Įvertino „Formulės-1“ žvaigždes: M. Schumacherio vieta stebina

Kas yra geriausias visų laikų „Formulės-1“ lenktynininkas? Automobilių sporto gerbėjams tai – neišsemiama diskusijų tema.

M.Schumacheris gerisuiųjų rikiuotėje liko vos devintas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
J.M.Fangio pripažintas geriausiu visų laikų lenktynininku.<br>ViDapress nuotr.
Visas geriausių „Formulės-1“ lenktynininkų penkiasdešimtukas.<br>Tyrėjų nuotr.
Tyrėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Apr 15, 2016, 7:39 PM, atnaujinta May 28, 2017, 6:54 PM

Bet Šefildo universiteto Metodų instituto mokslininkas dr. Andrew Bellas nusprendė išsiaiškinti atsakymą moksliniu būdu, pranešė mokslo įstaiga.

Jo gauti rezultatai gerokai nustebino „Formulės-1“ gerbėjus.

Netikėtas penkiasdešimtukas

Paaiškėjo, kad geriausias visų laikų lenktynininkas yra penkiskart F-1 pasaulio čempionas Juanas Manuelis Fangio, lenktyniavęs šeštajame dešimtmetyje.

Tačiau septyniskart pasaulio čempionas, daugiausiai pergalių „Formulės-1“ istorijoje pelnęs Michaelis Schumacheris liko vos devintas.

Tarp rezultatų yra ir daugiau keistenybių. Pvz., 12 vietą užėmė mažai žinomas brazilas Christianas Fittipaldis. Jis „Formulėje-1“ lenktyniavo 1992-1994 metais ir pelnė tik 12 taškų – tiesa, jam tai pavyko padaryti su autsaiderių „Minardi“ ir „Footwork“ bolidais.

Lenktynininko dėdė, dukart „Formulės-1“ čempionas Emersonas Fittipaldis į geriausiųjų 50-tuką nepateko.

Skaičiavo talentą

A.Bellas tvirtino, kad jis tyrimu siekė atskleisti kiekvieno lenktynininko talentą, nepaisant jo automobilio ir komandos galimybių.

Mokslininkas naudojo sudėtingą statistikos analizę ir įvertino ne tik visų „Formulėje-1“ dalyvavusių lenktynininkų rezultatus, bet ir jų pasirodymų santykį su komandos draugais, bei komandos rezultatus, palyginus su varžovais.

Studijos rezultatai atskleidė, kad komanda „Formulėje-1“ lemia 6 kartus daugiau, nei lenktynininkas; komandos galimybės maždaug du trečdalius viso laiko išlieka tokios pačios, o trečdaliu keičiasi metai iš metų, be to, komandos reikšmė vis stiprėja, o lenktynininkų gebėjimai tampa svarbesni mažesnėse, miesto gatvių trasose.

A.Bellas taip pat parodė, kaip rezultatus keičia lenktynininkų sprendimai. Jei M.Schumacheris po stulbinamo pasirodymo „Ferrari“ nebūtų grįžęs į F-1 ir prisijungęs prie „Mercedes“ ekipos, jis būtų trečioje visų laikų geriausiųjų lentelės vietoje.

Tačiau naujoje komandoje legendiniam lenktynininkui sekėsi ne taip gerai, ir visus tris sezonus nuo 2010-ųjų iki 2012-ųjų jo komandos draugas Nico Rosbergas sezoną pabaigė aukštesnėse pozicijose.

Naudos ir toliau

Iš šių laikų lenktynininkų, aukščiausią, trečiąją vietą užima dukart pasaulio čempionas Fernando Alonso, šiuo metu važiuojantis „McLaren“.

„Į klausimą, kas yra geriausias visų laikų „Formulės-1“ lenktynininkas, sunku atsakyti, nes nežinome, kiek rezultato lemia lenktynininkų talentas ir kiek – geras automobilis. Šis klausimas žavėjo daug metų ir, esu tikras, tai tęsis ir toliau“, – tvirtino A.Bellas.

Šio tyrimo modelį mokslininkas keltina naudoti ir kitoms situacijoms, pvz., darbo produktyvumui, visuomenės santykiams ir kitiems klausimams tirti.