Garbingas iššūkis NBA žvaigždynui: Lietuva - JAV 94:99

Lrytas.lt spec. korespondentas, Londonas

Rungtynių akimirkos (Reuters nuotr.)

Tautvydas Mikalajūnas

Aug 5, 2012, 12:17 AM, atnaujinta Mar 17, 2018, 2:22 PM

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė šeštadienį privertė pasinervinti NBA žvaigždes ir tik po kietos kovos nusileido JAV ekipai – 94:99 (25:33, 26:22, 21:23, 22:21). Amerikiečiai, laikomi neabejotinais Londono olimpinio krepšinio turnyro favoritais, A grupėje nuskynė ketvirtąją pergalę iš tiek pat galimų ir užsitikrino vietą kitame etape. Lietuviai patyrė 3-ąją nesėkmę per 4 mačus, tačiau savo minimalų uždavinį tikriausiai išspręs, jei pirmadienį palauš autsaiderį Tunisą.

Pulsas. JAV krepšininkai jau pirmosiomis minutėmis bandė pabėgti - trijų vedlių K. Bryanto, L. Jameso ir K. Duranto taškai nepranašavo intrigos (12:4). Tačiau lietuviai ją išsaugojo - NBA ritmą puikiai žinantis L. Kleiza siuntė kamuolius į varžovų krepšį ir neleido amerikiečiams atitrūkti (18:20).

Buvęs L. Kleizos komandos draugas C. Anthony tolimais šūviais vis pakeldavo JAV rinktinės pulsą (39:27), tačiau protingai ir komandiškai žaidę Lietuvos krepšininkai alsavo varžovams į nugarą (51:55).

Po apylygaus 3-ojo kėlinio amerikiečiai pabandė pabėgti, bet mainais praleido nokdauną. 4-ojo kėlinio pradžioje - M. Pocius ir L. Kleiza surengė lietuvių spurtą 10:0 ir likus 6,30 min. mūsiškiai pirmavo 82:80. L. Jamesas ir kompanija jau piktais veidais kibo į atlapus, atsikovojo keletą kamuolių po Lietuvos ekipos krepšiu, dar kelis perėmė ir vėl atitrūko 88:97. Per likusias 2 min. mūsų vyrai nenuleido rankų ir sumažino skirtumą - 94:99.

Komanda. Žinodami, kad individualiais veiksmais nepranoks varžovų, lietuviai susijungė į tvirtą kumštį ir tiksliai vieni kitiems dalijo kamuolius. Lietuvos rinktinė atliko net 21 rezultatyvų perdavimą. Amerikiečiai - 13. Be to, žinodami, kad JAV ekipa rungtyniauja be aukštų vidurio puolėjų, mūsų šalies ekipos treneriai drąsiai panaudojo ūgio pranašumą - lietuviai laimėjo kovą  po krepšiais - 42 atkovoti kamuoliai prieš 37-is.

Klaidos. Tiesa, lietuvius žlugdė klaidos. Jie suklydo net 23 sykius prieš amerikiečių 9. Agresyvios gynybos dėka amerikiečiai perėmė net 17 kamuolių, mūsiškiai - tik 3.

Lyderis. L. Kleiza, tarsi prisiminęs prieš dvejus metus jam nesėkmingą kovą su JAV pasaulio čempionate, drąsiai ėmėsi lyderio vaidmens. Vien per pirmąjį kėlinį jis pelnė 13 taškų, o iš viso - 25-is. Puolėjas pataikė 8 iš 14 dvitaškių, 2 iš 6 tritaškių ir 3 iš 4 baudų. Be to, jis sugriebė 5 kamuolius bei atliko 3 rezultatyvius perdavimus.

Rezultatyviausi. L.Kleiza, užbaiginėjęs lietuvių atakas, nesijautė vienišas karys. Jam itin sėkmingai talkino Martynas Pocius, ne tik pats taikliai atakavęs krepšį, bet ir padėjęs pasižymėti ekipos draugams. Gynėjas pelnė 14 taškų, atkovojo 7 kamuolius ir 6 sykius rezultatyviai perdavė kamuolį.

Lietuvai taškų dar pelnė: Darius Songaila 11 (5/6 dvitaškiai), Paulius Jankūnas 9, Šarūnas Jasikevičius (6 rez. perd.) ir Renaldas Seibutis po 8, Antanas Kavaliauskas 6 (3/3 dvitaškiai), Simas Jasaitis 5 (6 atkov. kam.), Jonas Valančiūnas 4, Rimantas Kaukėnas ir Mantas Kalnietis (7 klaidos) po 2 (J.Mačiulis nežaidė). JAV: LeBronas Jamesas (8/10 dvitaškių) ir Carmelo Anthony po 20, Kevinas Durantas 16, Deronas Williamsas 12, C.Paulas (7 atkovoti kamuoliai, 6 rezultatyvūs perdavimai), K.Love'as (8 atkovoti kamuoliai) ir R. Westbrookas po 7, K. Bryantas 6 (1/4 dvitaškiai, 0/3 tritaškiai), J.Hardenas 3, T. Chandleris 1 (A. Iguodala nepelnė, A.Davisas nežaidė).

Rekordai. Pastarąją pergalę amerikiečiai Londone buvo pasiekę prieš Nigeriją – 156:73. Tame mače jie pagerino net kelis olimpinius rekordus – į varžovų krepšį įmetė 156 taškus, iškovojo pergalę 83 taškų skirtumu, pataikė net 29 tritaškius (iš 46), pataikė net 81,1 proc. dvitaškių (30 iš 37).

Situacija. Lietuviai teoriškai dar gali ir neįveikti A grupės barjero. Tai lemia jų situaciją sunkinantys pralaimėjimai dvikovose su Argentina (79:102) ir Prancūzija (74:82). Tiesa, šiuo atveju jiems itin gelbėja pergalė prieš, ko gero, pagrindinę konkurentę Nigeriją 72:53. Nigerijai, savo ruožtu, itin svarbios šio vakaro rungtynes su Argentinos komanda. Sėkmės atveju afrikiečiai paskutiniame ture medžiotų prancūzų galvas ir taip tikėtųsi aplenkti Lietuvą. Lietuviams bet kuriuo atveju būtina paskutiniame grupės mače pirmadienį nukauti autsaiderį Tunisą.

***

Rungtynių statistika

Taiklumas. Dvitaškiai: 31/49 (63 proc., Lietuva) ir 25/46 (54 proc., JAV), tritaškiai: 7/16 (44 proc.) ir 10/33 (30 proc.), baudos metimai: 11/15 (73 proc.) ir 19/31 (61 proc.).

Atkovoti kamuoliai: 42 ir 37

Rezultatyvūs perdavimai: 21 ir 13

Klaidos: 23 ir 9

Perimti kamuoliai: 3 ir 17

***

Lietuvos rinkinės startinis penketas: Š. Jasikevičius, R. Seibutis, M Pocius, L. Kleiza, J. Valančiūnas. JAV rinktinė: Ch. Paulas, K. Bryantas, L. Jamesas, K. Durantas, T. Chandleris.

Pirmieji taškus pelnė lietuviai - dvitaškį pelnė L. Kleiza. Amerikiečiai greitai įsibėgėjo - taškus pelnė K. Bryantas, L. Jamesas ir K. Durantas (12:4).

Lietuvos krepšininkai laikėsi - dvitaškį pataikė L. Kleiza, tritaškį - R. Seibutis (9:12). Abi rinktinės drąsiai atakavo. Ir taikliai - po tritaškį pataikė C. Anthony ir K. Durantas, Lietuvai taškus rinko L. Kleiza, pelnęs 7 taškus iš eilės 16:20.

Po kito NBA duonos ragavusio Lietuvos krepšininko- D. Songailos - dvitaškio komandas skyrė du taškai (18:20). Nesulaikomai žaidęs L. Kleiza per kėlinį pelnė 13 taškų ir laikė Lietuvos rinktinės laivą.

Jis kiek susiūbavo pačioje kėlinio pradžioje, po dviejų amerikiečių tritaškių- iš toli pataikė D. Williamsas ir C. Anthony.

Antrojo kėlinio pradžioje JAV rinktinė bandė pabėgti - K. Durantas smeigė tritaškį, dvitaškį su pražanga pridėjo Ch. Paulas ir amerikiečių pranašumas padidėjo iki dviženklio 39:27. Kitoje aikštėse pusėje puolime blykstelėjo P. Jankūnas, pelnęs 5 taškus iš eilės ir sumaniai suklaidinęs K. Durantą. Tritaškį pridėjo S. Jasaitis (35:41).

NBA žvaigždžių puolimas kurį laiką buksavo, o lietuviai drąsiai atakavo - po M. Pociaus tritaškio 42:47.

Favoritai paspartino žingsnį - taškus pelnė D. Williamsas, iš viršaus įdėjo C. Anthony (51:42). Bet lietuviai nesitraukė - sėkmingai sužaidė A. Kavaliauskas, pelnęs 4 taškus, po Šaro perimto kamuolio dvitaškį įsirašė S. Jasaitis (50:55).

Po antrojo kėlinio Lietuvos stovykloje - neblogos naujienos 51:55.

Trečiojo kėlinio pirmosios atakos sėkmingos lietuviams. J. Valančiūnas pelnė dvitaškį, Š. Jasikevičius įskraidino tritaškį ir Lietuvos rinktinė priekyje 56:55.

Amerikiečiai pyktelėjo - tritaškį pataikė K. Durantas, keturis taškus įsirašė L. Jamesas (62:56). K. Kemzūros vyrai nepaleido varžovų - M. Pocius pataikė dvitaškį, Šaras - tritaškį (61:63). Pynėsi ir klaidos - kamuolį prarado A. Kavaliauskas ir M. Kalnietis.

Likus 3 minutėms iki trečiojo kėlinio pabaigos lietuvių aistruoliai šėlo - po P. Jankūno dėjimo rezultatas lygus 67:67. Kėlinio pabaigoje amerikiečiai truktelėjo į priekį 78:72.

Paskutinis ketvirtis prasidėjo lietuvių klaidomis, kurių jie darė daug. Tačiau tuoj situaciją pataisė M.Pocius, pataikęs dvitaškį su bauda - 75:80. L. Kleiza pridūrė dvitaškį iš po krepšio - 77:80.

M.Pocius darsyk išmaudė K. Bryantą - 79:80 - atkarpa laimėta - 7:0.

LK šovė iš trijų - taikliai!!! 82:80 likus 6,30 min. 3 min. 30 sek. atkarpa laimėta 10:0.

Į K. Duranto dėjimą atsakė P.Jankūnas, bet Ch.Paulas pataikė tritaškį 84:85 (likus 5,30 min.).

D. Williamso greita ir rezultatyvi ataka privertė K.Kemzūrą prašyti min. pertraukėlės.

Likus 4 min. D. Songaila suklaidino varžous po krepšiu, tačiau L.Jamesas pelnė 5 taškus paeiliui - 86:92 (likus 3,30 min.).

Lietuviai leido atsikovoti kamuolį nedidukui Ch.Paului, šis atmetė D. Williamsui, kuris pataikė tritaškį 88:95.

Vėl sekė nesėkminga mūsiškių ataka, o L.Jamesas dabar jau nedovanojo - 88:97 (likus 2,08 sek.).

Mačo pabaigoje amerikiečiai nusiėmė keletą kamuolių po lietuvių krepšiu ir neleido priartėti.