Perspėjo, kuriems šunims šiomis dienomis gresia mirtinas pavojus

Šiluma ir saulėtas vasaros oras daugumos mūsų yra laukiamas, tačiau tai ne visada gera žinia augintiniams. Šilumos smūgis šunims yra rimta problema ir šeimininkai turėtų atkreipti dėmesį į ženklus, kurie gali rodyti, jog šuo perkaito, bei žinoti, kaip tinkamai jį atvėsinti.

 123rf nuotr.
 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

ggi.lt

Jun 13, 2019, 6:36 PM

Apklausus veterinarus paaiškėjo, kad 45 proc. veterinarijos klinikų per vasaros mėnesius turėjo gydyti šunis nuo perkaitimo. Taigi ką žmonės daro blogai ir kaip jie gali to išvengti?

Kodėl šunys linkę perkaisti?

Šunų pagrindinis šilumos išskyrimo mechanizmas – lekavimas. Liežuvis ištinsta, prisipildydamas šilto kraujo ir oras yra stumiamas pro liežuvį. Šuo lekuoja greitai ir negiliai. Šilta drėgmė išgaruoja per liežuvį ir iškvepiama į aplinka, o ataušintas kraujas grįžta atgal į kūną.

Yra du pagrindiniai veiksniai, kurie priveda šunį prie šilumos smūgio:

Šunys būna palikti šilumoje, uždarose patalpose, iš kurių jie negali išeiti, ir būdami tokioje patalpoje jie negali prarasti šilumos lekuodami (pavyzdžiui automobilyje);

Jie neturi pakankamai vandens, kad galėtų atkurti didelį prarasto vandens kiekį, todėl ištinka dehidratacija ir sumenkėja šilumos išskyrimas.

Situacijos, kuriose tikėtinas šilumos smūgis

Automobiliai vis dar dažniausiai pasitaikanti vieta, kur šunys perkaista. Uždara erdvė, ribotas oro kiekis, stiklas, sulaikantis šilumą – tokia faktorių kombinacija yra labai pavojinga. Visiems žinoma, kad negalima palikti šunų mašinoje be priežiūros, bet, netgi jei jūs esate su šunimi, jis gali perkaisti. Jeigu keliaujate su šunimis, įjunkite kondicionierių, kad mašinoje būtų pakankamai vėsu. Vandenį vežkitės indeliuose, kurie sandariai užsidaro, dažnai sustokite, kad šuo galėtų atsigerti. Geriausia sustoti trumpoms pertraukėlėms, kad šuo pailsėtų ir pabūtų pavėsyje.

Antroji, kai šunys yra vedami į lauką per karštį aktyviai mankštintis. Šunys mėgsta mankštintis ir energingas raumenų darbas sukuria didelį kiekį šilumos kūno viduje. Pakaitinus saulei, kūnas labai greitai pasiekia aukštą temperatūrą, šunys nusilpsta, lekuoja, viduryje pasivaikščiojimo gali nugriūti nuo išsekimo. Paprastai šunys priešinasi šeimininkui, kai jis liepia atsikelti ir eiti pas jį, taip pat tenka parnešti augintinį po pasivaikščiojimo į namus. Šeimininkai dažniausiai nesupranta, kad jų šuo yra gavęs šilumos smūgį, ir tai paaiškėja tik tada, kai šuns temperatūra pamatuojama veterinaro.

Kai kurie šunys yra linkę labiau perkaisti nei kiti:

Trumpagalviai šunys – jų kvėpavimas ir taip yra ribotas;

Nutukę šunys – jie turi papildomą riebalų sluoksnį, kuris sulaiko šilumą;

Šunys, kenčiantys nuo gerklų paralyžiaus – jų kvėpavimo takai yra siauresni nei sveikų šunų, todėl jiems yra sunkiau lekuoti;

Šunys su tamsiu kailiu – juoda spalva labiau sugeria šilumą.

Tokie šunys turi būti labiau saugomi, nes jiems yra daug sunkiau apsisaugoti nuo šilumos smūgio.

Kaip išvengti šilumos smūgio

Šilumos smūgis gali sukelti rimtas ligas bei mirtį. Norint išvengti šilumos smūgio reikia vadovautis keliomis taisyklėmis.

Venkite veiklos, kuri sukeltų perkaitimą.

Niekada neveskite augintinio mankštintis vidury dienos vasarą.

Visada turėkite vandens augintiniui.

Jeigu matote, kad šuo lekuoja smarkiau nei įprastai, nuveskite augintinį į vėsesnę vietą, nors ir atrodo, jog jam patinka gulėti ant saulės.

Šunys su ilgu, tankiu kailiu turėtų būti nukirpti trumpiau.

Kai karšta, duokite mažiau valgyti, šerkite ryte arba vakare (virškinimo procesas išskiria stebėtinai daug šilumos).

Kaip rūpintis augintiniu, kuris patyrė šilumos smūgį?

Gali būti sunku nustatyti, kad šuo gavo šilumos smūgį, nematuojant jo temperatūros. Tačiau jeigu sveikas šuo nualpsta, labai stipriai lekuoja karštą dieną, labai tikėtina, kad tai – šilumos smūgis.

Greitas gydymas labai svarbus šioje situacijoje. Esmė – atvėsinti šunį, tačiau pasistengti, kad jis nesušaltų

Atvėsinimas šaltu vandeniu

Šaltas vanduo gali būti pilamas ant augintinio iš kibiro, žarnos ar naudojant kempinę. Taip pat jį galima apdengti šaltu permirkusiu rankšluosčiu ar šaldytais produktais.

Merkimas į vandenį

Jeigu esate netoli ežero ar tvenkinio, atsargiai paimkite augintinį ir lėtai merkite į vandenį. Tik nebriskite per giliai, kad galėtumėte saugiai jį laikyti. Jeigu esate namie, galite naudoti vonią.

Neperšaldykite augintinio

Yra rizika, kad peršaldysite savo augintinį, todėl, kai augintinis pradės normaliai kvėpuoti ir vaikščioti, nustokite vėsinti.

Duokite atsigerti daug šalto vandens

Perkaitusį šunį reikia atvėsinti ir iš vidaus – duokite jam daug šalto vandens, kol įsitikinsite, kad jis yra visiškai atsigėręs.

Nuveskite šunį pas veterinarą

Pirmoji pagalba yra esminis dalykas, tačiau veterinaras šiuo atveju taip pat labai reikalingas, ypač jeigu nežinote, kokių veiksmų imtis. Veterinaras gali nustatyti temperatūrą ir imtis tinkamai gydyti gyvūną. Šilumos smūgis gali padaryti žalos gyvūno vidaus organams, o jūs to nepastebėsite. Dėl šios priežasties šuo turėtų būti vežamas pas veterinarą nuodugniai apžiūrai.

Neleiskite karščiui sugadinti jūsų ir jūsų augintinio vasaros.

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, remiantis „Telegraph“ informacija, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.