Naujasis Latvijos krepšinio planas užgožė dvigubai turtingesnės LKF metus

„Lietuviai visada tiki, kad yra geresni. Latviai nori kovoti, bet tai sudėtinga – jūsų krepšinio lygis aukštesnis“, – neseniai sakė ilgametis Latvijos rinktinės puolėjas Uvis Helmanis.

Latvijos rinktinės pastaraisiais metais nenusileido lietuviams.<br> FIBA ir LKF nuotr.
 Latvijos aštuoniolikmečius konsultavo buvęs nacionalinės rinktinės treneris Ainaras Bagatskis.<br> FIBA nuotr.
 Lietuvos rinktinė pasaulio čempionato atrankoje kol kas žygiuoja be pralaimėjimų.<br> G.Bitvinsko nuotr.
 Latvijos moterų rinktinė pastarajame Europos čempionate užėmė penktąją vietą.<br> FIBA nuotr.
 Lietuvos jauniai čempionate užėmė penktąją vietą ir iškovojo kelialapį į pasaulio pirmenybės kitąmet.<br> FIBA nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Aug 18, 2018, 11:37 AM

Ir jo žodžiai visiškai logiški – Lietuvos rinktinių statistika įvariuose tarptautiniuose čempionatuose per visą istoriją buvo daug geresnė nei kaimynų.

Tačiau pastarųjų metų situacijai ši taisyklė negalioja.

Dėl dviejų detalių – netikėtai nesėkmingo Lietuvos rinktinių žaidimo ir latvių staigmenų – broliukai trumpam išsiveržė pirmyn.

Už tai yra liaupsinama Latvijos krepšinio federacija, prieš keletą metų parengusi konkretų šalies rinktinių gaivinimo planą, kuris buvo nutaikytas į jaunimo ir moterų krepšinį.

Latvijos federacijos biudžetas yra apie 1,7 mln. eurų – beveik perpus mažesnis nei Lietuvos krepšinio federacijos (LKF), tačiau rezultatuose šis skirtumas neatsispindi.

Sėkminga latvių vasara

Neseniai pasibaigęs Europos 18-mečių čempionatas padėjo skambų akcentą latvių jaunimo rinktinių vasarai. Namuose vykusiose pirmenybėse Latvijos jauniai iškovojo sidabro medalius.

Toks pasiekimas kaimynams buvo milžiniškas žingsnis į priekį – prieš metus latviai 18-mečių vaikinų čempionate užėmė tik 15-ąją vietą ir turėjo kristi į B pakopą. Juos išgelbėjo tik tai, kad šįmet A pakopos čempionatas vyko jų šalyje.

Nors lietuviai Latvijoje laimėjo 6 iš 7 rungtynių, po nesėkmės ketvirtfinalyje jie liko tik penkti.

Ši vasara buvo gera ir Latvijos dvidešimtmečiams. Jie iškopė į A pakopą, Europos pirmenybėse B pakopoje iškovoję trečiąją vietą. Lietuvos 20-mečių rinktinė pretendavo į medalius, tačiau po pralaimėto aštuntfinalio liko tik devinta.

Tai blogiausias jų rezultatas per pastaruosius septynerius metus. Nuo 1992-ųjų šalies 20-mečių rinktinės Senojo žemyno čempionatuose yra iškovojusios 6 medalius.

Dar nesibaigusiose 16-mečių pirmenybėse ir lietuviai, ir latviai pralaimėjo ketvirtfinalio mačus, tad kovoje dėl 5–8 vietų galės spręsti kaimynišką ginčą tiesiogiai.

Lietuvių pintinė – tuščia

Visos trys lietuvių jaunimo rinktinės šiemet klupo tada, kai pergalės reikėjo labiausiai.

Lietuviai galingai žaidė grupių varžybose, tačiau atkrintamosiose kovose neparodė charakterio susidūrę su stipresniais varžovais.

Tokios vasaros, kad nė viena jaunimo rinktinė nebūtų iškovojusi medalių, Lietuva nematė nuo 2014 metų.

Juda skirtingomis kryptimis

Praėjusių metų Europos čempionatas buvo tarsi gaivaus oro gurkšnis atgimstančiam Latvijos vyrų krepšiniui. Penktoji vieta buvo geriausias rezultatas, kokį šalis oficialiuose FIBA turnyruose yra pasiekusi nuo pat nepriklausomybės atkūrimo.

Latvijos vyrų rinktinės pasirodymai stabiliai gerėja nuo 2011-ųjų Europos čempionato. Jame vos 21-ąją vietą užėmę latviai po dvejų metų buvo vienuolikti, dar po poros – aštunti.

Lietuvos rinktinės rezultatų statistika priešinga – pastarosios Europos pirmenybės jiems buvo blogiausios nuo 2009-ųjų.

Šiuo metu lietuviai ir latviai sėkmingai žaidžia 2019-ųjų pasaulio čempionato atrankoje, tad kitais metais Kinijoje galima tikėtis ir tiesioginės akistatos.

Moterys krepšinyje – naktis

Šį rugsėjį Ispanijoje vyks Europos moterų krepšinio čempionatas – jame dalyvaus pajėgi Latvijos rinktinė, tačiau nebus Lietuvos komandos.

Latvės vietą pirmenybėse išsikovojo 2017-ųjų Europos čempionate, kuriame užėmė penktąją vietą.

O Lietuvos rinktinė pastarajame turnyre net nedalyvavo – atrankos turnyro B grupėje lietuvės po dukart žaidė su slovėnėmis bei latvėmis ir pralaimėjo visas ketverias rungtynes.

2019 m. Europos čempionato atrankoje Lietuvos moterų rinktinė nesėkmingai kovojo su Rusija, Vengrija ir Albanija. Tuo metu Latvijos rinktinė šiose pirmenybėse vietą jau yra užsitikrinusi, mat jį rengs kartu su Serbija.

Merginų krepšinyje pastaraisiais metais latvės taip pat lenkia Lietuvą.

Lietuvės tik šįmet iškovojo teisę žaisti Europos 18-mečių čempionato A pakopoje, o latvės joje liko per žingsnį nuo pakylos ir užėmė 4-ąją vietą. Europos 20-mečių pirmenybėse lietuvės irgi žaidė B pakopoje ir iškovojo teisę grįžti į aukštesnį lygį, kuriame esančios latvės šiemet užėmė 11-ąją vietą.

16-mečių pirmenybės vakar prasidėjo Kaune – ten kovoja ir abiejų šalių komandos.