Garsios mamos paatviravo apie itin intymius dalykus

Bręstančios paauglės anksčiau ar vėliau susiduria su „tomis“ dienomis, kurios savaime sukelia daug streso, ypač kai tai nutinka pirmą kartą. Kokį vaidmenį šiuo atveju atlieka mergaitės mama, ar dera viską palikti internetui, ir kaip galėtų prisidėti mokykla?

Garsios mamos paatviravo apie itin intymius dalykus.
Garsios mamos paatviravo apie itin intymius dalykus.
Diana Dargienė su dukra.
Diana Dargienė su dukra.
Diana Dargienė su dukra.
Diana Dargienė su dukra.
Kristina Savickytė-Damanskienė.
Kristina Savickytė-Damanskienė.
Renata Kovtun su dukra.
Renata Kovtun su dukra.
Renata Kovtun su dukra.
Renata Kovtun su dukra.
Vilmantė Markevičienė su dukra.
Vilmantė Markevičienė su dukra.
Vilmantė Markevičienė.
Vilmantė Markevičienė.
Daugiau nuotraukų (8)

Lrytas.lt

Mar 15, 2017, 11:31 AM, atnaujinta Apr 7, 2017, 11:11 PM

Lietuvos higieninių įklotų gamintojai ėmėsi akcijos, skirtos paauglėms ir mokykloms – „Rūpestinga rožinė karta“. Žinomos mamos tokią iniciatyvą vadina labai naudinga.

„Auginu paauglę dukrą ir žinau, koks sudėtingas šis periodas, kaip mergaitės išgyvena kūno pokyčius, kiek joms kyla įvairių klausimų. Menstruacijos paaugles gali užklupti bet kur ir bet kada. Dar blogiau, kai pirmą kartą aplanko TOS dienos esant mokykloje. Mergaitei tai yra didžiulis stresas! Deja, ne visos paauglės tam būna pasiruošusios, todėl vienintelis kelias – kreiptis į mokytoją ar sveikatos priežiūros specialistę, bet ir čia ne visuomet gali sulaukti pagalbos, nes mokykla tam lėšų neskiria ir tokių priemonių neturi, – sako akcijos „Rūpestinga rožinė karta“ sumanytoja, „Gentle Day“ įkūrėja Vilmantė Markevičienė. – Sugalvojome, kaip padėti mokinėms išvengti streso, tuo metu, kai joms ir taip daug sumaišties kelia ankstyvasis brendimas. Siekiame, kad kiekviena mokykla turėtų higieninių paketų, kad bet kuri į nepatogią TŲ dienų situaciją papuolusi mergaitė nesidrovėtų ir visada žinotų, kur kreiptis. Kviečiame visų mokyklų atstovus, tiek esančių miestuose, tiek ir rajonuose, drąsiai kreiptis.“

Iš viso akcijos metu Lietuvos mokyklose bus išdalinta apie 100 tūkstančių higieninių paketų, kad mokykloje netikėtai nutikus „bėdai“, problema būtų lengvai išsprendžiama. Taip pat vyksta specialios pamokėlės mergaitėms apie brendimą bei menstruacijas, kad tai nekeltų panikos ir paauglės būtų tam pasiruošusios.

„Šis projektas jau po truputį įsivažiuoja, lankome mokyklas. Pastebime, kad tokios akcijos labai reikia, nes tiesa ta, kad su mamomis apie menstruacijas Lietuvoje kalbasi mažiau nei pusė mergaičių. Paauglės vis dar nedrįsta aptarti su jomis, kokie fiziologiniai pokyčiai vyksta kūne, ko laukti ir kaip reaguoti, kai tai nutiks. Todėl mokyklos noriai kviečiasi mus pravesti mergaitėms paskaitėles. Ypatingai džiaugiasi specialiosios mokyklos, kur mokosi tiek neįgalūs, tiek ir socialiai remiami vaikai“, – sakė V.Markevičienė.

Aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė atrodo lyg viena tų šaunių mamų, su kuria mergaitės gali aptarti visus intymius klausimus. Tačiau moteris sako išgyvenusi jausmą, kai savo dukroms pati norėjo papasakoti apie brandos subtilybes, bet mergaitės akivaizdžiai vengė šios temos.

„Aš pati turėjau noro kalbėtis, bet nuo manęs tai nepriklausė. Laimei, man padėjo draugės surengta paskaita apie mėnesines, skirta mergaitėms ir jų mamoms. Būtent išoriniu kampu, per šiltą, jaukų santykį, per įvairius pajuokavimus auditorijoje studijuojant gimdos modelį, mums pavyko sulaužyti barjerus: mes pasikalbėjome ir tai atrakino dureles, – sako Kristina. – Svarbu suvokti, kad ne visada mergaitė nori kalbėti apie intymius dalykus su savo mama, nesvarbu, kokie būtų jų santykiai. Bet kai tai – kita moteris, jos daug drąsiau gali paklausti rūpimų dalykų. Suaugusių autoritetingų žmonių rengiamos pamokėlės, man atrodo, yra gera idėja, nes paauglės gali gauti kvalifikuotą informaciją.“

„Tai tiesiog būtina! – pritaria atlikėja Diana Dargienė. – Juk ne visos mergaitės su savo mamomis turi labai artimus ryšius, kad galėtų apie tai drąsiai kalbėtis. Paauglėms dažniausiai draugės būna autoritetai, tik iš jų išgirsta informacija ne visada gali būti teisinga ir nebūtinai tinkanti konkrečiai mergaitei, juk kiekviena bręsta skirtingai! Aš tik už tai, kad paauglės gautų tokią informaciją iš profesionalų!“

Diana puikiai pamena save paauglystėje: „Su mama apie tai nebuvo jokių diskusijų. Ir niekas man nepasakojo, kas ir kaip bus. Aš buvau susidariusi tokią nuomonę, kad apie tai kalbėti yra tabu, net kažkas gėdingo! Informacijos ieškojau knygose, tegul ir ne tokios vizualios ir ne tiek daug, kiek galima susirasti dabar, bet pagrindines žinias iš knygų gavau. Bet neabejoju, kad yra tikrai labai uždarų, drovių mergaičių, kurios viską laiko savyje. Ir tokioms yra ypač naudinga kvalifikuota informacija!“

Lengvojo kultūrizmo čempionė, gimnastė Renata Kovtun irgi skatina tokio pobūdžio akcijas mokyklose. „Džiaugiuosi, kad yra žmonių, kurie to imasi – ne tiesiog parduoda produktą, bet ir paaiškina, šviečia paaugles. Juk mergaitės dažniausiai vienos iš kitų sužino apie menstruacijas, tiesiog – kaip faktą, bet kas tai yra, kaip vyksta ir ką su tuo daryti – tam reikia suaugusiųjų paaiškinimo, – sako Renata. – Ačiū Dievui, mudviem su 10-mete dukra jau pavyko apie tai pasikalbėti, nebuvo problemų. Bet tokių vaikų, kurie su tėvais kalbasi apie viską – vienetai. Aš pati augau tokiu laiku, kai tėvai apie intymius dalykus su vaikais nesikalbėjo, palikdavo patiems viską susižinoti. Aš, pavyzdžiui, apie menstruacijas sužinojau iš vyresnės puseserės.“

Nors R.Kovtun dukra teoriškai žino apie menstruacijas, mama nerimauja, kad ji vis tiek gali būti nepasiruošusi. „Niekas nežino, kada tai atsitiks, negi vaikas nešiosis rankinėje įklotus kažin kiek laiko? Juk mergaitės nesusidūrusios su tuo, gėdytųsi, o jeigu dar kas nors pamatys?! Būtų tobula, jeigu Lietuvoje, kaip užsienyje, mokyklų tualetuose visada būtų vienkartinių higienos reikmenų. Jei ir ne už dyką, tai už pinigėlį galėtum įsigyti ir ramiau jaustis. Juk mes žinome, kiek yra buvę tokių atvejų, kai bėgdavome į parduotuvę netikėtai taip nutikus. Norėtųsi, kad mūsų dukrų laikais tokios problemos būtų lengviau sprendžiamos“, – teigia R.Kovtun.

Idėja įkurti mokyklose higienos reikmenų kampelį labai patiko ir D.Dargienei: „Tai būtų tiesiog tobula! Juk bėdų atsitinka ne tik paauglėms. O mergaitėms, kurios pradeda gyventi moters gyvenimą ir kol jos įsisavina tam tikras žinias ir įgūdžius šiuo klausimu, tiesiog būtų nuostabu!“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.