Kinija po susitikimo su PPO vadove keičia poziciją dėl Lietuvos

Apribojimus importui iš Lietuvos įvedusi Kinija keičia savo poziciją, po susitikimo su Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) generaline direktore Ngozi Okonjo-Iweala Davose sakė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Ngozi Okonjo-Iweala ir G.Nausėda.<br>Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotr.
Ngozi Okonjo-Iweala ir G.Nausėda.<br>Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 18, 2023, 8:13 AM, atnaujinta Jan 18, 2023, 5:58 PM

Lietuva 2021 metais leido Taipėjui atidaryti Taivaniečių atstovybę Vilniuje. Šis žingsnis sukėlė Pekino nepasitenkinimą – jis apribojo santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą bei importą. Dėl to ES praėjusių metų pradžioje kreipėsi į PPO.

„PPO vadovė informavo apie situaciją, kuri šiuo metu dar tik rutuliojasi – tai yra, mūsų ieškinys, jeigu jį taip galima pavadinti, dėl Kinijos nedraugiškų veiksmų prekybos politikoje“, – Prezidentūros perduotame komentare antradienį sakė G.Nausėda.

„Kinijos pusė šiek tiek keičia savo laikyseną ir iš tos agresyvios ir, sakyčiau, net šiek tiek dominuojančios. Matome tam tikrą norą diskutuoti ir tikėtina, kad ta laikysena toliau keisis“, – kalbėjo prezidentas.

Jis pabrėžė, jog šiuo klausimu itin svarbus ES solidarumas.

„Mes paaiškinome savo sprendimus, kuriuos padarėme, ir kodėl tie sprendimai iššaukė tokią neadekvačią reakciją. Visa tai aš nupasakojau ir, tiesą sakant, vadovė PPO pakankamai gerai apie tai žinojo“, – sakė G.Nausėda.

Šveicarijoje vykstančiame Davoso pasaulio ekonomikos forume dalyvaujantis prezidentas su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos bei PPO vadovais aptarė Ukrainos situaciją.

V. Janulevičius: jaučiamas Kinijos pozicijos švelnėjimas

Lietuvos prezidentui pareiškus, kad apribojimus importui iš Lietuvos įvedusi Kinija keičia savo poziciją, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius sako, jog iš tiesų jau kurį laiką jaučiama švelnesnė Kinijos pozicija Lietuvos įmonių atžvilgiu. Anot jo, pagrindinių prekių eksportas neatsinaujino, tačiau pradedamas dialogas.

„Pastaruoju metu jaučiamas tam tikras sušvelnėjimas lietuviškų prekių eksportui į Kiniją. Kas liečia importą iš Kinijos, tikrai sušvelninimas buvo padarytas pastaraisiais mėnesiais, sakyčiau, jautėsi, kad daug daugiau komponentų gali įsivežti kai kurios lietuviškos įmonės“, – BNS sakė V. Janulevičius.

„Aišku, Lietuvoje lygiai taip pat puikai įmonės diversifikuojasi su kitomis šalimis, kad nebūtų didelio prisirišimo prie vieno tiekėjo, bet atrodo, kad situacija truputį gerėja“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie Lietuvos eksportą į Kiniją, V. Janulevičius sakė, kad prasidėjo pokalbiai, tačiau prekės kol kas dar neišvežtos.

„Eksportas iš Lietuvos į Kiniją tiek maisto produktų, gėrimų dar neprasidėjo, bet prasideda tam tikros kalbos su importuotojais, kurie anksčiu importuodavo lietuviškus gėrimus, maistą. Diskusijos prasideda, bet gyvai dar niekas neįvyko“, – sakė jis.

„Dabar juda tik specifinės elektroninės priemonės, įrenginiai, dalis lazerių važiuoja į Kiniją. Bet tos pagrindinės prekės, kurios sudarė beveik 350 mln. eurų, tai apie 250 mln. eurų dar tikrai nėra pajudėjusios“, – kalbėjo V. Janulevičius.

Jis sakė besitikintis, kad ateityje santykius su Kinija pavyks atnaujinti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.