Profesorius neigia „AstraZeneca“ vakciną apipynusią teoriją dėl plaučių embolijos: paaiškino situaciją

Per metus Lietuvoje plaučių embolija suserga apie 1500 žmonių. Nustatyta, kad 80-ies metų bei vyresni žmonės giliųjų venų tromboze ir plaučių embolija serga 8 kartus dažniau nei tie, kuriems yra 40-50 metų.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kol kas tęsti vakcinaciją „AstraZeneca“ vakcina.<br>ZUMA Press/Scanpix nuotr.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kol kas tęsti vakcinaciją „AstraZeneca“ vakcina.<br>ZUMA Press/Scanpix nuotr.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kol kas tęsti vakcinaciją „AstraZeneca“ vakcina.<br>123rf nuotr.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kol kas tęsti vakcinaciją „AstraZeneca“ vakcina.<br>123rf nuotr.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kol kas tęsti vakcinaciją „AstraZeneca“ vakcina.<br>123rf.com nuotr.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kol kas tęsti vakcinaciją „AstraZeneca“ vakcina.<br>123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Mar 17, 2021, 10:49 PM

Šią ligą lemia įvairūs veiksniai, tačiau, pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos vadovo prof. Skaidriaus Miliausko, nėra prielaidų manyti, kad vakcinos nuo COVID-19 infekcijos būtų susijusius su plaučių embolija.

Prof. S. Miliauskas paaiškina, kad visas kraujas žmogaus organizme iš veninės sistemos prateka per plaučius, atiduodamas anglies dvideginį ir įsisotindamas deguonimi. Kai venose dėl tam tikrų sveikatos sutrikimų (kraujagyslių sienelės pažeidimų, kraujo sąstovio, padidėjusio kraujo krešumo) susidaro krešuliai - trombai, jie gali atitrūkti ir su krauju nukeliauti į plaučius.

Tokie keliaujantys krešuliai, užkemšantys įvairias plaučių kraujagysles, vadinami embolais. Kuo didesnėje kraujagyslėje susidaro krešulys, tuo didesnis embolas nukeliauja į plaučius ir užkemša didesnę plaučių kraujagyslių dalį. Nors įkvėptas oras patenka į embolų paveiktą žmogaus plaučių dalį, organizmas iš ten deguonies negauna. Dėl užkimštų plaučių kraujagyslių jose didėja kraujospūdis, perkraunamas dešinysis skilvelis, o ypač sunkiais atvejais dėl obstrukcinio šoko žmogus gali mirti.

Paprastai į plaučius patekę nedideli krešuliai ištirpsta savaime, todėl žmogus gali nejausti jokių simptomų. Tačiau jeigu plaučių kraujagysles užkemša dideli embolai, ir širdies bei kraujagyslių būklė dėl kitų susirgimų nėra gera, žmogui pradeda trūkti oro. Išryškėja dusulys, krūtinės skausmas, intensyvėja širdies plakimas, galimas atsikosėjimas su krauju, sąmonės netekimas. Atsiradus šiems simptomams, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

„Prielaidos manyti, kad vakcinos nuo COVID-19 infekcijos gali sukelti plaučių emboliją, šiuo metu nėra, ir tokių duomenų neturime. Kraujo krešėjimo problemas matome, kai žmogus serga sunkia COVID-19 ligos forma. Tuomet pacientams profilaktiškai skiriami kraujo krešėjimą mažinantys vaistai. Visos Lietuvoje naudojamos COVID-19 vakcinos yra saugios ir pačios ligos sukelti negali - jos sukuria imunitetą, kuris organizmą apsaugo", - pabrėžia profesorius S. Miliauskas.

Vardindamas plaučių embolijos rizikos veiksnius, jis primena, kad giliųjų venų trombozė ir plaučių embolija yra kraujagyslių ligos - venų tromboembolijos - klinikinės išraiškos. Tačiau didžiausias šios ligos rizikos veiksnys - įvairios ortopedinės operacijos ir traumos. Taip pat plaučių embolijos tikimybę didina onkologinės ligos, dalis chemoterapinių vaistų, miokardo infarktas, pakaitinė hormonų terapija, geriamieji kontraceptikai, lėtinės širdies ir plaučių ligos ir kt.

Saugantis plaučių embolijos, svarbiausia išlikti fiziškai aktyviems ir vartoti pakankamai skysčių. Žmonėms, susiduriantiems su didele rizika susirgti plaučių embolija ar jau sergantiems šia liga, skiriami kraujo krešėjimą mažinantys vaistai. Persirgus plaučių embolija, dažniausiai šie vaistai skiriami nuo trijų mėnesių iki metų, tačiau daliai sirgusiųjų kraujo krešėjimą slopinančius vaistus tenka vartoti visą gyvenimą, - sako Kauno klinikų Pulmunologijos klinikos vadovas prof. S. Miliauskas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.