EUROLYGA 2023

Karatė čempioną O. Proc išugdė moteris

„Taip kokybiškai turbūt nepavyktų“, - į klausimą, ar atliktų legendinį Chucko Norriso suktuką, juokdamasis atsakė pasaulio kiokušin karatė čempionas Orestas Proc. Savaitgalį Vilniuje vykusiame čempionate jis vidutinio svorio (iki 80 kg) kategorijoje po dviejų pratęsimų finale palaužė japoną Daiki Kato.

O. Proc tapo pasaulio kiokušin karatė čempionu.<br>D. Umbrasas
O. Proc tapo pasaulio kiokušin karatė čempionu.<br>D. Umbrasas
Daugiau nuotraukų (1)

Martynas Suslavičius

Apr 18, 2013, 6:05 PM, atnaujinta Mar 8, 2018, 1:55 AM

„Kai dalyvauji, nori laimėti, tačiau sau tokios užduoties nekėliau. Norėjau gerai pasirodyti, pažiūrėti, kiek galiu pasiekti. Man patiko visos kovos. Jos buvo įspūdingos ir įsimins ilgam“, - portalui lrytas.lt kalbėjo 27 metų kovotojas, trofėjų skyręs savo sūnui.

Sunkumų sukėlė kitas stilius

Pasaulio čempionato finale 183 cm ūgio 79 kg svorio Lietuvos kovotojas stojo prieš septyneriais metais jaunesnį, aštuoniais centimetrais žemesnį ir keturiais kilogramais lengvesnį varžovą.

„Sunku pasakyti, ar tai pranašumas. Viskas priklauso nuo kovotojo – ar jis sugeba pasinaudoti savo savybėmis. Esu matęs ne vieną kovą, kuomet laimi fiziškai silpniau atrodantis sportininkas“, - pasakojo O. Proc.

Antrajame rate ir pusfinalyje taip pat japonus įveikęs lietuvis teigė, kad daugiausia problemų finale darė kitoks D. Kaito stilius.

„Jis stengėsi kovoti būdamas toliau nuo manęs. Iki tol visi varžovai mėgdavo artimą kovą, kuri man – patogesnė, - kalbėjo karatistas. - Sunkiausia buvo, kad man teko jį gaudyti. Be to. Jis – lengvesnis už mane, todėl buvo judresnis.“

Pergalės – sūnui

Kai pernai O. Proc laimėjo Europos čempionatą – jis laurus skyrė savo naujagimiui. Šiemet kovotojas po triumfo taip pat pergalę skyrė atžalai. „Sūnus gimė“, - paklaustas, kokia nuo praėjusių metų nė vieno pralaimėjimo nepatyrusio kovotojo pergalių paslaptis, atsakė O. Proc.

„Prieš čempionatą teko kalbėti su kiokušin rinktinės psichologe. Ji akcentavo, kad svarbiausia kovoti dėl savęs. Labai padeda, jeigu turi pagalbinį stimulą. Man stimulu tapo noras sūnui gimtadienio proga parvežti auksą“, - pasakojo kovotojas.

O. Proc pripažįsta, kad per varžybas tenka ant pečių jausti pergalių serijos naštą.

„Jauti stipresnį jaudulį. Yra taip buvę, kuomet dalyvauji po pergalių. Tačiau šįkart man pavyko su tuo susidoroti. Į kovą ėjau „švaria“ galva“, - teigė kovotojas.

Mėgsta B. Lee

Dar penkerių metų į gimnastiką tėvų nuvestas Orestas ten neužsibuvo. Tačiau judrus vaikas norėjo kur nors panaudoti savo energiją ir tai padarė kiokušin karatė treniruotėse, kurias atrado atsitiktinai.

„Atėjo draugė, parodė keletą judesių. Paklausiau, kur išmoko. Ji man ir parodė. Tada nusivedžiau mamą už rankos į treniruotę, - pasakojo kovotojas. - Taip mano vaikystė buvo nukreipta tinkama linkme.“

Tačiau tai nebuvo pirmasis O. Proc susižavėjimas kovos menais. Sportininkas teigė, kad jie žavėjo daug anksčiau nei jis pradėjo lankyti treniruotes.

„Labai mėgau filmus apie kovas. Ir dabar esu didžiulis Bruce'o Lee gerbėjas. Pamenu, kad žiūrėjau filmą apie kiokušin karatė įkūrėją Masutatsu Oyama. Ten jis vienu smūgiu perlaužė buliui ragą. Paliko didžiulį įspūdį“, - pasakojo kovotojas.

Ir vaikystėje mėgo dirbti

Tačiau O. Proc pabrėžia – kovų menai jį žavėjo ne dėl gebėjimo kažką sulaužyti. Pasak kovotojo, tik atėjęs į pirmąją treniruotę jis suprato, kad mokysis ne muštis, o tobulins save ir ruošis garbingoms kovoms.

„Tik atėję gavome anketą, kurią turėjo užpildyti visi mokytojai, kad treneriai žinotų mano charakteristiką. Parašė, kad esu labai judrus, tačiau geras“, - pasakojo pasaulio čempionas.

Jau antroje klasėje kiokušin karatė treniruotes lankyti pradėjęs O. Proc nevengė darbo ir buvo pasirengęs iššūkiams.

„Kai pradėjau sportuoti, į treniruotes eidavo labai daug vaikų. Pamenu, stovime su draugu ir matome, kad visi susirinkę dreba, nes užsiėmimus ves trenerė. Mums pasakė, kad jeigu ji ateina, treniruotė būna labai sunki. Tai išgirdę labai apsidžiaugėme“, - kalbėjo kovotojas.

Tarp sporto šakų nesiblaškė

Paklaustas, ar augant Kaune kiokušin karatė menui neteko konkuruoti su mylimu krepšiniu ar kita sporto šaka, O. Proc patikino, kad net negalvojo apie pasukimą kitur.

„Kadangi nuo vaikystės mėgau kovos menus, mėtymųsi nebuvo. Į kitas sporto šakas nesidairiau“, - teigė sportininkas.

O. Proc nuomone, dažniausiai atletų susitelkimą trikdo ne kitos sporto šakos, o noras linksmintis.

„Tam trukdo linksmybės. Paauglystėje būna sunku sutelkti dėmesį į sportą ir tai netgi nepriklauso nuo jo šakos. Tiesiog tada norisi eiti į vakarėlius, visur eiti su draugais, su jais praleisti daugiau laiko. Būtent tai labiausiai ir blaško susikaupimą“, - teigė kovotojas.

Džiaugiasi trenere moterimi

Pirmąsias savo pergales – Europos jaunių čempionato titulą – O. Proc pradėjo skinti dirbdamas su trenere Vilija Korsakoviene.

„Ji labai apsiskaičiusi. Parinkdavo įvairias, sunkias ir įdomias užduotis. Esu labai patenkintas, kad patekau pas ją, nes pagalbos sulaukiau ir gyvenime“, - pirmąją trenerę, su kuria džiaugėsi ir savo didžiosiomis pergalėmis, gyrė kovotojas.

Kai paaiškėja, kad Europos ir pasaulio čempioną, vieną Lietuvos kiokušin karatė rinktinės lyderių išugdė moteris – kai kurie pažiūri klausiamai, tačiau O. Proc teigė, kad niekada net nesusimąstė, jog būtina treniruotis pas vyrus.

„Gal kai kam ir keistai atrodo, tačiau ne man. Be to, moterys labiau rūpinasi, yra jautresnės. Kai reikėdavo paguosti, trenerė paguosdavo, kai reikėdavo „spyrio į užpakalį“, ji ir „įspirdavo“, - kalbėjo čempionas, šiuo metu dirbantis su treneriu Ričardu Poška, tačiau bendraujantis ir su V. Korsakoviene.

Gatvėje veiksmų nenaudoja

O. Proc Vilniuje vykusiame čempionate ne kartą pradžiugino žiūrovus galingu kojos smūgiu varžovui į galvą. Toks smūgis – rizikingas, tačiau kovotojas teigė, kad jam patinka tokie netikėti išpuoliai.

„Aš nepasakyčiau, kad rizikuoju, tačiau tokia mano kovos maniera. Jeigu lankstumas leidžia koją pakelti, tai kodėl to nedaryti? Juk taip gali greičiau, efektingiau ir gražiau baigti kovą“, - teigė 183 cm ūgio kovotojas, pabrėžęs, kad labiausiai mėgsta smūgiuoti rankomis.

„Jomis ir patogiau, ir lengviau. Juolab, kad rankų veiksmai reikalauja mažiau energijos“, - teigė jis.

Nors geba puikiai atlikti taisyklingus smūgius kojomis ir rankomis, O. Proc visus šiuos gebėjimus palieka treniruotėse. Kaip ir kiti save ir kovos menus gerbiantys sportininkai, jis nesinaudoja įgytais gebėjimais gatvėje.

Paklaustas, ar niekada neteko veiksmų panaudoti savigynai jis atsakė: „Ne. Kažkaip niekas manęs nenori pulti“.

Galvoja apie vaikų treniravimą

„Dar ketinu sportuoti ir dalyvauti varžybose“, - teigė O. Proc, tačiau neslėpė, kad vis dažniau pagalvoja apie jaunosios kartos ruošimą būsimoms pergalėms.

„Jau kyla minčių, tačiau treniruotes, pasirengimą varžyboms ir sūnaus auginimą būtų sunku suderinti. Apie tai daugiau pagalvosiu vėliau“, - teigė pasaulio čempionu savaitgalį tapęs kovotojas.

O. Proc atskleidė, kad neketina spausti savo sūnaus ir versti jo lankyti kiokušin karatė treniruotes.

„Iš to nebūtų jokios naudos. Žinoma, jeigu norės ir lankys – bus smagu ir malonu. Dar prieš žmonai pagimdant pasakiau: „Galės nustot sportuot, kai pralenks mane“. Tačiau juokavau. Jis pats turi pasirinkti savo kelią“, - pasakojo sportininkas.

Su treneriais V. Korsakoviene ir R. Poška pasitaręs, O. Proc nusprendė pailsėti ir rengtis kitų metų kovoms, todėl pasaulio kiokušin karatė čempiono kovų dar reikės palaukti.

„Praleisiu pasirodymą Europos turnyre. Rengsiuosi kitiems metams. Dabar reikia pailsėti“,- teigė O. Proc.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.