Šveicarai lyg bokso kriaušę sutalžė Lietuvos rinktinę

Xh.Shaqiri mačo pabaigoje paskandino lietuvius įvarčių lietuvoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.

Nov 15, 2014, 8:45 PM, atnaujinta Jan 21, 2018, 9:12 AM

Lietuvos futbolo rinktinė Sankt Galene neturėjo jokių galimybių pasvajoti bent apie vieną tašką. Nors įvarčių lietus virš Lietuvos ekipos vartų prakiuro tik 66-ąją minutę, Igorio Pankratjevo kariauna per nepilną pusvalandį buvo tiesiog sumaitota. 4:0 – tokiu rezultatu Šveicarijos futbolininkai vožė per lietuvių ambicijas patekti į 2016 metų Europos futbolo čempionatą Prancūzijoje.

Lietuvos futbolininkai Šveicarijoje atliko bokso kriaušės vaidmenį.

Šveicarai kamuolį kontroliavo net 69 proc. laiko, atliko net 23 smūgius (12 į vartų plotą) ir kėlė 8 kampinius.

Lietuviai atsakė varganu vieninteliu smūgiu į vartų plotą (iš viso – 6).

Įvarčiai. 66-ąją minutę nuolat smūgiais apšaudyta lietuvių gynyba galiausiai palūžo. Gaudydamas kamuolį po kampinio G.Arlauskis jo nesugraibė ir šis tiesiog įriedėjo į vartus. Iki tol G.Arlauskis patikimai it skėtis gynė Lietuvos komandos vartus ir ne sykį gelbėjo lietuvius nuo įvarčių lietaus.

Tačiau įvarčių kruša nuplovė lietuvių gynybines užtvaras kartu su visu G.Arlauskiu.

68-ąją minutę po grubios F.Černycho klaidos nespėjant pagal dirbtinę nuošalę, G.Scharas iš kelių metrų dar sykį nuginklavo G.Arlauskį - 2:0.

Xh.Shaqiri 80-ąją minutę galiausiai pasiekė savo. Gausybę progų turėjęs puolėjas smūgiu galva iš kelių metru nukreipė kamuolį į G.Arlauskio vartus – 3:0.

90-ąją minutę po greito šveicarų išpuolio tas pats Xh.Shaqiri dar sykį nuginklavo rankas nuleidusių lietuvių vartus - 4:0.

Reitingas. FIFA reitinge Šveicarija rikiuojasi dvyliktoje vietoje. Tai – aukščiausią reitingą turinti lietuvių varžovė E grupėje. Pati Lietuvos rinktinė rikiuojasi 92-oje reitingo vietoje.

Prognozė. Prieš rungtynes buvęs garsus Lietuvos futbolininkas Valdas Ivanauskas pareiškė, kad šveicarai net ir žaisdami viena koja įveiktų lietuvius ir švęs lengvą pergalę. V.Ivanausko prognozė, pasirodo, buvo labai tiksli.

0:9. Tokiu rezultatu baigėsi pirmoji ir vienintelė Lietuvos ir Šveicarijos dvikova istorijoje. Pirmosiose lietuviams olimpinėse žaidynėse prieš 90 metų mūsiškiai patyrė skaudų pralaimėjimą.

Startas. Šveicarai atranką pradėjo netikėtu pralaimėjimu Slovėnijai 0:1. Namuose Šveicarija 0:2 nusileido Anglijai ir vienintelę pergalę pasiekė prieš San Mariną (4:0).

Tuo tarpu lietuviai startavo 2:0 nugalėdami San Mariną bei 1:0 palauždami estus. Tiesa, paskutinėse rungtynėse Vilniuje I.Pankratjevo kariauna 0:2 kluptelėjo prieš slovėnus.

Palaikymas. Lietuvos rinktinę Šveicarijoje palaikė apie pusantro šimto nacionalinę komandą į išvykas lydinčių sirgalių ir vietos Šveicarijos lietuvių bendruomenė.

Svečias. Ciuriche mačui besiruošusią Lietuvos rinktinę aplankė traumuotas puolėjas Lukas Spalvis. 20 metų futbolininkas norėjo susitikti su komandos draugais ir palinkėti jiems sėkmės. Pats puolėjas į aikštę grįš tik 2015-aisiais.

Sudėtys. Lietuvos rinktinės startinė sudėtis: Arlauskis – Andriuškevičius, Kijanskas, Freidgeimas, Vaitkūnas – Novikovas, Žulpa, Chvedukas, Vičius, Černychas – Matulevičius.

Atsarginiai: Černiauskas, Zubas, Slavickas, Borovskis, Kazlauskas, Kalonas, Eliošius, Beniušis, Kuklys, Sirgėdas, Stankevičius.

Šveicarijos rinktinės sudėtis: Sommeras – Moubandje, Scharas, Djorou, Lichtsteineris – Dzemaili, Inleras, Shaqiri, Behrami – Mehmedi, Severovičius.

Atsarginiai: Hitzas, Burki, von Bergenas, Langas, Frei, Schonbachleris, Stockeris, Fernandesas, Kasami, Drmičius.

Rungtynių eiga.

Pirmasis kėlinys

1 min. Jau pirmąją minutę lietuviai užgulė šveicarų vartus, bet A.Novikovo smūgis buvo labai netikslus.

3 min. Visai netrukus šveicarai atliko pavojingą baudos smūgį, į kurį puikiai reagavo G.Arlauskis.

4 min. G.Arlauskis užtikrintai gaudo nevykusį H.Seferovičiaus smūgį.

8 min. Šveicarai perėmė iniciatyvą, neužtikrintai žaidė G.Arlauskis. Šeimininkai vis dažniau svečiavosi prie lietuvių vartų.

12 min. Pavojingai prieš G.Arlauskį kairiajame baudos aikštelės krašte puolime sužaidė H.Mehmedi. Vis dėlto agresyviai prieš šveicarų puolėją besigynęs vartininkas išgąsdino priešininkas ir šis nesugebėjo atlikti normalaus smūgio į vartus.

18 min. H.Seferovičius galva vos nenuginklavo Lietuvos rinktinės vartų. Nuo įvarčio išgelbėjo G.Arlauskis, atrėmęs smūgį maždaug iš septynių metrų. Po kampinio šveicarų smūgiuotas kamuolys lėkė „Dievui į langus“.

22 min. Dar kartą turėjo paplušėti G.Arlauskis. Jis atrėmė pavojingą tolimą H.Seferovičiaus smūgį ir išsaugojo vartus tuščius.

27 min. Pavojingai skersuotas kamuolys išjudino šveicarų vartininką Y.Sommerį. Tiesa, arčiausiai aštraus perdavimo buvusiam A.Novikovui užfiksuota nuošalė.

28 min. H.Seferovičiaus perdavimas galva iš dešiniojo krašto it peilis sviestą skrodė Lietuvos rinktinės gynybą. Tik Fortūnos šypsnis išgelbėjo lietuvius nuo įvarčio, nes į kamuolį nepataikė vienas prieš pat vartus stovėjęs šveicaras. G.Arlauskiui tenka nuolat dirbti pirštinėmis.

36 min. G.Freidgeimui rodoma geltonoji kortelė. Šveicarai užgulę lietuvių vartus.

40 min. X.Shaqiri niekieno netrukdomas smūgiuoja iš toli, bet kamuolys skrieja toli nuo dešiniojo virpsto. Netrukus seka G.Inlero tolimas bandymas. Smūgių statistika – 12:2 šveicarų naudai.

45 min. Pirmasis kėlinys baigėsi labai netiksliu A.Žulpos smūgiu. Šveicarai pirmojoje pusėje visa galva pranoko lietuvius, bet I.Pankratjevo kariaunai pavyko išsaugoti vartus tuščius nuo tuzino šeimininkų išpuolio – 0:0.

Antrasis kėlinys

47 min. Kamuolys gąsdindamas it vaiduoklis praskrieja Lietuvos rinktinės baudos aikštelėje. Vis dėlto nė vienas šveicaras nepasiekė kamuolio ir šis netrukdomas skriejo į užribį.

49 min. A.Novikovas užklupo „užmigusį“ šveicarų vartininką ir smūgiuodamas iš aikštės vidurio vos nesukėlė rimto gaisro. Bet čia pat gaisrą turėjo malšinti pats G.Arlauskis, kai kamuolys chaotiškai vaikščiojo šalia Lietuvos rinktinės vartų.

51 min. Lietuviai turėjo progą kontratakuoti, bet D.Matulevičiaus smūgis į vartus buvo nevykęs.

53 min. Xh.Shaqiri turėjo auksinę progą

56 min. Lietuvos vartus saugojo dievai. Kitaip nepaaiškinsi, kaip vienas prieš G.Arlauskį išbėgęs A.Mehmedi įveikė vartininko gynybą, bet kamuolys trenkėsi į dešinįjį virpstą. Šveicarui beliko griebtis už galvos.

61 min. A.Novikovo pusiau smūgis, pusiau perdavimas privertė sunerimti šveicarų sirgalius. Tačiau įvarčio pasiekti nepavyko.

66-68 min. Lietuvos rinktinė praleido du įvarčius. Iš pradžių gaudant kamuolį po kampinio G.Arlauskiui kamuolys tiesiog išsprūdo iš rankų ir įriedėjo į vartus. Po dviejų minučių G.Scharas pasinaudojo lietuvių klaida gynyboje ir iš kelių metrų pasiuntė antrąjį įvartį į Lietuvos vartus - 2:0.

70 min. Lietuviai sutriko. Šveicarai susikūrė dar pora puikių galimybių pasižymėti.

80 min. Xh.Shaqiri galiausiai pasiekė savo. Gausybę progų turėjęs puolėjas smūgiu galva iš kelių metru nukreipė kamuolį į G.Arlauskio vartus – 3:0.

90 min. Xh.Shaqiri galutinai žlugdė lietuvius. Paskutinį minutę puolėjas įmušė ketvirtąjį įvartį - 4:0.

90+3. Lietuvių kančios baigėsi - teisėjas paskelbė mačo pabaigą.