Emigranto kišenė netikėtai pasipildė 8689 eurais: atskleidė, kaip panašią pinigų sumą gali „išlošti“ dažnas

Dažnu sprendimu didesnėmis pajamomis besidomintiems lietuviams tampa darbas užsienyje. Deja, ruošdamiesi naujam gyvenimo etapui, tautiečiai neretai pamiršta tai, kas svarbiausia: vietinės mokesčių sistemos tvarką, savo mokestines pareigas, o, svarbiausia, ir galimybę banko sąskaitą papildyti solidžia pinigų suma – kartais net tūkstantine mokesčių permoka.

Eurai.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Eurai.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 3, 2023, 6:16 PM, atnaujinta Dec 20, 2023, 9:16 AM

Ką svarbu žinoti dirbantiems užsienyje? Patarimais bei klientų sėkmės istorijomis dalinasi mokesčių ekspertė, įmonės „Tax Back Solution“ direktorė Judita Knoche.

Sugrįžta net tūkstantinės sumos

Gaudamas pajamas užsienio šalyje, asmuo automatiškai tampa jos mokesčių mokėtoju, metų pabaigoje įsipareigojančiu teikti pajamų deklaraciją. Su šia pareiga atsiranda ir galimybė susigrąžinti dalį sumos, jei nustatoma permoka. „Neretai tenka dirbti su klientais, kuriems grįžta išties nemaža permokėtų mokesčių suma. Vienas naujausių atvejų – Vokietijoje gyvenanti lietuvių šeima, kuriai padėjome susigrąžinti net 8689 eurų permoką. Klientas manė, kad susigrąžinęs pajamas ateityje negalės gauti pensijos“, – prisimena J.Knoche.

Mokesčių specialistė pastebi, kad lietuviams, ypač neseniai pradėjusiems dirbti užsienyje, vietinė mokesčių sistema gali pasirodyti pernelyg paini. Gera žinia: išskyrus kelis niuansus, pajamų deklaravimo, mokesčių mokėjimo bei susigrąžinimo taisyklės daugumoje Europos valstybių yra labai panašios.

Kas pretenduoja į grąžintiną permoką?

Teisę susigrąžinti pajamų mokesčio permoką turi kiekvienas, gaunantis pajamas iš užsienio valstybės. Net jei asmuo registruotas Lietuvos gyventojas, pareiga teikti deklaraciją ir mokėti mokesčius išlieka visose valstybėse, kuriose pajamos generuojamos. Tuo pačiu mokesčių mokėtojas pretenduoja ir į potencialią permoką, kurią gali susigrąžinti.

Kaip sužinoti, ar asmeniui priklauso grąžintina suma? Tą padaryti galite teikdami metinę pajamų deklaraciją ir joje tiksliai nurodydami svarbiausius finansinius duomenis – darbo užmokestį, kitas sugeneruotas pajamas ar patirtas išlaidas. Apie grąžintiną sumą asmuo įprastai informuojamas tuo pačiu būdu, kuriuo buvo teikiama deklaracija: per elektroninę sistemą arba paštu.

Kai kuriose valstybėse suteikiama galimybė metinę deklaraciją teikti ne individualiai, o drauge su partneriu ar sutuoktiniu. Pavyzdžiui, Vokietijoje kiekvienas mokesčių mokėtojas priskiriamas mokesčių klasėms. Sutuoktiniams pasirinkus tinkamiausią klasių derinį, mokėtina pajamų mokesčio suma gali ženkliai sumažėti.

„Priežastis, kodėl klientui pavyko susigrąžinti tokią didelę permoką – neteisingai pasirinkta mokesčių klasė. Vokietijoje dirbantis vyras iki šiol mokėjo mokesčius pagal pirmąją klasę, tuo tarpu žmona nedirbo Lietuvoje ar jokioje kitoje ES šalyje. Atsižvelgiant į šią situaciją, finansiškai palankesnis sprendimas buvo pakeisti mokesčių klases, o sutuoktinių pajamas vertinti kartu. Taip vyrui priskirta trečioji, žmonai – pirmoji klasė, o už 2020–uosius, 2021–uosius ir 2022–uosius metus iš viso susigrąžinta virš 8000 eurų“, – kliento sėkmės paslaptį atskleidė J.Knoche.

Svarbiausia – nepraleisti termino

Mokestiniai metai – tai laikotarpis, per kurį sugeneruotos pajamos fiksuojamos metinėje deklaracijoje. Mokestiniai metai daugumoje Europos valstybių sutampa: prasideda sausio 1–ąją, o baigiasi gruodžio 31–ąją. Išimtis – Didžioji Britanija, kurioje mokestiniai metai tęsiasi nuo balandžio 6 d. iki kitų metų balandžio 5 d. Svarbu pažymėti, kad, nors pajamų deklaracija teikiama tik už praėjusius metus, susigrąžinti nustatytą permoką galima ir už ankstesnį laikotarpį iki kelerių metų.

Mokestiniams metams pasibaigus, vietinė mokesčių institucija paskelbia laikotarpį, per kurį būtina pateikti deklaraciją. Po jo įprastai skiriamos kelios savaitės deklaracijų peržiūrai, o tuomet nustatytos permokos grąžinamos jas sumokėjusiems asmenims. Mokesčių mokėtojo pareiga – atidžiai sekti aktualius terminus ir deklaraciją pateikti laiku. „Tax Back Solution“ direktorė J.Knoche rekomenduoja kuo anksčiau pasirūpinti dokumentais, kurių prireiks deklaravimo procesui: pavyzdžiui, algalapiais ar kvitais, įrodančiais patirtas išlaidas, nes pateikti deklaraciją vėluojančio asmens gali laukti ir nuobaudos.

Lengvatos galioja ir užsienyje

Permoką galima susigrąžinti ne tik mokantiems pajamų mokestį, bet ir patiriantiems atskaitomas išlaidas. Atsižvelgiant į valstybę, kurioje generuojamos pajamos ar patiriamos išlaidos, taikomos lengvatos skiriasi. Pavyzdžiui, Švedijos gyventojams suteikiama lengvata už vaiko priežiūrai ar darbo komandiruotėje patirtas išlaidas. Vokietijoje taip pat galioja vaiko priežiūros išlaidų, švietimo bei kelionių į darbą išlaidų lengvatos.

Išnarplioti mokesčių subtilybes padeda ir specialistai

Oficialus užsienio mokesčių institucijos puslapis – pirmasis šaltinis ieškantiems tikslesnės informacijos vietinės mokesčių sistemos klausimais. Visgi šiandien pagalbos kreiptis ir sulaukti gali ne tik planuojantys dirbti užsienyje, bet ir tai sėkmingai darantys jau ne vienerius metus.

„Įmonėje konsultuodami mokesčių deklaravimo klausimais, pastebime, kad klientų rate netrūksta ir neseniai emigravusių, ir ilgą laiką užsienyje dirbančių asmenų. Mokesčiai – tai sritis, kurioje nesinori rizikuoti, tad didelė dalis lietuvių kreipiasi kasmet, tikėdamiesi saugumo jausmo, pagalbos ir, žinoma, maksimalios sugrįžtančios sumos“, – patirtimi dalinasi J.Knoche.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.