Apstulbo nuo kainų žaidimų aikštelėje: „15 min. – 7 eurai!? Paskaičiuokime, kiek mama ar tėtis uždirba per valandą“

Prieš porą metų atnaujintas Šilutės šeimų skveras išgyvena savąjį renesansą. Čia mamas su vaikais traukia įrengta žaidimų aikštelė, per šventes gyventojus ir svečius sukviečia koncertai nuo lauko scenos. Ypatingomis progomis čia yra įrengiamos papildomos dekoracijos su tam tikrais akcentais. Nenuostabu, kad šioje įveiklintoje erdvėje verslūs žmonės randa galimybių užsidirbti. Bet šią iniciatyvą temdo kylantis nepasitenkinimas. Ir kaip surasti tą aukso viduriuką, kad vilkai būtų sotūs ir avelės sveikos?

Šeimos skvere dar ir dabar matome batutų atrakcionus.<br>V.Ščiavinsko asociatyvi nuotr.
Šeimos skvere dar ir dabar matome batutų atrakcionus.<br>V.Ščiavinsko asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Sergėjus Gvildys

Jun 25, 2022, 3:09 PM

Piktinasi brangia paslauga

Praūžus miesto gimtadienio šventei, vykusiai paskutinį gegužės mėnesio savaitgalį, šeimos skvere dar ir dabar matome batutų atrakcionus. Tai mažųjų miesto gyventojų traukos objektas, kur galima smagiai padūkti. Tačiau tai džiugina ne visus jų tėvelius. Štai viešoje socialinio tinklo erdvėje dalis mamų jau piktinasi organizuotais atrakcionais.

„15 min. – 7eurai! Vau, Palangoje už 3 eurus galima paplaukioti ant vandens su tokiu transportu, bet Palanga tai kurortas, o čia Šilutė, mažytė provincija, kurioje pasipinigauti galima iš vaikų. Aišku, galima sakyti, nenori – nesivažinėk, bet noriu atkreipti dėmesį, kad jūs savo pramogas pasistatėte vaikų žaidimo aikšelėje! Vaikai – didžiausias tėvų turtas ir dėl jų dažniausiai nieko negaila, bet iš kitos pusės tai parodo, kaip lengva per vaikus užsidirbti.

15 min. – 7 eurai!? Paskaičiuokime, kiek mama ar tėtis uždirba per vieną valandą dirbdamas sunkų darbą.

Batutai pradžioje kainavo 8 eurus už 1 val. Kiek teko tuo metu būti aikštelėje, tėvai pasipiktinę buvo, kad ateina su vaiku į aikšelę pažaisti, bet ten reikia krapštyti eurus nes vaikai nori pašokinėti kiekvieną dieną ir taip visą vasarą.

Nežinau, kas davė palaiminimą tokiai avantiūrai, bet man pikta, kad pasirinkote tokią vietą ir taip lengvai užsidirbinėjat per vaikus“, – pratrūko Aušra Gavėnytė Užkuraitienė. Jai antrino ir kitos mamos, sakydamos, kad atsiradus atrakcionams, tenka vengti šios vietos dėl tos pačios priežasties.

Draudžia ar nedraudžia?

Susisiekę su Šilutės seniūnu Raimondu Steponkumi sužinojome, kad atrakcionai stovi privačioje žemėje. Ar leidimai atrakcionų veiklai išduoti, seniūnas neprisiminė. Savivaldybės administracijaus direktoriaus pavaduotoja Daiva Žebelienė suabejojo, ar tokiai veiklai reikalingas seniūnijos leidimas. O ką apie tai sako Šilutės politikų patvirtintos taisyklės?

Štai Šilutės rajono savivaldybės tarybos patvirtintų „Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisyklių“ 13.5 punktas draudžia „be seniūnijos leidimo prekiauti ar teikti paslaugas viešosiose vietose“. Taigi batutų atrakcionų veikla vykdoma privačioje teritorijoje, todėl šis punktas jiems galioti neturėtų.

Toliau tų pačių taisyklių 13.26 punktas nurodo, kad negalima „įrengti <...> kitus laikinus statinius be vietos parinkimo schemų, įrenginių projektų, suderintų savivaldybės nustatyta tvarka, ir leidimų arba įrengti juos ne pagal suderintą vietos parinkimo schemą ar įrenginių projektą“, ir „Šilutės miesto teritorijoje, išskyrus tam skirtas vietas, draudžiama: 20.8. statyti laikinus statinius ir įrenginius be leidimo“, – skelbiama rajono švaros taisyklėse. Dėl šitų punktų traktavimo minimu atveju paprašėme paaiškinti administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio.

Pasak direktoriaus, reikia atsižvelgti į naudojamus batutus ar kitus atrakcionus. Pagal jų specifikaciją, turėtų būti sprendžiamas klausimas. „Nemačius, sunku pasakyti“, – teigė V. Pozingis. Tačiau, anot direktoriaus, jei batutai yra pripučiami, tai greičiausiai tokių statymui leidimas nėra reikalingas.

Verslo skatinimo ypatumai

Pastaruoju metu prie šeimos skvero Šilutėje batutų atrakcionų vaikams veiklą vykdo dvi įmonės. Abiejų įmonių atstovai telefonu patikino, kad visus reikiamus leidimus šiai veiklai vykdyti turi. Tačiau tarp jų nėra seniūnijos leidimo, nes, pasak jų, privačioje teritorijoje tokio nereikia. Įmonės atstovė Vilma papasakojo, kad prieš tai norėjo kitoje vietoje gauti leidimą batutų atrakcionams ant valstybinės žemės mieste. Tačiau tokio leidimo negavo, nes seniūnijoje buvo pasakyta, kad tokius leidimus gali išduoti tik organizuojamų švenčių metu.

Šią situaciją ir panašias galimybes teikti paslaugas viešoje vietoje pakomentavo administracijos direktorius V. Pozingis. Pasak savivaldybės vadovo, esant gyventojų prašymams dėl leidimų verstis vienokia ar kitokia veikla, mieste tam yra formuojami laisvos valstybinės žemės sklypai. Juos viešo pirkimo būdu bus galima išsinuomuoti. Tam reikia teikti prašymus raštu. Tie, kuriems buvo atsakyta, prašymus gali teikti pakartotinai. Jei verslininkų norai su savivaldybės vizija sutaps, kliūčių kaip ir neturėtų atsirasti.

Nežiūrint į gerus valdžios norus, praktika rodo, kad šiandien paslaugų teikimo situacija viešose miesto ervėse stumia į privačius verslininkų sandorius. Vieni išnuomoja neįveiklintus žemės plotus, kiti teikia paslaugas ir nereikia jokių leidimų, kurie neštų pinigus į savivaldybės biudžetą. Nors realiai veiklos procesas nukreiptas į žmonių pamėgtą ir lankomą viešą erdvę, esančią valstybinėje žemėje. Taip ir išeina toks vietinio verslo skatinimo procesas.

Norėtų nemokamų batutų

Kitas klausimas, kurį iškėlė socialinio tinklo naudotoja, yra dėl vaikų lankymo ribojimo. Greičiausi jis suras daugiau nepritariančių. Uždrausti vien dėl to, kad kažkur kažkam yra per brangi paslauga viešoje vietoje, išties būtų neteisinga ir neišmintinga. Juk toks reikalavimas būtų perteklinis. Mes galime piktintis kainų aukštumu, kurios pastarųjų pasaulio įvykių fone kyla kaip ant mielių. Tačiau jų dydžiui įtaką daro visai kiti procesai. Ir verslas savo paslaugas įvertina ne tik pagal pirkėjų kišenę, bet ir atsižvelgia į veiklos sąnaudas, kurių vartotojas dažniausia nemato, o kitais atvejais ir net nenutuokia. Todėl diskusijoje atsiranda ir tokių pasiūlymų:

„Nieko nesuprantu, kaip kasdien atvesti vaiką į žaidimu aikštelę. Jei mūsų valdžia tokia dosni verslui, tegu nuperka mūsų vaikams batutus visai vasarai. Ir verslas klestės, ir vaikai laimingi, ir tėveliai sutaupę“, – siūlė Daiva Uselienė.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.