiekalų: troškinius, salotas, apkepus su daržovėmis, rizotą, patiekiant juos kaip garnyrą prie mėsos ar žuvies patiekalų.

„Šįkart rekomenduoju pasigaminti grikių su maltos mėsos kukuliukais. Šis patiekalas geras tuo, kad jam galite naudoti turimą mėsą, taip pat pasirinktinai keisti daržoves – jis tiks šeimos pietums, nes kukuliukus įprastai mėgsta ir vaikai“, – sako L. Barčaitė.

Grikiai su maltos maltos mėsos kukuliukais (4 porcijos)

Reikės:

  • 200 g grikių;
  • 800 g faršo;
  • 2 morkų;
  • 4 slyvinių pomidorų;
  • 2 svogūnų;
  • 1 šaukšto aliejaus;
  • druskos, pipirų, mėgstamų prieskonių pagal skonį.

Kaip gaminti

Išvirkite grikius.

Į maltą mėsą įberkite druskos, pipirų ir mėgstamų prieskonių, gerai išmaišykite ir formuokite nedidelius rutuliukus.

Smulkiai supjaustykite svogūną, stambiai sutarkuokite morkas, o pomidorus supjaustykite kubeliais.

Sudėkite daržoves į keptuvę ir šiek tiek apkepkite aliejuje.

Mėsos kukuliukus sudėkite ant daržovių, uždenkite keptuvę dangčiu ir patroškinkite apie pusvalandį.

Patiekite su grikiais.

Skanaus!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.