Ar tavo šuo protingas? Viena veislė stebina net mokslininkus (13)

Kai kurie „genialūs“ šunys per savaitę gali išmokti net 12 naujų žaislų pavadinimų, rodo naujas tyrimas.

 Vengrijos mokslininkai išbandė šešių borderkolių gebėjimą atsiminti naujų žaislų pavadinimus.<br> 123rf.com nuotr.
 Vengrijos mokslininkai išbandė šešių borderkolių gebėjimą atsiminti naujų žaislų pavadinimus.<br> 123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 18, 2021, 11:24 AM, atnaujinta Nov 18, 2021, 11:24 AM

Visi naminiai šunys gerai supranta savo šeimininkus, tačiau naujame tyrime nustatyta, kad retas šuo turi neįtikėtiną gebėjimą išmokti ir atsiminti objektų pavadinimus.

Vengrijos mokslininkai išbandė šešių borderkolių gebėjimą atsiminti naujų žaislų pavadinimus.

Keturių dalių eksperimento tikslas buvo išmokyti šunis dvylikos naujų žodžių per savaitę, o tada išbandyti jų gebėjimą atsiminti žaislus net du mėnesius.

Tyrimo pradžioje mokslininkai nebuvo išsirinkę konkrečios veislės. Tikslas buvo surasti šunis, kurie butų „gabūs žodžių mokiniai“ arba jau įrodė gebėjimą išmokti daugelio objektų pavadinimus.

„Šunys, kuriuos radome du metus ieškodami bet kokios veislės šunų, kurie gebėjo išmokti savo žaislų pavadinimą, buvo borderkoliai, – elektroniniame laiške sakė pirmoji tyrimo autorė Shany Dror. Sh.Dror yra Budapešto Lorando Etvešo universiteto Vengrijoje, etologijos (gyvūnų elgesio mokslo) katedros doktorantė ir „Genius Dog Challenge“ vadovė. – Tačiau ankstesniame tyrime taip pat bandėme išmokyti žaislų pavadinimų kitus borderkolius ir jiems tai nepavyko. Taigi, pasirodo, kad net tarp borderkolių toks gebėjimas yra labai retas.“

Eksperimentas buvo paskelbtas žurnale „Royal Society Open Science“.

Tyrimui buvo atrinktos trys patelės ir trys patinai, kurių vidutinis amžius buvo 3,6 metų, kurie jau žinojo mažiausiai 26 žaislų pavadinimus.

Eksperimentams šeimininkams buvo duoti žaislai, kurių šunys nebuvo matę. Pirmajame eksperimente, kurio metu buvo išbandytas šunų gebėjimas išmokti šešių žaislų pavadinimus per savaitę, žaislai buvo išbarstyti kartu su daugybe kitų naujų žaislų, o šunims buvo liepta pagal pavadinimą atnešti kiekvieną žaislą, su kuriuo jie turėjo susipažinti.

Antrojo eksperimento metu šunims buvo suteikta savaitė išmokti dvylikos naujų žaislų pavadinimus.

Dar dviejuose eksperimentuose šunų atmintis buvo patikrinta ne po mėnesio, o po dviejų.

Pirmajame eksperimente beveik visi šunys prisiminė žaislų pavadinimus. Antrojo eksperimento metu du šunys paėmė visus 12 naujų žaislų, o keturi – 11. Apskritai daugiau nei 86 proc. bandymų šunys surasdavo tinkamą žaislą.

Sh.Dror paaiškino, kad šunų naujų žaislų pavadinimų mokymo procesas nebuvo formalus dresūros tipas, o pagrįstas tuo, kaip savininkai paprastai žaidžia su savo augintiniais. Tyrėjai pastebėjo, kad šeimininkai kalbėjo su savo šunimis tokiu pat tonu ir žodynu, kaip tėvai, kalbėdami su savo mažyliais.

„Savininkas parodo žaislą šuniui ir pasako jo pavadinimą – pavyzdžiui, „žiūrėk, čia dramblys“ – ir tada pradeda duoti žaislą šuniui arba meta jį šuniui atnešti, visada kartodamas vardą. Kelis kartus, pavyzdžiui, „eik ir surask dramblį“, – sakė Sh.Dror.

„Visi šunys gerai supranta savo šeimininkus, – sakė Sh.Dror. – Jie tai daro galėdami perskaityti net labai subtilius mūsų judesius ir mokydamiesi, kokiame kontekste ką darome. Jie puikiai prisitaiko prie visos mūsų veiklos ir gali daug išmokti mus stebėdami“.

Parengta pagal nbcnews.com

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.