Fantastiškas Ž. Ilgausko nuotykis, patekęs į vadovėlius: žingsniai, kurie tapo visų svajone

Įspūdingai Įgūdžių konkurse pasirodęs Domantas Sabonis naktį iš sekmadienio į pirmadienį taps vos antruoju lietuviu, pasirodžiusiu NBA Visų žvaigždžių rungtynėse. Pirmasis tarp akinamai spindinčio NBA žvaigždyno atsidūrė Žydrūnas Ilgauskas.

Ž.Ilgauskas ir Š.Jasikevičius.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
 Ž.Ilgauskas ir L.Jamesas.<br> G.Šiupario nuotr.
 Ž.Ilgauskas su žmona Jennifer.<br> Asmeninio albumo nuotr.
Ž.Ilgauskas „Lietuvos ryto“ archyvo kadruose.<br>G.Šiupario nuotr.
Ž.Ilgauskas „Lietuvos ryto“ archyvo kadruose.<br>A.Barzdžiaus nuotr.
Ž.Ilgauskas „Lietuvos ryto“ archyvo kadruose.<br>M.Kulbio nuotr.
Ž.Ilgauskas „Lietuvos ryto“ archyvo kadruose.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (29)

Feb 16, 2020, 10:40 PM

221 cm ūgio centras NBA Visų žvaigždžių rungtynėse žaidė dukart – 2003 ir 2005 metais.

Ž.Ilgausko istorinius žingsnius tuomet gyvai fiksavo „Lietuvos ryto“ leidžiamo legendinio žurnalo „Krepšinis“ korespondentai.

Lrytas.lt siūlo prisiminti, kaip buvo pasitikti visai Lietuvai istoriniai Ž.Ilgausko pasirodymai.

2003-ieji Lino Kunigėlio akimis

2003 metais istorinį Ž.Ilgausko žingsnį gyvai matė tuometinis „Lietuvos ryto“ korespondentas Linas Kunigėlis. Garsus komentatorius apsilankė Atlantoje, kur ir vyko „Visų žvaigždžių“ rungtynės.

Štai ką išvydo L.Kunigėlis.

Lrytas.lt pateikia Ž.Ilgausko debiuto Visų žvaigždžių rungtynėse straipsnį, kurį 2003-aisiais parašė L.Kunigėlis, savo tekstą pavadinęs „NBA žvaigždyne Ž.Ilgauskas spindėjo neilgai“.

Aikštėje – tik 4 minutes

„Norėjau žaisti daugiau, bet ką darysi – toks buvo trenerio sprendimas. Pats savęs juk į aikštę neįleisi“, – taip nelinksmai užvakar Atlantoje kalbėjo Žydrūnas Ilgauskas.

Pirmojo lietuvio pasirodymas NBA Visų žvaigždžių mače buvo labai trumpas ir liko beveik nepastebėtas.

Sekmadienį Atlantos „Philips“ arenoje 221 cm ūgio 27 metų Ž.Ilgauskas daugiausia laiko praleido ant Rytų rinktinės atsarginių suolo.

Rungtynėse, kurios truko net keturis kėlinius ir du pratęsimus, arba 58 minutes, „Cleveland Cavaliers“ vidurio puolėjas iš Lietuvos aikštėje išbuvo tik kiek daugiau nei 4 minutes. Jis taškų nepelnė.

Ilgiausią Visų žvaigždžių rungtynių istorijoje mačą 155:145 laimėjo Vakarų rinktinė.

Naudingiausiu dvikovos žaidėju buvo išrinktas nugalėtojams 37 taškus pelnęs, 9 kamuolius atkovojęs ir 5 perėmęs bei 3 rezultatyvius perdavimus atlikęs Kevinas Garnettas iš „Minnesota Timberwolves“.

Lietuvį tausojo treneris

Pirmąkart Rytų komandos treneris Isiah Thomasas Ž.Ilgauską į aikštę mėgino įleisti iki pirmojo kėlinio pabaigos likus žaisti mažiau nei 2 min.

Tačiau pirmajame ketvirtyje „Cavaliers“ vidurio puolėjui pažaisti nepavyko – žaidimas nebuvo stabdomas ir, iki kėlinio pabaigos likus 35 sek., lietuvis grįžo ant atsarginių suolo.

Keturios pirmosios antrojo kėlinio minutės ir buvo visas laikas, kurį Visų žvaigždžių mače žaidė Ž.Ilgauskas.

Jų užteko tiktai vienam netaikliam metimui, vienai pražangai ir vienam prarastam kamuoliui.

Lietuvis liko vienintelis rungtynių dalyvis, nepelnęs taškų.

„Gaila, – po dvikovos kalbėjo Ž.Ilgauskas. – Jaučiau, kad galiu žaisti, ir norėjau žaisti“.

Rytų rinktinei vadovavęs „Indiana Pacers“ treneris I.Thomasas „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad Ž.Ilgausko į aikštę neleido rūpindamasis jo sveikata.

„Ž.Ilgauskas yra patyręs tiek daug sunkių traumų, kad tiesiog nenorėjau rizikuoti jo sveikata“, – sakė I.Thomasas, prisiminęs, jog Lietuvos krepšininkas per septynerius metus atlaikė penkias operacijas.

Iš salės – su autografais

Vis dėlto kartėlis dėl priverstinai pasyvaus vaidmens krepšinio šventėje visai neužgožė teigiamų Ž.Ilgausko emocijų.

„Kad ir kaip ten būtų, vien buvimas tokiame renginyje – jau didžiulė garbė“, – kalbėjo Ž.Ilgauskas, rūbinėje turėjęs kaip tokio renginio naujokas išskirtinai pagarbią vietą.

NBA Rytų rinktinės persirengimo kambaryje Ž.Ilgauskas buvo įkurdintas šalia ryškiausios visų laikų lygos žvaigždės Michaelo Jordano.

„Tai juk paskutinės Michaelo Žvaigždžių rungtynės.

Paprašiau, kad duotų vietą šalia jo – po rungtynių bent alaus galėsime kartu išgerti“, – sėdėdamas Rytų ekipos drabužinėje šypsojosi Ž.Ilgauskas.

Surimtėjęs lietuvis prisipažino irgi negalėjęs atsispirti ažiotažui dėl paskutinio M.Jordano pasirodymo Visų žvaigždžių šventėje.

„Visi jaučiame, kad šis savaitgalis ypatingas vien dėl Michaelo“, – sakė Ž.Ilgauskas.

„Philips“ areną lietuvis paliko nešinas ir sportiniais bateliais su M.Jordano autografais.

Išeina būdamas viršūnėje

Su Žvaigždžių mačais atsisveikinantis M.Jordanas, kuriam vasario 17 dieną sukaks 40 metų, sekmadienį įmetė 20 taškų ir tapo rezultatyviausiu visų laikų tokių mačų žaidėju – 262 taškai.

Tryliktą kartą Žvaigždžių mače dalyvavęs M.Jordanas aplenkė iki tol rezultatyviausių sąrašo viršuje buvusį Kareemą Abdul-Jabbarą – 251 taškas.

Rungtynes Atlantoje stebėję 20 325 žiūrovai atsistoję sutiko NBA legendą, kuris pasirodė Rytų rinktinės starto penkete. Nors to neturėjo būti.

Vietą starto penkete prieš varžybas M.Jordanui užleido „Toronto Raptors“ lyderis Vince'as Carteris.

Prieš tai „Wizards“ žvaigždė buvo atmetęs Alleno Iversono iš „Philadelphia 76ers“ ir Tracy McGrady iš „Orlando Magic“ siūlymus pradėti rungtynes aikštėje.

M.Jordanui – ir daina

„Washington Wizards“ klubo gynėjas M.Jordanas buvo daugiau nei keturias valandas su pertraukomis trukusių Rytų ir Vakarų rinktinių rungtynių pagrindinis herojus.

Per didžiąją pertrauką visas dėmesys buvo skirtas M.Jordanui – didžiuliame ekrane buvo rodomi šešiskart NBA čempiono įspūdingiausi karjeros momentai.

Garsi dainininkė Mariah Carey specialiai lygos legendai atliko savo dainą „Hero“ („Didvyris“).

Kai M.Carey pakvietė M.Jordaną ant scenos, tribūnos pašėlo – dvi minutes krepšininkas dėl sirgalių sukelto triukšmo negalėjo kalbėti.

Žiūrovams aprimus M.Jordanas paaiškino, kodėl po šio sezono rengiasi galutinai palikti aikštę: „Noriu padėkoti savo šeimai, kuri daugybę metų laukė, kol aš žaidžiau.

Aš išeinu ramus, nes palieku krepšinį gerose rankose – matau daugybę žvaigždžių, kurios neleis šiam sportui sunykti. Tikiuosi, kad mane suprantate ir leisite taikiai išsiskirti su krepšiniu“.

Per karjerą NBA M.Jordanas 5 sykius tapo naudingiausiu lygos žaidėju, 6 sykius – naudingiausiu atkrintamųjų varžybų krepšininku, 3 kartus – Visų žvaigždžių mačų naudingiausiu žaidėju.

Galimybėmis nepasinaudojo

Dvikova Atlantoje M.Jordanui prasidėjo nesėkmingai – jis prametė net septynis metimus iš eilės, tačiau pamažu ėmė kaupti taškus, nors per visą mačą pataikė tik 9 dvitaškius iš 27.

Šis krepšininkas turėjo net dvi galimybes nulemti savo komandos pergalę, tačiau jam nebuvo lemta tapti didvyriu aikštėje.

Ketvirtojo ketvirčio pabaigoje Rytų komandai išsiveržus į priekį 120:116 M.Jordanas dukart bandė baigti savo ekipos atakas, tačiau vis nepataikydavo, o Vakarų rinktinė rezultatą išlygino likus 10 sek. būtent po „Wizards“ lyderio pražangos.

Pirmojo pratęsimo pabaigoje jau atrodė, kad M.Jordanas išplėš pergalę „Rytams“, kai likus 4,9 sek. pataikė sunkų metimą iš dešiniojo krašto, ir rezultatas tapo 138:136.

Tačiau per likusį laiką varžovai spėjo surengti ataką, kurios metu buvo prasižengta prieš tritaškį metusį Kobe Bryantą.

Šis pataikė dvi baudas iš trijų – 138:138.

Antrojo pratęsimo pradžioje po septynių iš eilės K.Garnetto taškų Vakarų rinktinė nutolo 145:138, o po to dar padidino pranašumą.

Kinas nepasižymėjo

Prieš Žvaigždžių rungtynes Atlantoje buvo daug kalbama ne tik apie M.Jordano atsisveikinimą, bet ir apie Kinijos milžiną Yao Ming'ą.

„Houston Rockets“ ekipos vidurio puolėjas tapo pirmuoju nuo 1995 metų naujoku, patekusiu į Žvaigždžių mačo starto penketą.

Aistruolių vilčių Yao Ming'as nepateisino – 17 minučių aikštėje praleidęs kinas krepšininkas pelnė vos 2 taškus.

„Rockets“ ekipos „centras“ nesikrimto dėl savo blankaus pasirodymo: „Tai buvo M.Jordano rungtynės. Aš mieliau sėdėjau ant suolo ir grožėjausi žaidimu“.

Beje, aikštėje Yao Ming'as pasirodė avėdamas žydros spalvos batais – labai panašiais į tuos, kuriuos avėjo M.Jordanas dar žaisdamas Šiaurės Karolinos universiteto ekipoje.

Kiti šventės renginiai

Visų žvaigždžių savaitgalis Atlantoje prasidėjo naujokų rungtynėmis, kuriose NBA antramečiai 132:112 įveikė lygos naujokų rinktinę. Naudingiausiu mačo žaidėju pripažintas nugalėtojų ekipai atstovavęs Gilbert'as Arenasas iš „Golden State Warriors“.

Taip pat buvo surengti įvairūs konkursai. Tritaškių metimo varžybas antrus metus iš eilės laimėjo serbas Predragas Stojakovičius iš „Sacramento Kings“, o kamuolio dėjimo į krepšį konkurso nugalėtojo titulą apgynė Jasonas Richardsonas iš „Warriors“.

Kliūčių ruožo konkurse pergalę šventė Jasonas Kiddas iš „New Jersey Nets“.

Trijulių varžybose Los Andželo ekipa 23:19 įveikė Atlantos komandą.

Iš varžybų protokolo

„Vakarai“ – „Rytai“ 155:145 (po 2 pratęsimų; 18:23, 37:29, 31:41, 34:27; 18:18, 17:7). „Vakarams“ taškų pelnė: K.Garnettas 37, K.Bryantas 22, S.Francisas 20, T.Duncanas ir Sh.O'Nealas po 19, D.Nowitzki 9, Sh.Marionas ir G.Paytonas po 8, P.Stojakovičius 5, S.Marbury 4, S.Nashas ir Yao Ming'as po 2. „Rytams“: A.Iversonas 35, T.McGrady 29, M.Jordanas 20, J.Kiddas 11, J.O'Nealas ir J.Mashburnas po 10, V.Carteris 9, P.Pierce'as 8, A.Walkeris 6, B.Milleris 5, B.Wallace'as 2 (Ž.Ilgauskas).

Tai buvo pirmasis Ž.Ilgausko pasirodymas „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, tačiau ne paskutinis.

2005-aisiais Ž.Ilgauskas vėl žengė ant parketo su didžiausiomis NBA žvaigždėmis. Tuomet Denveryje jau buvo „Lietuvos ryto“ specialioji korespondentė Eglė Šilinskaitė.

„Rytai“ pranoko „Vakarus“

„Savaitgalis veltui nenuėjo“, – vėlų sekmadienio vakarą, vis dar tebesišluostydamas aikštėje išlietą prakaitą, Denverio „Pepsi Center“ arenos rūbinėje pareiškė Žydrūnas Ilgauskas.

220 cm ūgio lietuvis nenublanko tarp NBA žvaigždžių.

12 taškų (5/8 dvitaškių ir 2/2 baudų), 7 atkovoti kamuoliai bei 2 blokai, rezultatyvus perdavimas, 2 pražangos ir klaida – toks „Cleveland Cavaliers“ vidurio puolėjo, vilkėjusio Rytų konferencijos rinktinės aprangą, per 17 minučių sukauptas kraitis.

NBA Visų žvaigždžių šventės, kuri tris dienas vyko Denveryje, pagrindiniame renginyje „Rytų“ rinktinė 125:115 nugalėjo „Vakarų“ ekipą.

Naudingiausiu šio mačo žaidėju buvo išrinktas nugalėtojams 15 taškų pelnęs, 9 rezultatyvius perdavimus atlikęs, 5 kamuolius perėmęs Allanas Iversonas iš „Philadelphia 76ers“.

Tokį titulą šis gynėjas buvo laimėjęs ir 2001 metais.

Niekuo nenusileido Shaqui

Per karjerą NBA jau antrą kartą „Rytų“ rinktinei atstovavęs Ž.Ilgauskas niekuo nenusileido netgi Shaquille'ui O'Nealui. Šis „Miami Heat“ monstras surinko tiek pat taškų kaip ir lietuvis, tačiau aikštėje išbuvo ilgiau.

„Rytų“ rinktinėje per NBA Visų žvaigždžių rungtynes Ž.Ilgauskas debiutavo prieš porą metų Atlantoje. Tuomet lietuvio pasirodymas liko beveik nepastebėtas – 4 minutės aikštėje ir 0 taškų.

Tiesa, Ž.Ilgauskas yra dalyvavęs 1998-ųjų NBA žvaigždžių savaitgalio naujokų rungtynėse, per kurias buvo pripažintas geriausiu žaidėju.

Pažadėjo leisti į aikštę

Sekmadienį vilkdamasis „Rytų“ rinktinės marškinėlius Ž.Ilgauskas žinojo, kad aikštėje bus ilgiau nei 4 minutes.

Tai jam asmeniškai buvo pažadėjęs komandą treniravęs „Heat“ strategas Stanas Van Gundy.

„Penktadienį Denveryje nuėjome su draugais pavakarieniauti, o į apytuštį restoraną užėjo S.Van Gundy su žmona. Prie baro su treneriu išgėrėme po bokalą alaus ir jis mane nuramino, jog gausiu pakankamai laiko žaisti“, – pasakojo Ž.Ilgauskas.

Įėjo antrajame kėlinyje

Bet sekmadienio vakarą įsibėgėjus NBA Visų žvaigždžių rungtynėms lietuvis jau buvo pradėjęs nerimauti, kad treneris pamiršo duotą žodį.

„Cavaliers“ klubo vidurio puolėjas jau buvo susitaikęs su mintimi, kad ir šįsyk, kaip užpernai Atlantoje, neišlies daug prakaito, kai iki antrojo kėlinio pabaigos likus 6 min. ir 8 sek. S.Van Gundy pakvietė Ž.Ilgauską eiti į aikštę.

Po pertraukėlės ant suolo sėdo rungtynes starto penkete pradėjęs Sh.O'Nealas, o jo vietą užėmė Ž.Ilgauskas.

Neišlakstęs nė 3 minučių lietuvis pelnė pirmuosius savo taškus NBA žvaigždžių mače ir švieslentėje sužibo skaičiai 52:45 „Rytų“ rinktinės naudai.

Gal tai tiktai sutapimas, bet kai lietuvis įėjo į aikštę, iki tol varžovus vijusis „Rytų“ rinktinė perėmė iniciatyvą.

Pabaigęs antrąjį kėlinį, po didžiosios varžybų pertraukos Ž.Ilgauskas kurį laiką vėl šildė suolą.

Bet įėjo į aikštę likus puspenktos minutės iki trečiojo ketvirčio pabaigos, o paskutinį kėlinį pradėjo starto penkete.

Svarbiausia buvo pramoga

Šiemetėse NBA žvaigždžių rungtynėse itin neišsiskyrė ne vienas krepšininkas.

Ir aistruolių internetu išrinkti starto penketų žaidėjai, ir visų lygos komandų trenerių parinkti atsarginiai buvo verti vieni kitų.

Tai pabrėžė ir naudingiausio žaidėjo prizą gavęs A.Iversonas: „Kartu su manimi aikštėje nuolat buvo dar keturios žvaigždės. Tokiose rungtynėse smagiai jautiesi. Lengva žaisti, nes šįsyk varžovai man netaikė dvigubos gynybos kaip įprastai“.

NBA žvaigždžių varžybose garsiausiems lygos žaidėjams svarbiausia buvo pramoga, o ne žūtbūtinė pergalė.

Ir prieš dvikovą, ir po jos abiejų komandų žaidėjai laidė sąmojus, vieni kitus nepiktai užkabinėjo.

„Tau arbitrai aikštėje leidžia per daug stumdytis“, – Sh.O'Nealui įgėlė Ž.Ilgauskas. „O tu darai per daug žingsnių su kamuoliu“, – atkirto amerikietis.

Nors Sh.O'Nealas buvo vienas vyriausių Visų žvaigždžių mačo dalyvių, prieš rungtynes jis šoko pagal muziką, o ir aikštėje dažnai elgėsi linksmai, lyg didelis vaikas.

„Mano pagrindinė užduotis buvo stengtis, kad visi žaidėjai laisvai jaustųsi persirengimo kambaryje“, – tikino Sh.O'Nealas.

K.Bryantą sutiko priešiškai

Tiesa, Sh.O'Nealas buvo draugiškas ne visiems. Pasisveikindamas su varžovais jis nesumušė rankomis su „Vakarams“ atstovavusiu Kobe Bryantu – buvę ekipos draugai neužmiršo tarpusavio kivirčų.

„Los Angeles Lakers“ lyderis K.Bryantas nesulaukė simpatijų ir iš žiūrovų. Publika priekaištingai suūžė pristatant K.Bryantą ir taip pat nepalankiai palydėdavo krepšininko prisilietimus prie kamuolio rungtynių metu.

Kolorado valstijos, kurioje yra Denveris, Iglo miestelyje K.Bryantas 2003 metais buvo apkaltintas merginos išprievartavimu.

Netrūko įspūdingų momentų

Nors Visų žvaigždžių rungtynėse pirmą kartą žaidė septyni žaidėjai, dar daugiau dėmesio Denveryje sulaukė po ilgos pertraukos į renginį pakviestas Grantas Hillas.

32 metų „Orlando Magic“ klubo žaidėjas šį sezoną vėl žiba NBA arenose, nors daug kas šį krepšininką buvo nurašęs – prieš tai tris sezonus jis beveik nežaidė, o per visą karjerą yra iškentęs penkias skausmingas kelio operacijas.

Rungtynėse netrūko įspūdingų dėjimų į krepšį. Vince'as Carteris bei Tracy McGrady privertė plojimais prabilti žiūrovus, kai paleidę kamuolį į lentą patys būdami ore jį pagavo ir galingai įkrovė į krepšį.

Amare'as Stoudemire'as sugebėjo įdėti ore sučiupęs K.Bryanto perduotą kamuolį ir su juo pranėręs po krepšiu.

Rezultatyviausiu mačo žaidėju tapo Vakarams atstovavęs „Seattle SuperSonics“ snaiperis Ray Allenas, pelnęs 17 taškų.

Tai buvo pirmasis kartas nuo 1981 metų Visų žvaigždžių rungtynių, kai nė vienas krepšininkas nesurinko bent 20 taškų.

Iš rungtynių protokolo

„Rytai“ – „Vakarai“ 125:115 (27:33, 34:26, 34:30, 30:26). „Rytams“ taškų pelnė: A.Iversonas (4/13 dvitaškių) ir J.O'Nealas po 15, D.Wade'as 14, L.Jamesas 13, Sh.O'Nealas (3 blokai) ir Ž.Ilgauskas po 12, V.Carteris 11, P.Pierce'as 9, G.Arenasas 7, G.Hillas ir B.Wallace'as po 6, A.Jamisonas 5; „Vakarams“: R.Allenas 17 (5//11 tritaškių), K.Bryantas 16 (7 rezultatyvūs perdavimai), T.Duncanas 15, Yao Ming'as 11, K.Garnettas, D.Nowitzki ir Sh.Marionas po 10, T.McGrady ir E.Ginobili po 8, A.Stoudemire'as 6, S.Nashas ir R.Lewisas po 2.