Norintiems tobulų dantų – galimybė iš anksto pasimatuoti šypseną

Nauji dantys – ne suknelė. Jei nepatiks, jų į parduotuvę negrąžinsi. Kad nepatirtume netikėtumų, klinikos „Privati praktika“ gydytoja odontologė Birutė Šlekienė siūlo šypseną pasimatuoti iš anksto.

Gydytoja odontologė Birutė Šlekienė.
Gydytoja odontologė Birutė Šlekienė.
Gydytojos odontologės Birutės Šlekienės darbo akimirka. Skenavimas skaitmeniniam dantų atspaudui.
Gydytojos odontologės Birutės Šlekienės darbo akimirka. Skenavimas skaitmeniniam dantų atspaudui.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2018-04-09 08:00

Kalbant apie odontologiją, vis dažniau žodį „gydymas“ papildo sąvoka „estetika“. Jau niekam nebekelia abejonių tai, kad reguliariai būtina atlikti burnos higieną, sugedusius dantis – plombuoti, o prarastus – atkurti. Šiandien daugybę žmonių pas odontologus atgena ne skausmas, o noras gražiai atrodyti. „Puiku, kad galime pašalinti ir tuos trūkumus, su kuriais buvome linkę susitaikyti kaip su neišvengiamais, – sako odontologė Birutė Šlekienė. – Pakitusi spalva, nedidelis kreivumas, nukramtyti, sutrumpėję, netolygiai nudilę dantys gali vėl virsti spindinčiais ir gražiais.“

Prie veido ir prie charakterio

„Žmonės tampa vis reiklesni išvaizdai, o šypsena yra vienas iš svarbiausių akcentų, juk tai – šiuolaikinio žmogaus vizitinė kortelė“, – sako odontologė Birutė Šlekienė. Kita vertus, išvaizdos pokyčiai – viena jautriausių sričių. Net ir tobulai gražūs dantys gali netikti konkrečiam žmogui, atrodyti dirbtinai. Internete talpinamos kitų žmonių nuotraukos su atliktais darbais yra tik svetimos šypsenos, tai nėra Jūsų šypsena. Tik pamatęs savąją, gali atsakyti: patinka ar ne. „Kai parduotuvėje pamatome gražų rūbą, natūralu, kad pirmiausiai norime jį pasimatuoti, pažiūrėti, ar jis mums tinka. Pirkdami automobilį, pirmiausiai norime su juo pavažiuoti. Tas pats ir su dantimis. Tinkamai juos parinkti netgi svarbiau, nei išsirinkti naują automobilį. Tai – negrįžtami, investicijų reikalaujantys pokyčiai, todėl negalima elgtis atmestinai, – sako B. Šlekienė. – Laimei, šiuolaikinės skaitmeninės technologijos leidžia pasimatuoti šypseną, prieš imantis pokyčių.“

Tai – labai greitas ir visai neskausmingas procesas. Ir, beje, šypsenos pasimatavimas nė kiek nepabrangina gydymo. Pirmiausiai konsultacijos metu yra surenkama visa informacija apie esamą burnos ertmės būklę, padaromos veido nuotraukos, intraoraline kamera nuskenuojama žmogaus burnos ertmė ir nufilmuojamas vaizdo įrašas. „Ne paslaptis, kad dėl savo dantų kompleksuojantiems žmonėms būdinga šypsotis puse lūpų, prisidengti burną juokiantis, bet mums bendraujant pavyksta užfiksuoti vaizdo įraše natūralias emocijas, juoką, plačias šypsenas, – pasakoja B. Šlekienė. – Tai svarbu, kad vėliau peržiūrinėdami vaizdą galėtume išanalizuoti dantų padėtį įvairių mimikų metu.“

Turėdami pradinę vaizdinę medžiagą odontologai suprojektuoja naują šypseną. Tai nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, nes parenkant dantų formą, ilgį, tenka atsižvelgti į daugybę kriterijų. „Vienas jų – veido proporcijos, – pasakoja B. Šlekienė. – Tai ištisas mokslas, nes svarbu yra viskas – veido forma, lūpų padėtis ir t. t. Kiekvienas žmogus yra individualus. Tobulėjant technologijoms odontologijoje, šypsenas planuojame, naudodamiesi kompiuteriu. Skaitmeninio Šypsenos dizaino (Ang. Digital Smile Design – DSD ) programos padedami, mes, atsižvelgdami į individualius veido bruožus, kaip architektai sukuriame būsimos restauracijos brėžinius, sumodeliuojame būsimų dantų formą ir padėtį. Parinkti optimaliausią variantą padeda mūsų skaitmeninėje bibliotekoje sukaupti tūkstančiai natūralių dantų pavyzdžių.“

Svarbu ir tai, ar dantys tinka prie žmogaus… charakterio. „Neretai net nesusimąstome, kad tarp šių dalykų yra ryšys. Apvalesnių formų dantys suteikia švelnumo veido bruožams, kampuotesni suteikia daugiau griežtumo, – šypsenų subtilybes paaiškina B. Šlekienė. – Kiekvienas turime individualų supratimą apie grožį, todėl labai svarbu suprasti, koks žmogus yra, ko jis nori.“ Birutė Šlekienė juokauja, kad ne tik šypseną tenka derinti prie charakterio, bet vyksta ir atvirkštinis procesas – nauji dantys tarsi pakeičia žmogaus asmenybę. „Vienas pacientas pas mus atėjęs pirmąsyk atrodė labai santūrus, uždaras, netgi drovus, – pasakoja odontologė. – Dabar jis elgiasi tarsi būtų visai kitas žmogus – daug bendrauja, juokauja, juokiasi. Neįtikėtina, kaip stipriai žmogaus gyvenimą ir bendravimo stilių gali pakeisti graži šypsena.“

Įspūdingi pokyčiai – per vieną dieną

Pacientų apsisprendimą labai palengvina tai, kad būsimąjį save su naujaisiais dantimis jie gali pamatyti gyvai – nufilmuotoje vaizdo medžiagoje. Klinikoje „Privati Praktika“ skaitmeniniu būdu suplanuota ir sumodeliuota būsimų dantų forma vos per kelias minutes be skausmo ir neliečiant dantų audinių, pernešama ant nuosavų dantų. Tuomet pacientas nufilmuojamas ir netrukus sumontuotame vaizdo klipe gali save pamatyti „prieš“ ir „po”. Jame aiškiai matoma būsima šypsena žmogui kalbant, juokiantis ar tiesiog šypsantis įvairiais rakursais, jis gali save įvertinti iš šono. „Vienas nuostabiausių pojūčių – stebėti žmonių reakcijas, kai jie išvysta šį vaizdą, – šypsodamasi sako odontologė B. Šlekienė. – Stebisi, krykštauja, juokiasi, neretai net ištrykšta džiaugsmo ašaros. Filmuką leidžiame parsinešti namo, parodyti namiškiams.“

Kitas žingsnis – perkelti virtualų vaizdą į realybę. Pacientui apsisprendus, pradedamas priekinių dantų atstatymas keraminėmis laminatėmis. Tai – labai plonos 0,3 – 0,5 mm storio plokštelės, savo savybėmis itin artimos natūraliam emaliui. Sumodeliavus kompiuterio ekrane būsimus dantis 3D formatu, šis projektas keliauja į čia pat klinikoje esantį frezavimo įrenginį ir per 10-15 minučių išfrezuojama laminatė, turinti norimą formą ir natūraliam dančiui būdingą reljefą. B. Šlekienė sako, kad pacientai labai mėgsta stebėti šį procesą. Vėliau laminatės yra glazūruojamos, suteikiant dar daugiau individualumo dengiamos keramikos dažais, kaitinamos specialioje krosnyje, naudojant itin aukštą temperatūrą, ir galiausiai cementuojamos prie paciento dantų skruostinio paviršiaus. Skaitmeninių technologijų dėka, dantų atstatymas laminatėmis atliekamas per 1-2 dienas. Pasak B. Šlekienės, naudojant šią metodiką, naujoji šypsena atrodo visiškai natūraliai, su tikriems dantims būdingu reljefu, skaidrumu, spalva. „Aišku, yra žmonių, kurie nori tobulai lygios, baltumu tviskančios holivudinės šypsenos, ir tokią mes galime sukurti, bet didesnį natūralumo įspūdį galima pasiekti naudojant „tobulo netobulumo“ metodą, kai dantys specialiai padaromi vos pastebimai nesimetriški. Tai plika akimi nepastebimos, bet svarbios mikrodetalės“, – sako ji. Nereikia baimintis ir to, kad cementuojant laminates bus pernelyg stipriai nušlifuoti tikri dantys. Proceso metu šie beveik nepažeidžiami, minimaliai pašlifuojamas tik emalis, o kartais neprireikia nė to.

6 privalumai

Gydytoja odontologė Birutė Šlekienė atskleidžia keraminių laminačių pliusus:

1. Nekeičia spalvos. Dažančių gėrimų ar maisto produktų vartojimas neturi įtakos spalvos pokyčiams

2. Danties audiniai šlifuojami minimaliai.

3. Dėvisi panašiai kaip natūralus danties audinys ir žymiai mažiau nei plombos.

4. Nesitraukia nuo terminių pokyčių burnoje, todėl nepradeda gesti keramikos ir danties susijungimo vietoje.

5. Galima ištiesinti priekinių dantų eilę.

6. Nekaupia apnašų, kas ypač būdinga plomboms. Apnaše esančios bakterijos lemia karieso atsiradimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.