Pasaulio čempionato atranka. Juodkalniečių triumfas ir LKL žaidėjų traumos

Svarbiausias pirmadienį Europoje žaistas pasaulio čempionato atrankos rungtynes laimėjo Latvijos krepšininkai, tačiau nuaidėjus finalo sirenai džiaugėsi jų varžovai. Latviai laimėjo per mažu skirtumu, todėl paskutinį kelialapį į pasaulio čempionatą iškovojo Juodkalnijos rinktinė, kurioje rezultatyviausiai žaidė buvęs „Šiaulių“ gynėjas Derekas Needhamas.

Latvija nugalėjo, bet į pasaulio čempionatą važiuos Juodkalnijos krepšininkai.<br>Fiba.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

Feb 26, 2019, 8:18 AM, atnaujinta Feb 26, 2019, 8:19 AM

Lietuvos krepšininkai atrankos turnyrą baigė vienuoliktąja pergale, o į savo šalių rinktines išvykę LKL klubų legionieriai Martinas Junakovičius, Žiga Dimecas ir Yannickas Franke nežaidė dėl nedidelių traumų.

Kelialapiai. Pirmą kartą į pasaulio čempionatą patekusi Juodkalnijos rinktinė užpildė Europos zonos atrankos nugalėtojų sąrašą. Iš viso Senasis žemynas į vasaros pabaigoje Kinijoje prasidėsiantį baigiamajį turnyrą deleguos dvylika komandų. Tai – Ispanija, Turkija, Juodkalnija (I grupė), Lietuva, Italija, Lenkija (J grupė), Prancūzija, Rusija, Čekija (K grupė), Graikija, Vokietija ir Serbija (L grupė).

Juodkalnijos ir Čekijos rinktinės pasaulio pirmenybėse dalyvaus pirmą kartą, o Italijos, Lenkijos, Rusijos ir Vokietijos krepšininkai į stipriausių planetos komandų turnyrą grįš po pertraukos. Kitos šešios rinktinės, tarp jų – Lietuvos, žaidė ir praėjusiame pasaulio čempionate, kuris buvo surengtas 2014 metais.

Azijos ir Afrikos zonų atrankos turnyrai baigėsi sekmadienį. Azijai pasaulio čempionate atstovaus jo šeimininkė Kinija, Naujoji Zelandija, Australija, Japonija, Korėja, Jordanija, Iranas ir Filipinai, Afrikai – Tunisas, Angola, Nigerija, Senegalas ir Dramblio Kaulo Krantas.

Atomazga. Pirmadienį lemiamose I grupės rungtynėse latviai išvykoje nugalėjo juodkalniečius 80:74. Per 12 turų abi komandos iškovojo po 7 pergales, tačiau Juodkalnijos rinktinė užėmė aukštesnę trečiąją vietą, nes pirmąsias tarpusavio rungtynes Rygoje laimėjo didesniu skirtumu 84:75.

Latvijos rinktinė prieš svarbiausią atrankos mūšį sulaukė net penkių Eurolygos klubuose žaidžiančių krepšininkų ir Podgoricos arenoje iškart griebė jautį už ragų. Šeimininkai net nespėjo apšilti, o latviai jau 5-ąją min. pirmavo reikiamu skirtumu 10:0.

Vis dėlto jau tada buvo neįmanoma nepastebėti pavojaus požymių. Nors juodkalniečiai nepataikė, jie susikūrė nemažai gerų progų ir ženkliai laimėjo kovą dėl atšokusių kamuolių. Kovingumas davė vaisių, o natūralizuotam amerikiečiui Derekui Needhamui (jis vien iki pertraukos pelnė 14 taškų) ir Bojanui Dubljevičiui atrišus svečių krepšį, skirtumas stabilizavosi ir beveik visą laiką svyravo tarp 6 ir 12 taškų.

Paskutinę galimybę vėl padidinti persvarą iki 9 taškų turėjo Dairis Bertanas, tačiau jo tolimas metimas likus kelioms akimirkoms iki sirenos tikslo nepasiekė.

Beje, iš viso D.Bertanas iš toli metė net 8 kartus, bet nepataikė nė karto! Latviai apskritai metė daugiau tritaškių (pataikė 10 iš 29) negu dvitaškių (15 iš 22), o baudos aikštelėse šeimininkavo juodkalniečiai, kurie kovą dėl atšokusio kamuolio laimėjo 42:27. Šeimininkai atkovojo net 18 kamuolių po varžovų krepšiu.

Juodkalnijos rinktinėje rezultatyviausiai žaidė buvęs „Šiaulių“ gynėjas D.Needhamas. Jis pelnė 22 taškus. Tarp latvių pasižymėjo 25 taškus įmetęs Janis Strėlniekas. Buvęs Panevėžio „Lietkabelio“ puolėjas Žanis Peineris pelnė 4 taškus, o buvęs Vilniaus „Ryto“ gynėjas Janis Blūmas visą mačą praleido ant suolo.

„Šis pralaimėjimas yra smagiausias mano karjeroje, – švytėjo juodkalniečių treneris Zvezdanas Mitrovičius. – Pakartoti tokį pralaimėjimą turbūt neįmanoma. Kelialapis į pasaulio čempionatą mums yra milžiniškas pasiekimas. Dabar svarbiausia, kad visi krepšininkai laimingai ir sveiki baigtų klubų sezoną, o tada jau galvosime apie Kiniją“.

Laimingai baigti klubų sezoną reikės ir pačiam Z.Mitrovičiui, dirbančiam su Vilerbano ASVEL krepšininkais, tarp kurių yra ir Mantas Kalnietis.

Lietuviai. Jau anksčiau pirmąją vietą grupėje užsitikrinusi Lietuvos rinktinė pirmadienį paskutinėse rungtynėse Klaipėdoje sutriuškino Italijos komandą 86:73.

Lietuvos rinktinė laimėjo 11 iš 12 rungtynių ir buvo viena geriausių viso atrankos turnyro komandų.

Iškovoti visas 12 pergalių nepavyko nė vienai komandai, o po 11 kartų nugalėjo tik Lietuvos ir Graikijos rinktinės. Po 10 pergalių iškovojo Ispanijos, Prancūzijos, Australijos, Naujosios Zelandijos, Korėjos, Tuniso, Nigerijos, Senegalo ir Kanados krepšininkai.

Nuopolis. Gėdingai atrankos turnyrą baigė Kroatijos rinktinė, pirmadienį išvykoje beviltiškai pralaimėjusi Vengrijos komandai 65:84. Į Kroatijos rinktinę pakviestas Kėdainių „Nevėžio“ gynėjas Martinas Junakovičius nebuvo registruotas dėl nedidelės traumos.

Dėl nedidelės traumos, bent pagal oficialią versiją, nežaidė ir Panevėžio „Lietkabelio“ vidurio puolėjas Žiga Dimecas, kuris pirmadienį buvo įtrauktas į Slovėnijos rinktinės dvyliktuką. Paskutinę šeštąją vietą I grupėje užėmę Europos čempionai slovėnai pirmadienį namie po pratęsimo nugalėjo Ukrainos krepšininkus 85:84.

Nyderlandų rinktinės dvyliktuke buvo, bet per paskutines rungtynes irgi nežaidė Pasvalio „Pieno Žvaigždžių“ gynėjas Yannickas Franke. Olandai išvykoje pralaimėjo lenkams 76:85.

Beje, Slovėnijos ir Kroatijos rinktinės dalyvavo praėjusiame pasaulio čempionate, tačiau iškovoti kelialapių į Kiniją šioms komandoms nepadėjo net ir padidinta Europos kvota.

Teisės žaisti su stipriausiais neapgynė dar dvi praėjusiame pasaulio čempionate rungtyniavusios Europos komandos – Ukraina ir Suomija.

Pasaulio čempionato atranka. 12 turas

Europos zona

I grupė

Juodkalnija – Latvija 74:80. D.Needhamas 22, M.Todorovičius 13, B.Dubljevičius ir A.Popovičius po 11/ J.Strėlniekas 25, 10 rez.perd., M.Meieris 12, J.Timma 11.

Ispanija – Turkija 74:58. D.Brizuela 16, E.Vicedo 13, A.Abalde ir S.Saizas po 10/ S.Erdenas 16, S.Guleras 8.

Slovėnija – Ukraina 85:84 (po pratęsimo). E.Muričius 16, J.Španas 15, Z.Dragičius 14, J.Kosi 12/ V.Kravcovas 16, M.Pustozvonovas 13, V.Bobrovas 11.

J grupė

Lietuva – Italija 86:73. G.Masiulis 15, R.Giedraitis 12, M.Gebenas 11, M.Echodas 10, E.Mockevičius 9, E.Bendžius 8, R.Seibutis 7, Ž.Janavičius 6, A.Juškevičius 3, A.Butkevičius ir Š.Vasiliauskas po 2, D.Bičkauskis 1/ M.Vitali 22, P.Aradori 10, P.Biligha 9.

Vengrija – Kroatija 84:65. D.Vojvoda 21, Cs.Ferenczas 17, A.Kelleris 14/ T.Katičius 14, M.Bilanas 12, D.Planiničius 11.

Lenkija – Nyderlandai 85:76. A.Waczynskis 18, A.Hrycaniukas 12/ Sh.Hamminkas ir R.Schaftenaaras po 12.