N. Mačiulis siunčia žinią gyventojams: pasakė, kada turėtų mažėti palūkanų normos

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis tvirtina – Europos Centrinis Bankas (ECB), artimiausiu metu nemažindamas palūkanų normų, gali sukelti ekonomikos nuosmukį ir nedarbo didėjimą. Todėl ekonomistas mano, kad palūkanos bus mažinamos – ir, tikėtina, po kelių mėnesių.

 N.Mačiulis.<br>D.Labučio / ELTA, G.Bitvinsko nuotr., lrytas.lt koliažas.
 N.Mačiulis.<br>D.Labučio / ELTA, G.Bitvinsko nuotr., lrytas.lt koliažas.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 16, 2024, 11:48 AM, atnaujinta Jan 16, 2024, 11:50 AM

Pastarąją savaitę ECB valdančiosios tarybos nariai bando įtikinti finansų rinkas, kad palūkanų normas mažinti dar ne laikas, rašo N.Mačiulis.

„Nesitikėkite, kad palūkanų normos sumažės šiemet“, – gąsdina Austrijos centrinio banko vadovas Robertas Holzmannas.

„Artimiausiu metu neaptarinėsime galimybės mažinti palūkanų normas“, – tvirtina Philipas Lane, ECB vyriausiasis ekonomistas.

„Per anksti kalbėti apie palūkanų normų mažinimą, gal galėsime diskutuoti po vasaros atostogų“, – sako Joachimas Nagelis, Bundesbanko prezidentas.

„Rinkos lūkesčiai dėl palūkanų normų mažėjimo yra per daug optimistiniai“, – dar prieš Naujuosius metus sakė mažesnės euro zonos šalies centrinio banko vadovas.

N.Mačiulis antradienį priešpiet feisbuke svarstė, ką galėtų reikšti tokie ECB ekonomistų pasakymai.

„Ar tai reiškia, kad rinkos ir kitokią nuomonę turintys ekonomistai klysta? Kalbos yra svarbus ECB vadovų instrumentas, bet priminsiu, kad 2021 metų pabaigoje ECB pirmininkė Christine Lagarde sakė, jog „labai mažai tikėtina, kad 2022 metais palūkanų normos padidės“. Ir tada 2022 viduryje pradėjo sparčiausią ir didžiausią palūkanų normų didinimo tiradą ECB istorijoje.

Tai, ką šiuo metu daro ECB vadovai, yra bandymas įtikinti save ir aplinkinius, kad jie nepadarys tos pačios klaidos antrą kartą iš eilės – nepražiopsos infliacijos ir neleis jai įsibėgėti. Net jei to kaina bus atvirkštinė klaida – sukeltas ekonomikos nuosmukis ir nedarbo lygio didėjimas“, – rašė N.Mačiulis.

Jis pridūrė, kad tuo pat metu visi ECB ekonomistų tyrimai rodo, kad praėjusių dvejų metų infliacija buvo sukelta ne perteklinės paklausos, o pasiūlos šoko.

„Kitaip sakant, dabartinis palūkanų normų kaitaliojimas infliacijai beveik neturi jokios įtakos. Čia turbūt daugeliui net ir nestudijavus ekonomikos aišku, kad su aukštesnėmis palūkanomis nesumažinsi dujų ar elektros kainos, nepaspartinsi Kinijos gamyklų ir nenuraminsi Raudonojoje jūroje siautėjančių hučių.

Taigi, nepaisant visų dabartinių šnekų, labiausiai tikėtina, kad po kelių mėnesių ECB jau patapšnos sau per petį, pasidžiaugs, kad „infliaciją įveikėme“ ir pradės sparčiai mažinti palūkanų normas“, – tikino ekonomistas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.