Atidžiai skaitykite etiketes ant maisto produktų: štai kuo skiriasi „Geriausias iki...“ ir „Tinka vartoti iki...“

Ar žinojote, kad įvairiausi konservai, makaronai, kruopos, medus ir aliejus dažniausiai yra saugūs vartoti ilgiau, nei rašoma ant šių produktų pakuočių? Anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, tai reikalinga tam, kad parduotuvių lentynas kasdien pasiektų kuo kokybiškesni produktai, tačiau vartotojai ne visuomet turėtų aklai jais kliautis.

Jeigu konservų dėžutę pradarėte arba kruopų pakelį praplėšėte – jų galiojimo laikas trumpėja.<br>D.Umbraso nuotr.
Jeigu konservų dėžutę pradarėte arba kruopų pakelį praplėšėte – jų galiojimo laikas trumpėja.<br>D.Umbraso nuotr.
Jeigu konservų dėžutę pradarėte arba kruopų pakelį praplėšėte – jų galiojimo laikas trumpėja.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Jeigu konservų dėžutę pradarėte arba kruopų pakelį praplėšėte – jų galiojimo laikas trumpėja.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jan 10, 2023, 10:17 AM, atnaujinta Jan 10, 2023, 10:18 AM

„Visas mūsų prekių asortimentas – nuo mėsos ir žuvies iki vaisių, daržovių ar sūrių yra kruopščiai tikrinamas, tam, kad pirkėjų stalus pasiektų tik kokybiški maisto produktai. Tačiau esame paruošę ir įvairiausių pasiūlymų. Pavyzdžiui, kiekvieną vakarą po 20 val. taikome nuolaidas visoms vietoje kepamoms šviežioms bandelėms ir kitiems kepiniams. Tačiau nuolaida nereiškia, kad kepiniai ne švieži – dažniausiai jie būna ištraukti iš krosnies vos prieš porą valandų“, – teigia V.Budrienė.

Nepainiokite terminų

Norint sutaupyti, svarbu ne tik planuoti pirkinius bei meniu, bet ir sekti produktų galiojimo laiką, mat kai kurie jų vartoti tinkami ilgiau negu manome.

Anot Aldonos Čepulis, prekybos tinklo „Iki“ kokybės vadovės, taip yra todėl, kad daugelis vis dar painioja sąvokas „Geriausias iki…“ ir „Tinka vartoti iki... „.

„Pasibaigus tinkamumo vartoti termino datai, produktų, kurie pažymėti ženklu „Tinka vartoti iki….“, valgyti nerekomenduojama. Tačiau „Geriausias iki…“ reiškia, kad, atėjus nurodytai datai, produktas nebūtinai bus sugedęs. Taip dažniausiai žymimi ilgiau negendantys produktai, kurių tinkamumas vartoti dažnai priklauso ne tik nuo laiko, bet ir nuo jų laikymo sąlygų. Be to, šis terminas nusako ne produkto saugumą vartoti, o galimą kokybinių savybių – kvapo ar skonio, pakitimą“, – sako A.Čepulis.

Pasak jos, į šią kategoriją patenka įvairiausi padažai, konservuota žuvis, mėsa ar daržovės, riešutai, actas, aliejus, kava, medus, prieskoniai, todėl šių produktų pasitaikius nuolaidoms galima nusipirkti ir didesnį kiekį.

Visgi pašnekovė pabrėžia, kad tokie produktai saugūs ilgesnį laiką išlieka tuomet, kai nepažeista jų pakuotė. Jeigu konservų dėžutę pradarėte arba kruopų pakelį praplėšėte – jų galiojimo laikas trumpėja. Todėl prieš valgant tokius produktus reikėtų įvertinti, ar jų išvaizda, kvapas, skonis tinkamas vartojimui.

Šaldymas – puikus būdas sutaupyti ir pratęsti galiojimo laiką

Jeigu norite pratęsti besibaigiančių galioti produktų terminą, iki baigiantis jam, maistą tereikia užšaldyti. Pavyzdžiui, parduotuvių specialiose lentynose neretai galima rasti įvairiausių šviežių produktų (mėsos, žuvies, jūros gėrybių) su ypač gera nuolaida, kurių galiojimo laikas jau eina į pabaigą. Net jeigu šių produktų iškart valgyti neplanuojate, juos galite užšaldyti.

Pavyzdžiui, malta mėsa šaldiklyje kokybiška išlieka 3–4 mėnesius, o neperdirbta – net pusmetį. Tuo tarpu šaldyta žuvis bei jūros gėrybės kokybiškos išlieka daugiau nei 4 mėnesius.

„Šaldant tokius produktus reikėtų nepamiršti, kad juos atšildyti galima tik vieną kartą. Be to, kuo mėsą ar žuvį ilgiau laikysite šaldiklyje, tuo sausesnė ji taps, todėl stenkitės šiuos produktus suvartoti per kelis mėnesius“, – pabrėžia A.Čepulis.

Pasak kokybės vadovės, šaldyti galima ne tik mėsą ar žuvį. Taip išsaugoti galite ir pavytusias daržoves ar vaisius, sviestą, netgi parduotuvėje įsigytus kulinarijos gaminius ar galioti tuoj baigsiančią duoną. Pastarąją geriausia užsišaldyti riekelėmis – kai jos prireiks, bus patogu paskrudinti keptuvėje, skrudintuve ar orkaitėje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.