EUROLYGA 2023

Kodėl J. Mačiuliui mirtimi grasinęs fanas liks nenubaustas

Visai neseniai praūžusi Europos krepšinio karštinė, atrodo, kartu užmarštin nusinešė ir serbų sirgaliaus grasinimus nužudyti mūsų šalies krepšininką Joną Mačiulį bei jo šeimą. Šis išpuolis, panašu, taip ir liks tik nemalonia istorija – be jokių teisinių pasekmių ir atsakomybės.

Jonas Mačiulis per „EuroBasket“ gavo grąsinimų iš serbų sirgaliaus.<br>G.Šiupario nuotr.
Jonas Mačiulis per „EuroBasket“ gavo grąsinimų iš serbų sirgaliaus.<br>G.Šiupario nuotr.
Grasinimas J.Mačiuliui.
Grasinimas J.Mačiuliui.
Algimantas Čepas.
Algimantas Čepas.
Želimiras Kešetovičius.
Želimiras Kešetovičius.
Daugiau nuotraukų (4)

Vaida Vincevičiūtė

Sep 30, 2015, 11:26 AM, atnaujinta Oct 12, 2017, 5:08 PM

Prisijunkite prie lrytas.lt sportas sirgalių komandos ir tapkite nariu „Facebook“ tinkle. Spauskite PATINKA arba LIKE.

Teisininkai sako, kad realiai tokiais grasinimais sirgaliai vis dar gali švaistytis gana laisvai ir neatsakingai, mat nubausti už juos pagal šiandien galiojančią teisę būtų labai sudėtinga.

„Mūsų teisinė sistema kol kas neįgali kovoti su tokiais grasintojais. Realiai net ir tokie bauginantys pasisakymai dažnai lieka tik moralės reikalu. Jei dėl šio incidento krepšininkas J. Mačiulis kreiptųsi į teisėsaugą, tikimybės nubausti neadekvatų faną praktiškai nėra“, – sako dr. Algimantas Čepas, Vilniaus pažangiųjų studijų instituto (VIL IAS) direktorius.

„Nors Baudžiamasis kodeksas numato už grasinimą nužudyti laisvės atėmimo bausmę, ji gali būti skirta tik jei įrodomas „rimtas pagrindas manyti, kad grasinimas gali būti įvykdytas“. O tokį „pagrindą“ įrodyti, kai grasinama asmeniškai nepažįstamam žmogui – praktiškai neįmanoma. Vadinamasis stalkingas – persekiojimas grasinant – Vakaruose sulaukia labai daug dėmesio, tačiau į šią nusikalstamą veiką Lietuvoje beveik nekreipiama dėmesio. Todėl reikia labai rimtai pagalvoti apie mūsų teisinės sistemos tobulinimą“, – sakė ekspertas.

Bausmės minėtas serbų sirgalius greičiausiai nesulauktų ne tik Lietuvoje, tačiau ir Serbijoje. Želimiras Kešetovičius, VILIAS bedradarbiaujantis mokslininkas Serbijoje teigė, kad fanų išpuoliai jų šalyje nėra jokia naujiena, o ir vertinami gana atlaidžiai.

„Mes turime labai daug problemų su futbolo sirgaliais, gal kiek mažiau su krepšinio gerbėjais. Tačiau ir jų pasitaiko. Karts nuo karto Serbijoje galima išgirsti ir labai rimtų grasinimų žurnalistams ar politikams. Beje, tik pastariesiems adresuotieji sulaukia deramesnio teisėsaugos dėmesio, – sako Ž. Kešetovičius. – Sporto sirgaliai už išpuolius baudžiami gana atsainiai net ir rimtų išpuolių atvejais. Pavyzdžiui, prieš keletą metų vienas sporto aistruolis stipriai nudegino policininkui burną su liepsnojančiu fakelu. Fanas buvo nubaustas 10-ies metų kalėjimo bausme, bausmė iškart buvo sumažinta iki 5-erių, o galiausiai jis paleistas lygtinai. Visai netrukus šis sirgalius padarė naują smurtinį išpuolį kitame viešame renginyje“.

Serbų ekspertas pabrėžia, kad nors teisė ir gana atlaidi, tačiau išpuolis prieš J. Mačiulį tikrai nėra pateisinamas. „Istorija apie šį įvykį Serbijos viešojoje erdvėje nenuskambėjo, tačiau net neabejoju, kad sporto sirgaliai mūsų šalyje būtų jį pasmerkę. Tai nepateisinama“, – sako Ž. Kešetovičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.