Kanojininkas pagaliau turės už ką išvažiuoti atostogų į užsienį

Henrikas Žustautas iki šiol negalėjo sau leisti išvykti atostogų dėl paprastos priežasties – jis neturėjo pinigų.

Europos žaidynėse Azerbaidžane H.Žustautas tapo čempionu 200 m kanoja rungtyje.<br>V.Dranginio/LTOK nuotr.
Lietuvos tautinis olimpinis komiteto organizuotame Europos žaidynių atletų pagerbime gautą premiją H.Žustautas (kairėje) išleis atostogoms.<br>A.Pliadžio nuotr.
Lietuvos tautinis olimpinis komiteto organizuotame Europos žaidynių atletų pagerbime gautą premiją H.Žustautas (juodais marškiniais) išleis atostogoms.<br>A.Pliadžio nuotr.
Lietuvos tautinis olimpinis komiteto organizuotame Europos žaidynių atletų pagerbime gautą premiją H.Žustautas (antras iš dešinės pirmoje eilėje) išleis atostogoms.<br>A.Pliadžio nuotr.
Daugiau nuotraukų (13)

Kęstutis Rimkus („Lietuvos rytas“)

Sep 25, 2015, 5:00 AM, atnaujinta Oct 13, 2017, 10:49 PM

Tačiau kanojos irkluotojo reikalai ėmė taisytis po nuostabaus sezono.

Dar pavasarį H.Žustautas buvo laikomas tiesiog talentingu treniruočių partneriu tituluotam Jevgenijui Šuklinui.

Tačiau viskas ėmė verstis aukštyn kojomis, kai iš Plungės kilęs 21 metų kanojininkas pirmą kartą aplenkė olimpinį vicečempioną 200 m sprinto rungtyje.

Paskui buvo antras ir trečias kartai, kai H.Žustautas buvo greitesnis už savo tituluotą tėvynainį, taip išstūmęs jį iš visų pagrindinių sezono varžybų.

Iš Plungės kilusiam žemaičiui atsivėrė durys, pro kurias jis plaukė sėkmės link.

„Tai geriausi metai mano gyvenime. Galima pasakyti, kad pusę sezono buvau nenugalimas, – ketvirtadienį per Lietuvos tautinio olimpinio komiteto surengtą Europos žaidynių prizininkų pagerbimą Vilniuje sakė H.Žustautas. – Tiktai pasaulio čempionate galbūt susidėjo visų varžybų nuovargis ir šįkart nelaimėjau. Nieko, bus didesnis noras ateityje.

Sezonas buvo įspūdingas. Metų pradžioje net nesvajojau, kad būtų galima tiek pasiekti.“

Viską išleisdavo maistui

H.Žustautas pusę metų tikrai buvo nesustabdomas sprinto lenktynėse.

Aplenkęs devyneriais metais vyresnį J.Šukliną Lietuvos pirmenybėse ir pasaulio taurės varžybose jaunas kanojininkas įšoko į Europos žaidynes, kuriose vienoje rungtyje šaliai galėjo atstovauti tik vienas sportininkas.

Birželio mėnesį 190 cm ūgio irkluotojas pasiekė didžiausią savo pergalę per karjerą, tapęs pirmuoju lietuviu čempionu pirmą kartą Azerbaidžane surengtose Europos žaidynėse.

Žaidynių rengėjų – Europos olimpinių komitetų – čempionams skirta 4 tūkst. eurų premija tik vakar pasivijo ir labai pradžiugino iki šiol tokių pinigų nemačiusį žemaitį H.Žustautą.

„Pagaliau kur nors galėsiu išvažiuoti atostogų. Prieš tai negalėjau sau to leisti – nebūtų užtekę pinigų, – pripažino H.Žustautas. – Iki šiol iš sporto nieko neuždirbdavau.

Viską, ką gaudavau iš federacijos, turėjau išleisti maistui.

Dabar gavau pirmą savo gyvenime premiją ir galėsiu išvykti pailsėti.“

Nori atsigauti psichologiškai

Praėjusį savaitgalį Europos jaunimo (iki 23 metų) pirmenybėse Rumunijoje H.Žustautas iškovojo bronzą ir papildė savo laimikių kolekciją.

Rugpjūtį jis buvo penktas pasaulio čempionate Italijoje ir iškovojo šaliai olimpinį kelialapį į Rio de Žaneirą, o liepą Portugalijoje apgynė pasaulio jaunimo (iki 23 metų) čempiono titulą.

Ilgas varžybų maratonas išsunkė lietuvį, bet pagaliau atėjo laikas atostogoms.

„Baigiau sezoną. Šiais metais niekur nebesivaržysiu. Praėjusiais metais tokiu metu dar startavau įvairiose varžybose, bet šiemet – jau ne.

Noriu pailsėti po tokio įtempto sezono, – pripažino H.Žustautas. – Porą savaičių nieko nedarysiu, noriu atsigauti psichologiškai, o paskui po truputį pradėsiu judėti – nueisiu į salę, bėgsiu krosą, paplaukiosiu baseine. Po pusantro mėnesio jau rimtai kibsiu rengtis naujam sezonui.“

Vėl varžysis su J.Šuklinu

Kitas sezonas gali būti dar įdomesnis jaunajam atletui – svarbių varžybų neteks ilgai laukti.

Olimpinėse žaidynėse rugpjūtį Rio de Žaneire 200 m distancijoje galės varžytis tik vienas Lietuvos atstovas.

Kas tai bus – ar H.Žustautas, ar J.Šuklinas, paaiškės per atrankos varžybas.

Lietuvos baidarių ir kanojų federacijos generalinis sekretorius Romualdas Petrukanecas teigė, kad planuoja surengti kelis atrankos etapus, kuriuose olimpinį bilietą šaliai iškovojęs H.Žustautas turės tam tikrą išankstinį pranašumą. Tačiau kokį – dar nenuspręsta.

Realiausia, kad dvikovos nugalėtojas paaiškės gegužės mėnesį per du etapus – Lietuvos taurės ir pasaulio taurės varžybose.

„Būtų gerai, kad viską nulemtų ne vienos varžybos – per vieną startą visko gali pasitaikyti.

Manau, ir Jevgenijus to nenorėtų“, – kalbėjo H.Žustautas.

Brolžudiškos kanojininkų lenktynės vyks dar negreitai, o vakar H.Žustautas pagaliau turėjo galimybę pagalvoti, kaip išleisti savo pirmąją pelnytą premiją.

„Dar galutinai nenusprendžiau, kur važiuosiu, nes iki šiol nežinojau, kokia bus ta premija, – sakė H.Žustautas. – Bet turbūt keliausiu ten, kur šilta, – gal į Egiptą ar Turkiją.