Pusfinalio atspindžiai: serbų žvaigždžių atgimimas

Per atkrintamąsias varžybas atgimę Milošas Teodosičius ir Nenadas Krstičius į aukštesnį lygį pakėlė Serbijos rinktinę, Kennethas Fariedas liūdėjo dėl to, kad neteks susitikti su ispanais, Mindaugas Kuzminskas per vieną vakarą nuveikė daugiau nei per visas iki tol vykusias rungtynes, o Nicolas Batumo rezultatyvumo proveržis nepadėjo jo komandai išsigelbėti nuo pralaimėjimo.

Serbai žengė į finalą.<br>G.Šiupario nuotr.

Rolandas V.Eidvilas

Sep 13, 2014, 1:28 PM, atnaujinta Feb 9, 2018, 4:05 PM

Tai atsitiko per pasaulio vyrų krepšinio čempionato pusfinalio rungtynes, kuriose pergales šventė ir teisę žaisti finale iškovojo JAV ir Serbijos rinktinės.

Pusfinalio rungtynės nebuvo panašios, bet po jų niekas negalėjo tvirtinti, kad JAV ir Serbijos krepšininkai nebuvo verti patekti į finalą. JAV komanda sutriuškino lietuvius 96:68, o Serbijos rinktinė didelę mačo dalį dominavo ir, pabaigoje atlaikiusi varžovų šturmą, nugalėjo prancūzus 90:85.

Finalas. JAV ir Serbijos rungtynės pasaulio pirmenybių finale vyks pirmą kartą.

Įdomu, kad amerikiečiai kovoje dėl aukso niekada nebuvo akis į akį susidūrę ir su Jugoslavijos ar Serbijos ir Juodkalnijos rinktinėmis, kuriose visada žaisdavo daug serbų krepšininkų.

JAV komanda medaliais bus apdovanota dvyliktąjį kartą. Iki šiol amerikiečiai keturis kartus tapo pasaulio čempionais (1954, 1986, 1994 ir 2010 m.), tris kartus buvo antri (1950, 1959 ir 1982 m.) ir keturis kartus užėmė trečiąją vietą (1974, 1990, 1998 ir 2006 m.).

Savarankiškos Serbijos rinktinė ant garbės pakylos dar nebuvo pakilusi (geriausias rezultatas – 4-oji vieta prieš ketverius metus).

Iš šešių respublikų sudarytos Jugoslavijos Federacijos rinktinė tris kartus tapo pasaulio čempione (1970, 1978 ir 1990 m.), taip pat triskart laimėjo sidabrą (1963, 1967 ir 1974 m.) ir dukart – bronzą (1982 ir 1986 m.).

Didžiajai Jugoslavijai pradėjus byrėti vien iš Serbijos ir Juodkalnijos sudarytos valstybės rinktinė laimėjo aukso medalius 1998 ir 2002 metais.

Dėl bronzos. Lietuvos ir Prancūzijos rinktinės kovoje dėl bronzos irgi susirems pirmą kartą. Prancūzai iki šiol nė sykio nežaidė mažajame finale. Tiesa, 1954 metais „mėlynieji“ užėmė ketvirtąją vietą (tai – geriausias jų rezultatas pasaulio pirmenybėse), bet tada kova dėl medalių vyko aštuonių komandų finalo grupėje.

Lietuvos rinktinė prieš ketverius metus iškovojo bronzos medalius. 2010-aisiais lietuviai mažajame finale pranoko Serbijos krepšininkus.

Pernai Lietuvos ir Prancūzijos krepšininkai žaidė Europos pirmenybių finale. Rungtynes 80:66 laimėjo prancūzai.

Pusfinalio skaičiai

0. JAV rinktinės gynėjas Jamesas Hardenas per du pirmuosius kėlinius nepelnė nė taško. Antroje rungtynių pusėje jis surinko 16 taškų. Vidutiniškai 13,1 taško pelnantis J.Hardenas yra rezultatyviausias amerikiečių krepšininkas.

1. Iš Ado Juškevičiaus taiklumo liko tik prisiminimai. Jei per pirmąsias ketverias rungtynes jis pataikė net 13 iš 18 metimų (72,2 proc.), tai per kitas ketverias – vos 5 iš 24 (20,8 proc.). Žaisdamas su JAV rinktine A.Juškevičius metė 8 kartus, bet pataikė 1.

2. Serbas Milošas Teodosičius per atkrintamąsias varžybas palyginti su grupės turnyru savo rezultatyvumo vidurkį padidino beveik dukart. Pirmajame etape „erelių“ lyderis pelnydavo 10,4 taško, atkrintamajame – 20 taškų. Per rungtynes su prancūzais M.Teodosičius įmetė 24 taškus, tarp jų 18 – per pirmąsias 18 minučių. Daugiau nei dukart padidėjo prieš čempionatą dėl traumos beveik nesitreniravusio N.Krstičiaus rezultatyvumas – nuo 4,7 taškų Granadoje iki 10,3 taško Madride.

4. Prancūzijos komanda pirmaname kėlinyje 4 minutes negalėjo įmesti nė vieno taško. Serbai per tą laiką surinko 11 taškų ir jau 9-ąją minutę pirmą kartą įgijo dviženklį pranašumą 20:10.

5. JAV rinktinei penktą kartą nepavyko surinkti 100 taškų. Į Lietuvos krepšį amerikiečiai įmetė 96 taškus, o nerezultatyviausiai žaidė su meksikiečiais, kuriuos įveikė 86:63. JAV komanda pelno vidutiniškai 101,5 taško.

8. N.Batumas pataikė 8 tritaškius (iš toli metė 12 kartų) ir pasiekė čempionato rekordą. Beje, visa Serbijos komanda irgi įmetė 8 tritaškius (iš 15 bandymų).

10. A.Juškevičius pakartojo čempionato be klaidų mestų baudų rekordą. Jis pataikė visas 10 baudų. Pirmasis šį rezultatą ketvirtfinalio etape pasiekė M.Teodosičius.

15. Mindaugas Kuzminskas per vieną mačą su JAV ekipa nuveikė daugiau nei per visas iki tol žaistas rungtynes. Iki ketvirtadienio jis žaidė 45 minutes, pelnė 9 taškus ir atkovojo 2 kamuolius, ketvirtadienį – žaidė 27 minutes, pelnė 15 taškų ir atkovojo 9 kamuolius.

35. Rezultatyviausias pusfinalio žaidėjas buvo prancūzas Nicolas Batumas. Jis pelnė 35 taškus. Daugiau šiame čempionate įmetė tik angolietis Yanickas Moreira – 38 taškus per rungtynes su Australijos rinktine.

42. Lietuvos rinktinė į JAV komandos krepšį metė 42 baudas. Iki pusfinalio dvikovos lietuviai per rungtynes mesdavo vidutiniškai 16,7 baudos, o žaisdami su korėjiečiais prie baudų metimo linijos nestojo nė karto. Čempionato rekordas – 45 baudos metimai, kuriuos atliko Turkijos krepšininkai per mačą su suomiais.

Pusfinalio citata

Kennethas Fariedas (JAV rinktinės žaidėjas): „Esu nusivylęs dėl to, kad Ispanija nepateko į finalą. Mes norėjome juos įveikti jų pačių šalyje. Bandžiau laikyti liežuvį už dantų, bet visi mums kartojo: „Vaje, jūs neįveiksite Ispanijos“. O Ispanija net nepajėgė įveikti Prancūzijos“. (Pasak ESPN, K.Fariedas vienintelis atvirai pasakė tai, apie ką užuolankomis kalbėjo keli kiti JAV rinktinės krepšininkai.)

Pusfinalio antraštė

„New York Times“: „Be Svajonių komandos spindesio JAV vėl viešpatauja Barselonoje“.

Pusfinalio žaidėjas

Milošas Teodosičius (Serbija).

Pusfinalio penketas

Milošas Teodosičius (Serbija) – 24 taškai (4/5 dvitaškių, 5/7 tritaškių, 1/2 baudų) per 33 min.

Kyrie Irvingas (JAV) – 18 taškų (6/10 dvitaškių, 2/5 tritaškių) per 34 min.

Klay Thompsonas (JAV) – 16 taškų (5/7 dvitaškių, 2/5 tritaškių) per 26 min.

Nicolas Batumas (Prancūzija) – 35 taškai (3/5 dvitaškių, 8/12 tritaškių, 5/6 baudų) per 37 min.

Nenadas Krstičius (Serbija) – 11 taškų (4/9 dvitaškių, 3/4 baudų) per 16 min.