Teisių neturinti Birutė Navickaitė baudžiama už seniai parduotą automobilį: „Noriu gyventi ramiai“

Petro Gražulio dukters mama Birutė Navickaitė (32 m.) susidūrė su rimta problema. Moteris gavo laišką, kuriame rado surašytą administracinio nusižengimo protokolą.

Birutė Navickaitė.<br> LR montažas.
Birutė Navickaitė.<br> LR montažas.
Birutė Navickaitė.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
Birutė Navickaitė.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
Birutė Navickaitė.<br>Soc. tinklų nuotr.
Birutė Navickaitė.<br>Soc. tinklų nuotr.
Birutė Navickaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Birutė Navickaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Automobilių registracija.<br>I.Steponėnės nuotr.
Automobilių registracija.<br>I.Steponėnės nuotr.
Birutė Navickaitė<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Birutė Navickaitė<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Jan 27, 2020, 7:17 PM, atnaujinta Jan 28, 2020, 12:04 PM

Ten rašoma, jog automobilis „Subaru Legacy“ dalyvavo viešajame esime neapdraustas privalomuoju draudimu.

Socialinio tinklo paskyroje moteris pasidalijo šiuo protokolu bei neslėpė nuostabos, kodėl neva prieš dvejus metus parduoto automobilio baudos ją vis persekioja.

„Viskas būtų kaip ir gerai, išskyrus tai, kad teisių neturiu, vairuoti nemoku, mašiną nupirkau ir beveik prieš metus pardaviau. „Regitroje“ suforminome ir jau nebe pirmą kartą gaunu baudas.

Kartą per plauką vos nebuvau nubausta už vairavimą be teisių. Kiekvieną kartą vis iš naujo aiškinuosi ir vis tikiuosi, kad tai buvo paskutinis kartas. Tai ne vietoje pastačiau, tai greitį viršijau, dabar apdrausti užmiršau. Ačiū už eilinį priminimą. Kai turėsiu teises, automobilį ir vairuosiu, pasistengsiu pasitaisyti. Lietuva – stebuklų šalis“, – šalia protokolo elektroninio varianto rašė Birutė.

Naujienų portalui lrytas.lt susiekus su moterimi, ji piktinosi tokiu policijos aplaidumu.

„Mes su mašinos pirkėju, kuris tuomet nupirko iš manęs mašiną, drauge užregistravom pirkimo ir pardavimo sutartį. Ir, pasirodo, kad tokios sutarties kompiuteriuose nėra, nors prie mūsų abiejų akių duomenys buvo vedami į kompiuterį ir tuomet mane užtikrino, kad mašina nebebus susijusi su manimi.

Tiek aš, tiek pirkėjas nesuprantame, kaip taip gali įvykti, kad palikto ant manęs, kaip pirkėjo, mašina vis dar gali būti užregistruota. Pardavimo nė kvapo. Sutarties registravimo taip pat kaip nebūta. Vyksta neįmanomi dalykai. Jei tas žmogus nebūtų išsaugojęs sutarties, galėčiau pareikalauti atiduoti mašiną ir jis niekaip neįrodytų, jog ją iš manęs prieš du metus nusipirko“, – lrytas.lt kalbėjo moteris.

Pasiteiravus, ar žada mokėti baudą, moteris patikino, jog tikrai ne. Kaip ir anksčiau, sieks įrodyti, kad ji mašinos nevairuoja ir šią transporto priemonę yra seniai pardavusi, tad atsakomybė, greičiausiai, kris dabartiniam mašinos savininkui.

Mašinos pirkėjas, pasak Birutės, bandė spręsti šią situaciją, tačiau nesėkmingai. Nuvažiavęs į „Regitrą“ ir norėdamas dar kartą deklaruoti jųdviejų sutartį gavo atsakymą, jog šito padaryti be Birutės nebus įmanoma.

„Kažkur dingo pardavimo registravimas. Aš net nebuvau įregistravusi mašinos savo vardu – nupirkau ir pardaviau. Dokumentuose buvau tik kaip pirkėja. Paskui, kitoje sutartyje, buvau pardavėja. Parduodant mašiną registravau tai „Regitroje“, kad parduodu, o kitas asmuo perka. Staiga paaiškėja, kad mašina vis dar yra mano, o jokio pardavimo nebuvo. Nesuprantame kaip tai galėjo įvykti.

Nuvažiuosiu dar kartą ir bandysiu atsikratyti transporto priemonės. Jei vėl to nepavyks padaryti, paimsiu mašiną ir priduosiu į metalo laužą. Noriu gyventi ramiai“, – kalbėjo moteris.

Specialisto komentaras

Naujienų portalui lrytas.lt susisiekus su „Regitros“ Komunikacijos skyriaus specialiste Emilija Bardauskiene, ji pasakojo, jog dėl šitaip susiklosčiusios situacijos, greičiausiai, yra kalta ne Birutė, o naujasis automobilio savininkas.

„Jis, greičiausiai, per nustatytą laiką nesikreipė į „Regitrą“ su prašymu įregistruoti jį jo vardu. Tačiau svarbu pastebėti, kad jei tarp pardavėjo ir pirkėjo buvo sudaryta pirkimo – pardavimo sutartis su teisingai nurodytais duomenimis, automobilio pardavėjas turi teisinį dokumentą, kuris įrodo, jog jis niekaip nebesusijęs su parduota transporto priemone.

Taigi, šioje situacijoje automobilio pardavėjui rekomenduotume pateikti policijai minėtą sutartį kaip įrodymą, jog automobilį įsigijo ir už jį atsakingas yra kitas asmuo.

Primename, kad jei dėl kažkokių priežasčių asmuo nebeturi pirkimo – pardavimo sutarties ir ji buvo pateikta „Regitrai“, asmuo gali kreiptis į įmonę ir gauti šios sutarties kopiją.

Vis dėlto, jei automobilį pardavęs asmuo sutarties nebeturi ir pardavimo nedeklaravo „Regitroje“, tokiu atveju jis yra juridiškai atsakingas už transporto priemonės naudojimą. Todėl situaciją dėl ne jo daromų kelių eismo taisyklių pažeidimų patartina spręsti kreipiantis į automobilio pirkėją.

Kitaip tariant, sutarti, jog naujasis automobilio savininkas susitvarkytų sandorio formalumus ir įregistruotų jį savo vardu. Primename, kad prieš tai Lietuvoje eksploatuotą transporto priemonę galima įregistruoti tiesiog internetu“, – naujienų portalui lrytas.lt dėstė komunikacijos specialistė.

Moteris išskyrė, į ką vertėtų atkreipti dėmesį tam, kad žmonėms nekiltų tokių nesusipratimų. Visų pirma svarbiausia tinkamai užpildyti pardavėjo ir pirkėjo interesus saugančią pirkimo – pardavimo sutartį.

„Visais atvejais nusprendus parduoti ar pirkti automobilį pirmas žingsnis, kurį turi atlikti abi suinteresuotosios pusės, tai teisingai sudaryti pirkimo–pardavimo sutartį.

„Regitra“ visada pataria tam skirti išskirtinį savo dėmesį, kadangi šis dokumentas bus pagrindinis įrodymas apie transporto priemonės nuosavybės pasikeitimą. Svarbu pastebėti, kad pirkėjo ir pardavėjo interesus gina ne tik ši sutartis, bet ir kiti automobilio įsigijimą patvirtinantys dokumentai.

Pavyzdžiui: pinigų perdavimo–priėmimo aktas ar bankinių pavedimų išrašai. Taigi, tik turint teisingai užpildytus dokumentus ateityje bus išvengta nesusipratimų, o kilus ginčui teisme, tiek automobilio pardavėjas, tiek jo pirkėjas galės pateikti teisėtus įrodymus“, – kalbėjo komunikacijos specialistė.

Vėliau, pasak Emilijos, svarbu tinkamai sudaryti pirkimo – pardavimo sutartį. „Regitra“ savo klientams rekomenduoja naudoti įmonės teisininkų parengtą rekomendacinę pirkimo – pardavimo sutarties formą, kurią galima rasti „Regitros“ interneto svetainėje.

„Būtina įsitikinti, ar sutartis tikrai pasirašoma su tikruoju asmeniu, kad prireikus ateityje būtų žinoma, kas šiuo metu atsakingas už transporto priemonę ir jos eksploataciją. Paprasčiau tariant, galima pirkėjo ar pardavėjo paprašyti parodyti savo asmens dokumentą ir sutikrinti dokumente nurodytus duomenis su esančiais sutartyje. Sutartyje svarbu pažymėti ir kitą informaciją: tikrą automobilio kainą, ridą, defektus bei kt.

Ne mažiau svarbu užfiksuoti ir pinigų perdavimo faktą raštu. Jei už automobilį atsiskaitoma sutarties pasirašymo metu, į ją galima įtraukti punktą, jog pinigai už transporto priemonę gauti ar sumokėti. Tuo tarpu jei atsiskaitymas planuojamas vėliau, į sutartį galima įtraukti eilutę su informacija, kaip ir kokiais terminais bus atsiskaitoma. Tuomet jei už automobilį bus sumokama grynaisiais, būtina tai užfiksuoti raštu, t. y. perdavimo–priėmimo aktu, kuris būtų patvirtintas abiejų šalių parašais“, – pasakojo komunikacijos specialistė.

Galų gale, pasak specialistės, privalu deklaruoti pasikeitusius duomenis. Tą padaryti būtina per 15 kalendorinių darbo nuo pirkimo – pardavimo sutarties pasirašymo dienos.

„Asmuo, kuris pardavė Lietuvoje registruotą automobilį, „Regitroje“ turi deklaruoti pasikeitusius duomenis. Tai galima padaryti tiesiog internetu.

Tuomet, pardavėjui deklaravus apie parduotą automobilį, jo pirkėjas jį savo vardu „Regitroje“ turi įregistruoti per 10 kalendorinių dienų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei per numatytą terminą to nepadaroma, automobilis yra automatiškai išregistruojamas ir su juo draudžiama važinėti viešajame eisme.

Pastebėtina, kad automobilio pardavėjui yra automatiškai suformuojama speciali „Regitros“ pažyma, kuri deklaruoja, jog įvyko automobilio savininko pasikeitimas. Šis dokumentas taip pat gali tapti svarbiu įrodymu teisėsaugos institucijoms, kad pirkėjas apie parduotą automobilį pranešė „Regitraiׅ“, t. y. atliko savo pareigą, ir už automobilį jis nebėra atsakingas.

Atkreiptinas dėmesys, kad jei deklaravimo procedūra buvo atliekama internetu, tokia pažyma yra saugoma neribotai, o asmuo ją gali rasti tiesiog prisijungęs prie Transporto priemonių registracijos sistemos“, – kalbėjo ji.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.