Dažnuose namuose dar galima rasti pavojingą prietaisą: lengvai apnuodija organizmą, paveikia nervų sistemą

Pagal Europos Sąjungos direktyvas, gyvsidabrio termometrai Lietuvoje neparduodami jau nuo 2009 m. Visgi dar iki šiol sulaukiame klausimų, ką daryti sudaužius gyvsidabrio termometrą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Marijampolės departamento specialistai ragina atsisakyti šių pavojingų prietaisų, o jeigu jau taip nutiko, kad termometras sudužo, pataria, kaip surinkti gyvsidabrį ir ko jokiu būdu negalima daryti.

Lietuvių namų vaistinėlėse dar galima rasti gyvsidabrio termometrą.<br>123rf nuotr.
Lietuvių namų vaistinėlėse dar galima rasti gyvsidabrio termometrą.<br>123rf nuotr.
Specialistai iki šiol sulaukiaklausimų, ką daryti sudaužius gyvsidabrio termometrą.<br>G.Skaraitienė
Specialistai iki šiol sulaukiaklausimų, ką daryti sudaužius gyvsidabrio termometrą.<br>G.Skaraitienė
Daugiau nuotraukų (2)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro inf.

Jul 21, 2022, 3:30 PM

Gyvsidabrio garai – kas tai?

Gyvsidabris – vienas pavojingiausių žmogaus sveikatai sunkiųjų metalų, kurio garai gali sukelti ūmų arba lėtinį apsinuodijimą. Susikaupęs organizme jis gali paveikti nervų sistemą ir sukelti sutrikimus smegenyse. Gyvsidabrio garai į žmogaus organizmą patenka per kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą, odą ir gleivines.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad gyvsidabrio garai nematomi ir neturi jokio kvapo, todėl sudaužius tokį termometrą apsinuodyti labai lengva. Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais būna pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas.

Kaip elgtis sudaužius gyvsidabrinį termometrą?

Sudužus termometrui pirmiausiai izoliuokite patalpą, neleiskite, niekam po ją vaikščioti, uždarykite visas duris į kitas namo (buto) patalpas. Patalpoje, kur išsipylė gyvsidabris atidarykite langus. Įvertinkite, ar visas išsiliejęs gyvsidabris yra lengvai pasiekiamas.

Gyvsidabrį galima lengvai surinkti patiems tik nuo paviršių, kuriuose nėra plyšių. Pasklidusius gyvsidabrio rutuliukus reikia sustumti lazdele ant popieriaus lapo ar į voką.

Gyvsidabrį galima surinkti ir lipnia juosta, klijais pateptu popieriumi, negalima jo valyti šluoste ar siurbti dulkių siurbliu, nes jis pasklis dar plačiau ir jo garavimo paviršius padidės. Surinktą gyvsidabrį reikia suberti į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždaryti dangteliu.

Jokiu būdu negalima gyvsidabrio išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Indą su gyvsidabriu būtina pristatyti į savivaldybės atliekų priėmimo aikštelę arba kitą pavojingų atliekų surinkimo vietą, kurių adresai viešai skelbiami kiekvienoje savivaldybėje.

Patalpas būtina gerai išplauti ir išvėdinti

Paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, nuvalykite muilo ir sodos tirpalu (50 g sodos ir 50 g muilo 1 litrui karšto vandens), po to patalpas dar kartą išplaukite, gerai išvėdinkite (bent 24 val.) ir stenkitės kurį laiką jose nebūti.

Kada kviesti ugniagesius gelbėtojus?

Jeigu matote, kad patiems surinkti sudužusio termometro gyvsidabrio vis dėl to nepavyks (gyvsidabris išsiliejo ant kiliminės dangos, daiktų ar grindų su plyšiais), bendruoju pagalbos telefonu 112 reiktų kviesti ugniagesius, kurie atliks mechaninę ir cheminę demerkurizaciją. Dėl gyvsidabrio koncentracijos patalpų ore nustatymo, galima kreiptis į atitinkamą NVSC departamentą pagal apskritį.

Rekomenduojama konsultuotis su gydytoju

Žmonėms, nuogąstaujantiems, kad galėjo apsinuodyti gyvsidabriu, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir/ar skambinti į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Apsinuodijimų informacijos biurą telefonu 8 5 236 20 52. Profesionali pagalba nurodytu telefonu teikiama visą parą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.