Po paukštienos ir kiaušinių skandalo – išsiaiškino, ar Lietuvoje yra užterštų produktų

Pesticidų likučiais užterštų kiaušinių ir paukštienos skandalui Europoje apėmus 17 valstybių, Lietuvoje taip pat atliktas išsamus paukštienos ir kiaušinių produkcijos tyrimas.

 Atlikus patikrinimus ir ištyrus kiaušinių ir jų gaminių, paukštienos ir konditerijos gaminių mėginius, nei fipronilo, nei kitokių kenksmingų medžiagų likučių nebuvo nustatyta.<br>A. Barzdžiaus ir P.Lileikio nuotr.
 Atlikus patikrinimus ir ištyrus kiaušinių ir jų gaminių, paukštienos ir konditerijos gaminių mėginius, nei fipronilo, nei kitokių kenksmingų medžiagų likučių nebuvo nustatyta.<br>A. Barzdžiaus ir P.Lileikio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 25, 2017, 3:28 PM, atnaujinta Aug 25, 2017, 3:41 PM

Atlikus patikrinimus ir ištyrus kiaušinių ir jų gaminių, paukštienos ir konditerijos gaminių mėginius, nei fipronilo, nei kitokių kenksmingų medžiagų likučių nebuvo nustatyta.

Tyrė mėginius

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų beveik dvi savaites trukusio tyrimo metu tikrinimai atlikti ir mėginiai atrinkti įvairiuose šalies prekybos centruose, didmeninės prekybos ir gamybos įmonėse, kiaušinių pakavimo centruose, kiaušinių gaminių gamybos įmonėse, miltinių mišinių gamybos cechuose ir konditerijos gaminių gamybos įmonėse.

Atrinkti 35 įvairios produkcijos mėginiai, iš kurių apie 50 proc. – Europos Sąjungos šalių (Nyderlandų, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Italijos, Bulgarijos) gamintojų produktai, be to atrinkti mėginiai produkcijos, importuotos iš ne Europos Sąjungos valstybių (Ukrainos ir kt.).

Tyrimų  rezultatai parodė, kad Europoje kilęs skandalas mūsų šalies nepalietė. Patikrinimų metu nebuvo nustatyta atvejų, kad mūsų gamintojai ar prekybininkai įsivežtų žaliavų ar produkcijos iš įtariamų paukštynų. Laboratorinių tyrimų metu produktų taršos fipronilu nebuvo nustatyta.

„Situacija Europoje vis dar yra gan įtempta, vis daugiau valstybių įsitraukia į tyrimą bei praneša apie naujus įtarimo atvejus ar išplėstus tyrimus, todėl ir Lietuvoje jau atliktais tyrimais neapsiribojame, situaciją nuolat stebime, vykdome patikras, atrenkame mėginius“, - sako VMVT direktoriaus pavaduotojas Deividas Kliučinskas.

Primename, kad vadinamasis „fipronilo“ skandalas kilo Nyderlanduose, kur 180 vištų dedeklių laikymo ūkiams uždrausta tiekti savo produkciją rinkai, nustačius, kad dalyje šių ūkių buvo neteisėtai panaudoti preparatai, sudėtyje turintys cheminės medžiagos fipronilo.

Nuo skandalo pradžios tyrimas apėmė 17 Europos Sąjungos šalių (Nyderlandus, Belgiją, Vokietiją, Prancūziją, Didžiąją Britaniją, Airiją ir kt.) ir Honkongą. Visoje Europoje imami mėginiai, atliekami laboratoriniai tyrimai, tūkstančiai nesaugių kiaušinių ir paukštienos surenkami iš rinkos ir nukreipiami sunaikinimui.

Nuo ko viskas prasidėjo?  

Liepos 22 dieną Nyderlandų maisto kontrolės inspekcija (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit – NVWA) pranešė, kad pradėjo tyrimą septyniuose paukštininkystės ūkiuose, kai kiaušinių partijoje aptiko fipronilo. Tuokart ši tarnyba tvirtino, kad „tiesioginio pavojaus žmonių sveikatai nėra“. 

Vėliau, pasak amerikiečių leidinio„Politico“, visa tai išsirutuliojo į didelį skandalą. NVWA uždarė 180 paukštininkystės ūkių, kurie per savaitę kartu į rinką patiekdavo apie 40 mln. kiaušinių, ir pranešė, kad tikrindami vieną ūkį nustatė tokius didelius fipronilo kiekius kiaušiniuose, kad jie „kelia didelį pavojų žmonių sveikatai“. Tarnyba perspėjo, kad 59 paukštininkystės ūkių kiaušinių negalima naudoti vaikų maistui. Daugelis prekybos tinklų pašalino galimai užterštus kiaušinius iš parduotuvių lentynų, o Nyderlanduose ir Belgijoje pradėti kriminaliniai tyrimai. 

Fipronilu užterštų kiaušinių jau aptikta septyniolikoje Europos šalių, o taip kai kuriose kitose pasaulio šalyse, pavyzdžiui, Honkonge. Vakar Italijos policija pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26 tūkst. vištų tirdama skandalą dėl fipronilu užterštų kiaušinių, kuris jau apėmęs visą Europą. 

Kokį pavojų kelia fipronilas? 

Fipronilas labai toksiškas bitėms, pelėms, triušiams ir kai kuriems paukščiams. Jis veikia centrinę nervų sistemą, tačiau, pasak Vokietijos federalinio rizikos veiksnių vertinimo instituto (Bundesinstitut für Risikobewertung –  BfR), jis taip pat pasižymi grįžtamuoju poveikiu suaugusiems žmonėms.

NVWA teigia, kad fipronilas gali sukelti „pykinimą, vėmimą, pilvo skausmą, galvos svaigimą ir epilepsijos priepuolius“, tačiau priduria, kad iš esmės šie simptomai išnyksta. Jis taip pat gali paveikti skydliaukę ir kepenis. Ypač šis nuodas pavojingas vaikams.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.