Kirčiai lengvajai atletikai – nuo rusų ir nupirktų sportininkų

„Lengvoji atletika kaip niekada iki šiol“ – toks buvo praėjusią savaitę Amsterdame (Olandija) praūžusio Europos lengvosios atletikos čempionato šūkis. Ir iš tiesų – tokios sporto karalienės aistruoliai dar niekada nematė... Lengvoji atletika serga. Išskyrus tėvynės išdavike vadinamą bėgikę Juliją Stepanovą, stadione nebuvo galima išvysti nė vieno Rusijos lengvaatlečio, tačiau jame netrūko sportininkų, kilusių iš Jamaikos, Kenijos, Kubos ar kitų egzotinių valstybių.

Iš Kenijos kilęs Polatas Kemboi Arikanas Turkijos pilietybę gavo 2012-aisiais.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Julija Stepanova – vienintelė Rusijos sportininkė, kuriai suteikta teisė dalyvauti Europos čempionate.<br>AFP/Scanpix nuotr.

Robertas Trakys, specialiai lrytas.lt, Amsterdamas

Jul 17, 2016, 12:02 PM, atnaujinta May 18, 2017, 4:13 PM

Didžiausia lengvaatlečių invazija Turkijoje

45,5 proc. vyrų individualių bėgimo rungčių medalių iškeliavo už Europos ribų, tai yra 15 iš 33 ant garbės pakylos kopusių sportininkų praeityje atstovavo kitoms valstybėms. Plačiausiai piniginę atvėrė Turkija – kitataučiai šiai Pietryčių Europos šaliai iškovojo net septynis medalius.

2011-ųjų universiadoje jamaikietis Jacquesas Montgomery Harvey pelnė aukso medalį, pademonstravęs identišką laiką kaip lietuvis Rytis Sakalauskas – 10,14 sek. Praėjusią savaitę Europos čempionate J.Harvey iškovojo sidabrą, tiesa, pasislėpęs po nauju vardu – Jakas Ali Harvey.

200 tūkst. JAV dolerių turkai nepagailėjo Azerbaidžano sprinteriui Ramiliui Gulijevui, kuris Turkijai atsilygino iškovojęs 200 m rungties sidabrą. Žaviai su turkiška apranga atrodė būrys Kenijos lengvaatlečių: Polatas Kemboi Arikanas (10 000 m rungties auksas), Ali Kaya (10 000 m rungties sidabras), daug metų į šios Afrikos šalies rinktinę neprasibrovęs Kaanas Kigenas Özbilenas (pusmaratonio sidabras) bei Aras Kaya (3000 m kliūtinio bėgimo sidabras).

Pastarasis susirado jau trečią gimtinę: be Kenijos ir Turkijos komandų, jis taip pat atstovavo Rusijai.

„Tai tampa vis didesne problema, kai kuriose rungtyse varžosi ne europiečiai, bet Afrikos sportininkai. Vienas dalykas, jei atletas į šalį atvyko vaikystėje, pavyzdžiui, Mo Farah, kitas, jei jis net nekalba tos šalies kalba, – lrytas.lt pasakojo Bulgarijos lengvosios atletikos portalo Bgathletic.com žurnalistė Jana Kasova. – Kalbėjau su Europos lengvosios atletikos asociacijos (EA) viceprezidentu Dobromiru Karamarinovu ir jis patikino, kad apie tai bus diskutuojama kitame EA posėdyje, tad galbūt permainų sulauksime labai greitai.“

Europos sprinte karaliauja sportininkai iš Karibų

Lengvai svetimšalius įsileidžia ne vien Turkija. Medalius kitataučiai pelnė Ispanijos, Šveicarijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Švedijos bei šeimininkės Olandijos rinktinėms. Kelios valstybės pasinaudojo ir palankia politine situacija – pasisavino Karibų jūros regione užaugusius sportininkus, kurių valstybės vienokiu ar kitokiu būdu priklauso europiečiams.

Iš olandų Antilų salų kilęs Churandy Martina gimtinės garbę gynė iki 2011-ųjų, o Europos čempionate jis atstovavo olandams bei triumfavo 100 m bėgimo varžybose. 400 m rungties bronzą iškovojo iš Kurakao kilęs Liemarvinas Bonevacia, kuris dar 2012-ųjų olimpiadoje Londone startavo po olimpine vėliava kaip nepriklausomas sportininkas.

Turbūt keisčiausia ilgų nuotolių bėgiko Iliasui Fifos istorija. Iš Maroko kilęs lengvaatletis Ispanijos pilietybę gavo 2015-ųjų liepos 22 dieną ir nepraėjus nė menesiui varžėsi pasaulio čempionate...

„Pilietybių keitimas yra milžiniška problema. Ar tikrai teisinga, kai Etiopijoje gimusi olandė Sifan Hassan dalyvauja Europos čempionate ir laimi medalius? Bandžiau suprasti jos atvejį – ji atvyko į Olandiją būdama 15 metų, tačiau žiūrint į S.Hassan bėgimą atrodo, kad visos kitos europietės išvis nesitreniruoja. Manau, ji galėtų atstovauti Olandijai pasaulio čempionatuose, olimpinėse žaidynėse, bet ne Europos čempionatuose, – lrytas.lt sakė Estijos sporto žurnalistas Karlas Rinaldo.  – Akivaizdu, kad turkai pradėjo pirkti lengvaatlečius iš viso pasaulio. Rodos, 18-a Turkijos rekordų priklauso žmonėms, kurie nėra iš Turkijos. Tai nenormalu!“

Rusų suspendavimas – politinis sprendimas?

Rusijos lengvaatlečių Europos čempionate pastebimai trūko. Jelena Isinbajeva, Marija Kučina, Ana Čičerova, Darija Klišina, Sergejus Šubenkovas ir kitos rusų lengvosios atletikos žvaigždės šią vasarą tenkinosi vietinės reikšmės varžybomis savo šalyje.

Europos sporto žurnalistų mintys apie rusų suspendavimą – dvejopos. Ne visi lengvosios atletikos ekspertai mano, kad toks būdas kovoti su dopingu yra vienintelis kelias apsivalyti.

„Rusijos lengvaatlečių pašalinimas iš tarptautinių varžybų yra absurdiškiausias dalykas sporto istorijoje. Neabejoju, kad tai  politinis sprendimas, – sakė Bulgarijos žurnaliste J.Kasova. – Būtų teisinga, jei rusams leistų dalyvauti Rio de Žaneire. J.Isinbajeva tiesiog norėjo baigti karjerą Rio. Jei rusams nebus leista dalyvauti olimpiadoje, tą lyginčiau su žmogaus teisių pažeidimu.“

Sporto žurnaliste dirbanti J.Kasova kaip niekas kitas gerai pažįsta sportininkų gyvenimą. Bulgarė 2002 metų Europos čempionate iškovojo bronzą 100 m barjerinio bėgimo rungtyje. J.Kasovai juoką kelia tai, kad IAAF suteikė teisę Europos čempionate dalyvauti J.Stepanovai, kuri praeityje taip pat buvo sučiupta vartojusi dopingą.

„IAAF draudžia startuoti švariems sportininkams, tačiau uždegė žalią šviesą J.Stepanovai, kuri buvo bausta už dopingo vartojimą. Daug rusų nesusidūrė su dopingu ir praleidžia Europos čempionatą, o J.Stepanova vaizduojama tarsi didvyrė“, – stebėjosi bulgarė.

Finišo J.Stepanova Europos čempionate nepasiekė: 800 m bėgimo atrankos varžybose patyrė traumą.

Europos čempionate medalius iškovoję sportininkai, gimę ne Europoje

Jakas Ali Harvey (anksčiau – Jacques Montgomery Harvey) gimė Jamaikoje, atstovavo Turkijai ir 100 m rungtyje iškovojo sidabrą;

Ramilis Gulijevas gimė Azerbaidžane, atstovavo Turkijai ir 200 m rungtyje iškovojo sidabrą;

Polatas Kemboi Arıkanas (anksčiau – Paulas Kipkosgei Kemboi) gimė Kenijoje, atstovavo Turkijai ir 10 000 m rungtyje iškovojo auksą;

Ali Kaya (prieš tai – Stanley Kiprotich Mukche) gimė Kenijoje, atstovavo Turkijai ir 10 000 m rungtyje iškovojo sidabrą;

Kaasas Kigenas Özbilenas (prieš tai – Mike‘as Kipruto Kigenas) –gimė Kenijoje, atstovavo Turkijai ir pusmaratonyje iškovojo sidabrą;

Yasmani Copello Escobar gimė Kuboje, atstovavo Turkijai ir 400 m barjerinio bėgimo rungtyje iškovojo auksą;

Aras Kaya (prieš tai – Amosas Kibitokas) gimė Kenijoje, atstovavo Turkijai ir 3000 m kliūtinio bėgimo rungtyje iškovojo sidabrą;

Churandy Martina gimė Antiluose, atstovavo Olandijai ir 100 m bėgimo rungtyje iškovojo auksą;

Liemarvinas Bonevacia gimė Kurakao, atstovavo Olandijai ir 400 m bėgimo rungtyje iškovojo bronzą;

Ignisious Gaisah gimė Ganoje, atstovavo Olandijai ir šuolių į tolį rungtyje iškovojo bronzą;

Iliasas Fifa gimė Maroke, atstovavo Ispanijai ir 5000 m bėgimo rungtyje iškovojo auksą;

Adelis Mechaalis gimė Maroke, atstovavo Ispanijai ir 5000 m bėgimo rungtyje iškovojo sidabrą;

Tadesse Abrahamas gimė Eritrėjoje, atstovavo Šveicarijoje ir pusmaratonyje iškovojo auksą;

Dimitris Bascou gimė Martinikoje, atstovavo Prancūzijoje ir 110 m barjerinio bėgimo rungtyje iškovojo auksą;

Wilhemas Belocianas gimė Gvadelupėje, atstovavo Prancūzijai ir 110 m barjerinio bėgimo rungtyje iškovojo bronzą;

Julianas Chiagoziemas Reidas gimė Jamaikoje, atstovavo Didžiajai Britanijai ir trišuolio rungtyje iškovojo bronzą;

Libania Grenot Martinez gimė Kuboje, atstovavo Italijai ir 400 m rungtyje iškovojo auksą;

Sifan Hassan gimė Etiopijoje, atstovavo Olandijai ir 1500 m rungtyje iškovojo sidabrą;

Yasemin Can (prieš tai – Vivian Jemutai) gimė Kenijoje, atstovavo Turkijai ir 5000 m bei 10 000 m bėgimo rungtyse iškovojo aukso medalius;

Meraf Bahta Ogbagaber gimė Eritrėjoje, atstovavo Švedijai ir 5000 m rungtyje iškovojo sidabrą;

Tiffany Porter  gimė JAV, atstovavo Didžiajai Britanijai ir 100 m barjerinio bėgimo rungtyje iškovojo bronzą.