Ką turi žinoti šeimininkas, namuose apsigyvenus augintiniui? Veterinarės patarimai

Remiantis statistika, tikėtina, jog žinote ne vieną šunį ar katę, vardu Luna, Maja, Pupa, Murka, Pūkis ar Arčis – tai vieni populiariausių augintinių vardų Lietuvoje. Vis dažniau gyvūnai vadinami ir vardais, kuriuos dažnas priskirtų žmogui, pavyzdžiui, Vytis, Bronė, Aras ar netgi Asta, ir daugelis kitų.

 Ką turi žinoti šeimininkas, namuose apsigyvenus augintiniui? Veterinarės patarimai.<br> Organizacijos nuotr.
 Ką turi žinoti šeimininkas, namuose apsigyvenus augintiniui? Veterinarės patarimai.<br> Organizacijos nuotr.
 Ką turi žinoti šeimininkas, namuose apsigyvenus augintiniui? Veterinarės patarimai.<br> Organizacijos nuotr.
 Ką turi žinoti šeimininkas, namuose apsigyvenus augintiniui? Veterinarės patarimai.<br> Organizacijos nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jan 23, 2023, 1:24 PM

Ne veltui augintinio vardui yra skiriamas didžiulis dėmesys. KIKA veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė sako, kad būtent nuo gebėjimo atsiliepti į jį turėtų prasidėti ir naujojo šeimos nario dresūra.

Jei neseniai įsigijote ar priglaudėte šunį arba katę, veterinarė dalinasi, ką svarbaus turėtumėte žinoti, ir kaip pasiruošti pirmiesiems kartams.

Pirmasis pasivaikščiojimas – ne iš karto

Vienas pirmųjų dalykų, kuriuo pasirūpinti turėtų naujas augintinio šeimininkas, anot R. Bičiulaitienės, yra skiepai.

„Reikėtų suprasti, jog ne visiems gyvūnams yra taikoma ta pati skiepijimo schema, šunims ir katėms ji skiriasi, todėl tuo pasirūpinti turėtų veterinarijos gydytojas. Jis, atsižvelgęs į augintinį, sudėlios vakcinacijos tvarkaraštį ir šeimininkui beliks juo vadovautis, o jei įsigijote augintinį veislyne, neretai pradžia jau būna padaryta“, – atkreipia dėmesį veterinarė.

Tik paskiepijus visomis būtinomis vakcinomis ir nuo paskutinės praėjus ne mažiau nei 10 dienų, šeimininkai gali planuoti pirmuosius pasivaikščiojimus lauke: „Žinoma, pirmiausia, turite įvertinti temperatūrą – šilumos skirtumas namuose ir lauke neturėtų būti drastiškai didelis, o jei visgi lauke itin šalta, verčiau palaukti kiek ilgiau. Esant vėsiam, drėgnam orui, gyvūnas turi būti tinkamai aprengtas, kad neperšaltų ar neperkaistų. Tokiu oru, kaip šiuo metu, idealu turėti lietpaltį, kuris apsaugos tiek nuo vėjo, tiek ir nuo drėgmės.“

Subalansuota mityba padeda augti

Vienas svarbiausių bet kokio amžiaus augintinio sveikatos garantų yra sveika ir subalansuota mityba, o veterinarės teigimu, jauniems augintiniams ji ypatingai svarbi, nes užtikrina sklandų augimą, vystymąsi, kaulų ir sąnarių tvirtumą.

Skanėstai rekomenduojami šunims ir katėms nuo maždaug 4 mėnesių, jaunesnio amžiaus augintiniams vietoje skanėstų galima naudoti pašaro granules.

„Sveikos mitybos piramidę sudaro: 80 proc. sausas pilnavertis pašaras, 10–12 proc. konservai, 3–5 proc. tenka skanėstams ir 1–3 proc. papildams bei vitaminams, kurie ypač svarbūs žiemą ir keičiant dantis (4–6 mėn. amžiaus). Tačiau jautriam jaunų augintinių skrandžiui tinka ne viskas. Geriausia rinktis specialų „puppy“ kategorijos pašarą, skirtą po žindymo, o kalbant apie vitaminus ir papildus, pradėti nuo tų, kurie skirti kaulų ir sąnarių stiprinimui, vystymuisi. Vėliau, atsižvelgiant į konkrečius augintinio poreikius, veterinaras gali skirti ir specialiai jam skirtus papildus bei vitaminus ar rekomenduoti funkcinius skanėstus-papildus, kurie kartu yra ne tik skanūs, bet ir naudingi“, – apie taisyklingą mitybą kalba ekspertė.

Veterinarė atkreipia dėmesį, jog neretai pasitaiko, kad augintinis yra alergiškas tam tikram baltymų šaltiniui, todėl ji rekomenduoja pasidomėti hipoalerginiais pašarais: „Vištienos ir kiaulienos baltymai yra vieni dažniausių alergenų. Hipoalerginiais yra laikomi baltos žuvies, lašišos, silkės bei vabzdžių baltymų šaltiniai, kurie stipriai sumažina alergijos tikimybę, todėl jei pastebite, kad, pavyzdžiui, jūsų šuo ar katė dažniau kasosi ar jam atsiranda rudos ašarų dėmės, pabandykite pašarą pakeisti – įsigykite tokį, kuris būtų begrūdis ir su tinkamu baltymų šaltiniu.“

Dresuoti švelniai

Anot R. Bičiulaitienės, augintinio iki 4 mėnesių nerekomenduojama lepinti skanėstais, todėl pradėjus jį dresiruoti galima skatinimui naudoti pašaro granules arba klikerį (įrankį, skirtą šunų dresūrai), tačiau svarbu, kad augintinio dresūra prasidėtų iškart jį įsigijus ar priglaudus.

„Pirmiausia, ką turi mokėti augintinis, tai reaguoti į savo vardą, o bendrai šuo ar katė turėtų ne tik išmokti gražiai elgtis namuose, jam pažįstamoje aplinkoje, bet ir būti socializuotas, mokėti tvarkingai elgtis viešumoje, besąlygiškai paklusti savo šeimininkui“, – apie dresūrą kalba veterinarė. Ekspertė teigia kad, atsakingas šeimininkas turi suprasti, jog dresūra yra būtina, o ja užsiimti galima ir namuose, ir specialiose mokyklėlėse su profesionalų pagalba.

Jei augintinis paimtas iš prieglaudos, yra vyresnio amžiaus ir nedresuotas, R. Bičiulaitienės teigimu, jį dresuoti vis tiek verta: „Nėra amžiaus, nuo kada šuns neįmanoma išdresuoti. Sunkiau dresūrai pasiduoda dominuojantys patinai, su katėmis taip pat yra sudėtingiau, bet joms supratus, kas namų hierarchijoje yra aukščiau, katės irgi ima klausyti šeimininko.“

R. Bičiulaitienė atkreipia dėmesį, kad bet kokia dresūra turi būti pagrįsta maloniomis emocijomis, o ne prievarta.

Ką svarbu žinoti apie maudynes?

Kaip teigia veterinarė, šeimininkams neretai iškyla klausimas, kada šuniukus ir kačiukus galima pradėti maudyti. Ji atsako, jog ilgai laukti nereikėtų ir pradėti prausti augintinį galima vos parsivežus iš veislyno ar prieglaudos, tačiau svarbu tam tinkamai pasiruošti.

„Įkėlę augintinį į vonią neskubėkite jo aplieti – verčiau pastatykite į švaraus vandens vonelę, leiskite pastovėti, priprasti, ir tik tuomet pradėkite pamažu šlapinti. Parodykite ir priemones, kurias naudosite jo priežiūrai – šukas, žirklutes, tai darykite žaidimo forma. Tokiu būdu išvengsite gyvūno išgąsčio ir lengviau pripratinsite jį prie maudynių bei higienos rutinos. Itin svarbu nepamiršti dviejų dalykų – naudokite tik natūralias kosmetikos priemones, skirtas jauniems augintiniams, kurios nesukeltų alergijos, būtų švelnaus poveikio, neturėtų agresyvių sudedamųjų dalių, tokių kaip silikonai, SLS ar parabenai, o šlapią augintinį atsakingai išdžiovinkite“, – apie tai, kaip pradėti pirmąsias maudynes, pasakoja ekspertė ir pastebi, jog išsirinkti jūsų augintiniui tinkamiausias kosmetikos priemones padės veterinaras arba gyvūnų prekių parduotuvės konsultantas.

Kad namai nevirstų augintinio tualetu

Vienas dažniau pasitaikančių dresūros iššūkių yra augintinio pratinimas gamtinius reikalus atlikti tam skirtoje vietoje, o viena iš labiausiai gelbstinčių priemonių, kol augintiniai maži, yra sauskelnės ir palos. Kartu būtinas ir specialus kvapo bei dėmių valiklis, tačiau, pasak veterinarės, įprasti valikliai dažnu atveju kvapą tik užmaskuoja jo pilnai nepašalindami, todėl valiklį reikia rinktis atidžiai.

Ekspertė pastebi tendenciją, jog vis dažniau šeimininkai renkasi daugkartines palas ir sauskelnes – taip, anot R. Bičiulaitienės, jie ne tik sutaupo, nes, pavyzdžiui, daugkartinės palos yra sunkiau sudraskomos ir yra skalbiamos iki 300 kartų, bet ir prisideda prie gamtos išsaugojimo.

„Padėti pripratinti augintinius gamtinius reikalus atlikti toje pačioje vietoje gali specialios pratinimo priemonės, kurios traukia šunis ir kates. Jas taip pat galima naudoti siekiant kates pripratinti draskyti draskyklę, žaisti toje pačioje vietoje. Yra ir atbaidančios priemonės, naudingos saugant daiktus nuo katės nagų ar šunų dantų“, – pasakoja veterinarė.

Saugi augintinio erdvė

Dar vienas svarbus dalykas, kurį turėtų paruošti gyvūnų šeimininkai, yra atskira erdvė augintiniui, kuri jam reikalinga ne mažiau nei žmogui. Tokią erdvę gali padėti sukurti guolis arba narvas: „Asmeninė augintinio erdvė yra būtina, tačiau, pavyzdžiui, narvas neturėtų tapti bausmės vieta. Tai saugi augintinio zona, kurioje jis jaučiasi patogiai, kai nenori bendrauti ar yra paliktas vienas namuose, todėl šuns ar katės nereiktų iš narvo per prievartą traukti ar uždaryti jame nusikaltus“, – pasakoja veterinarė ir pastebi, kad renkantis guolį reikėtų atsižvelgti į jo dydį, medžiagiškumą ir netgi dizainą, kadangi augintinio guolį galima lengvai priderinti prie namų interjero.

Kad šuo ar katė turėtų kur išlieti susikaupusią energiją, R. Bičiulaitienė taip pat rekomenduoja įsigyti ir kuo įvairesnių žaislų, kurie lavina augintinio motoriką, valo dantis, leidžia augintiniui ir šeimininkui kartu kokybiškai praleisti laiką, kurti artimesnį ryšį.

„Nusprendus įsigyti augintinį, šeimininko pirkinių krepšelyje turėtų atsirasti ne tik natūralios kosmetikos ir higienos priemonės, visavertis ir kokybiškas pašaras su natūraliais baltymų šaltiniais, bet ir narvas ar guolis, dėžutė ar palos, sauskelnės bei kiti gyvūno komfortui reikalingi daiktai – dubenėlis, draskyklė, pavadėlis, drabužiai“, – vardija veterinarė ir primena, kad tinkamai juos išsirinkti visuomet padės gyvūnų prekių parduotuvėse dirbantys augintinių ekspertai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: Nacionalinio stadiono statybos gali baigtis nė neprasidėjusios