Augintinių išdaigos gali padaryti tūkstantinę žalą: patys skaudžiausi incidentai – užpuolimai

Net ir draugiškiausias augintinis gali sukelti nemenkų problemų savo šeimininkams –pasitaiko, kad gyvūnai sužaloja svetimus žmones ar apgadina bei sunaikina jų turtą. Kartais net netyčia, tiesiog žaisdami ar nuobodžiaudami. Tad prisiėmus atsakomybę auginti gyvūną, neretai tenka atsakyti ir už jo tretiesiems asmenims padarytą žalą, kurios naštą gali palengvinti nebent civilinės atsakomybės draudimas.

Augintinių padarytos žalos: nuo apgraužtų baldų svečiuose iki sužalotų aplinkinių. <br> Unsplash nuotr.
Augintinių padarytos žalos: nuo apgraužtų baldų svečiuose iki sužalotų aplinkinių. <br> Unsplash nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 7, 2023, 2:51 PM

Kalti ne tik šunys

Kaip pastebi draudimo bendrovės ERGO Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė, augintinių sukeltų žalų skaičius kasmet vis didėja. Auganti tendencija rodo, kad augintiniai ne tik apgadina šeimininkų nuosavybę, bet taip pat ir svetimą turtą jau už namų durų.

„Kiekvienas atsakingas šuns šeimininkas nori, kad jo augintinis būtų paklusnus ir tvarkingai elgtųsi namuose bei viešosiose erdvėse. Tačiau dalis incidentų gali būti nulemti dėl augintinių patiriamo streso, kai gyvūnai nėra tinkamai supažindinti su nauja erdve ar trūkstant laiko neiškrauna sukauptos energijos. Itin sunkiai tokiose situacijose nuspėjamas nedresuotų arba traumas patyrusių gyvūnų elgesys. Atsiradusios neigiamos emocijos ir ilgesys neįprastoje aplinkoje, jau po poros valandų šeimininkus priverčia praverti piniginę nemažoms ir neplanuotoms išlaidoms svetimo turto nuostoliams padengti“, – teigia A. Jusė.

Su sugadinimais susijusios žalos būna pačios įvairiausios: štai išvykus šeimininkams ir šuniui nugraužus vandens tiekimo vamzdelį kilo vandentiekio avarija, aplietas kaimynų butas; augintiniui apgadinus nuomojamą butą žala siekė net 1,3 tūkst. eurų. Dar didesnė žala užfiksuota pernai, kai atostogoms išsinuomotų apartamentų vonios kambaryje vienas paliktas šuo bandė išlįsti pro duryse esančias ventiliacijos groteles ir jas sugadino – žala siekė 1,5 tūkst. eurų. Pasitaiko, kad gyvūnai apgadina mažus, bet brangiai kainuojančius daiktus. Pavyzdžiui, į svečius atėjusio vaiko ausinės šuniui priminė kramtomąjį žaislą. Tokia augintinio užgaida padarė žalos už daugiau nei 200 eurų.

„Kartais incidentai kyla ir dėl šunų išbėgimo į gatvę. Pernai į gatvę išbėgęs šuo sukėlė eismo įvykį, kurio metu žuvo pats, o apgadintam automobiliui padaryta žala siekė beveik pusę tūkstančio eurų. Tuo pačiu reikia suprasti, kad incidentai gali būti susiję ne tik su šiais augintiniais. Pavyzdžiui, praėjusiais metais katinui apibraižius automobilį padaryta žalos už 125 eurus. Ši suma galėjo gerokai išaugti priklausomai nuo automobilio markės, pagaminimo metų ir naudotų dažų. Taip pat – nuo perdažomos automobilio dalies ploto, juk katinas lengvai gali užšokti ir ant automobilio stogo bei apgadinti jį. Taigi, auginant bet kokį gyvūną, tenka prisiimti tokią pat atsakomybę už jo veiksmus ir apsvarstyti civilinės atsakomybės draudimo įsigijimą“, – įspėja draudimo ekspertė.

Skaudžiausi – užpuolimai

Pernai užfiksuota ir gerokai skaudesnių, su gyvūnų užpuolimais susijusių incidentų. Vienas tokių – kai automobilyje buvęs šuo, reaguodamas į svetimą, šalia transporto priemonės vedžiojamą šunį, iššoko pro atidarytą bagažinę ir šį apkandžiojo. Kitas šuo įsibrovė į kaimynų kiemą ir papjovė 17 vištų. Visgi skaudžiausi nutikimai susiję su atvejais, kai augintiniai užpuola niekuo dėtus, svetimus žmones.

„Vienas tokių incidentų nutiko praėjusiais metais, tačiau, visa laimė, baigėsi menkais sužalojimais ir išgąsčiu. Tuomet nutrūkus virvei iš kiemo pabėgęs šuo užpuolė pamario krantine bėgiojusį žmogų, kuris krisdamas nusibrozdino ranką, patyrė nesmarkius kūno sužalojimus ir pametė vieną ausinuką – padaryta žala siekė virš 200 eurų. Deja, kartais prireikia ir ilgos reabilitacijos ar net plastinių operacijų, kad būtų paslėpti po gijimo likę randai. Dažnai tokių įvykių atveju patiriamos ir vidinės traumos, tad į šunų šeimininkus kreipiamasi ir dėl neturtinės žalos atlyginimo“, – teigia A. Jusė.

Nors pernai itin skaudžių įvykių išvengta, tačiau jų buvo užfiksuota anksčiau. Pavyzdžiui, kieme laisvai bėgiojusiam ir be priežiūros paliktam šuniui apkandžiojus augintinio savininkų pasamdytą darbuotoją, padaryta žala siekė 2,5 tūkstančio eurų. Kitą kartą šuniui apkandžiojus su pagaliu lauke žaidusį vaiką atlyginta net 3,3 tūkst. eurų suma. Draudimo įmonės atstovė primena, kad nepriklausomai nuo incidento dydžio, reikėtų pasirūpinti gyvūno padaryta žaizda – kreiptis į gydytojus, o informaciją apie incidentą pateikti epidemiologams. Šie veiksmai reikalingi pasiutligės prevencijai, kurios nesiėmus incidentas gali turėti dar skaudesnių pasekmių.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.