Lietuva pasiekė savo - euras beveik kišenėje

Ketvirtadienį, gegužės 15-ąją paskelbti

Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

2014-05-15 15:15, atnaujinta 2018-02-13 22:02

„Galiu pasidžiaugti, kad šiandien paskelbus duomenis, kuriais remiantis bus vertinama Lietuvos atitiktis Mastrichto kriterijams, nebeliko abejonių, kad Lietuva juos atitiks.

Būtent gegužės 15 dienos padaroma situacijos nuotrauka ir pagal tą nuotrauką vertinama konvergencijos atitiktis. Darome išvadą, kad praktiškai nėra abejonių, kad šį kartą pagavom paukštį už uodegos“, - sakė Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas.

Jis pabrėžė, kad Lietuvos atitikimas Mastrichto kriterijams yra su „geroka atsarga“.

 Lietuvos banko vadovas teigia, kad ketvirtadienį Eurostato paskelbti ekonominiai rodikliai, kurie lems Europos Sąjungos (ES) institucijų sprendimą dėl Lietuvos pasirengimo tapti euro zonos nare, ir prognozuojama jų raida su „saugia atsarga“ atitinka prognozuojamus konvergencijos kriterijus. 

„Kviesti ar nekviesti – galutinę išvadą rašys ES institucijos, tačiau, Lietuvos banko vertinimu, priežasčių neigiamam sprendimui nebeliko. 

Anot V.Vasiliausko, net ir sulaukus tam tikrų pastabų, šiandieniniai rodikliai turėtų įtikinti vertintojus, kad Lietuva yra pasiekusi pakankamą konvergencijos laipsnį, ir šis procesas yra tvarus. 

Gegužės 15 dienos duomenimis, kurių pagrindu bus rengiami Europos centrinio banko (ECB) ir Europos Komisijos (EK) konvergencijos pranešimai, Lietuvos valdžios sektoriaus skolos ir šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis yra 39,4 proc. (maksimalus leistinas rodiklis - 60 proc.), valdžios deficitas - 2,2 proc. BVP (3 proc.), ilgalaikių palūkanų norma - 3,6 proc. (ne daugiau 5,4 proc.). 

Dvejus metus nuolat mažėjęs vidutinės metinės infliacijos rodiklis Lietuvoje balandį buvo 0,6 proc. 

Anot Lietuvos banko, ES kainų stabilumo kriterijaus dydis (3 šalių, kuriose kainos yra stabiliausios, vidutinės metinės infliacijos vidurkis, plius 1,5 proc. punkto) kol kas nėra žinomas, tačiau nepriklausomai nuo to, kuris variantas bus pasirinktas, Lietuvos rodiklis atitiks ir šį kriterijų. 

Pranešimus apie Lietuvos ekonominę ir teisinę konvergenciją ECB ir EK numato skelbti birželio pradžioje. Jų pagrindu bus rengiamas EK pasiūlymas Europos Sąjungos Tarybai dėl euro įvedimo Lietuvoje. Galutinio ES Tarybos sprendimo tikimasi liepos pabaigoje.

Pasak V.Vasiliausko, šalies žmonių nuomonė apie eurą atspindi Latvijoje prieš metus buvusią padėtį. Jis tikisi, kad eurą palaikančiųjų padaugės antroje šių metų pusėje. 

„Kartojasi latviška istorija. Latvijoje parama eurui buvo dar žemesnė ir tik metų pabaigoje, prieš pat euro įvedimą ta riba perkopė 50 proc. Be abejonės, tai yra klausimas, kurį reikia spręsti, ir aš tikiuosi sutelkto visų valstybės institucijų darbo informacijos procesuose. Koncentruojamės į informavimą jau po ES institucijų sprendimo, - antrame pusmetyje“, - kalbėjo V.Vasiliauskas. 

Naujausios Eurobarometro apklausos duomenimis, šių metų kovą už eurą pasisakė 34 proc. gyventojų. Per 5 mėnesius - nuo pernai lapkričio iki šių metų kovo - jų skaičius sumažėjo 6 punktais. Pasisakančiųjų prieš eurą padidėjo 7 punktais iki 56 procentų. Dar 10 proc. teigė neturintys nuomonės (pernai lapkritį - 11 proc.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.