„Regitros“ vairuotojų pažymėjimų gamyba: kaip apsisaugoma nuo padirbinėjimo?

Tūkstantis – būtent tiek vairuotojo pažymėjimų per dieną vidutiniškai pagaminama Lietuvoje. Per pastaruosius kelerius metus šioje srityje ženkliai patobulėta: beveik dvigubai sutrumpėjo vairuotojo pažymėjimų gamybos laikas, atsirado gerokai modernesnės apsaugos priemonės ir pasikeitė pats užsakymo būdas – šiandien vairuotojo pažymėjimą galima pasikeisti tinternetu. 

 Nuo padirbinėjimo apsaugančių priemonių vairuotojų pažymėjimų gamyboje vis daugėja. <br> Regitros nuotr.
 Nuo padirbinėjimo apsaugančių priemonių vairuotojų pažymėjimų gamyboje vis daugėja. <br> Regitros nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 23, 2019, 11:24 AM, atnaujinta Sep 23, 2019, 11:34 AM

Apie tai pasakoja „Regitros“ egzaminavimo ir vairuotojo pažymėjimų išdavimo skyriaus specialistė Ingrida Markevičienė. 

– Kaip pagaminamas vairuotojo pažymėjimas?

– Viskas prasideda nuo to, kai žmogus užsisako vairuotojo pažymėjimą. Anksčiau tai buvo galima padaryti tik atvykus į „Regitros“ padalinį, tačiau šiandien technologijos ir žmonių įpročiai stipriai pasikeitė, todėl didelė dalis vairuotojų pažymėjimus gali užsisakyti tiesiog internetu. 

Žmonės, kaip niekada anksčiau, pradėjo vertinti savo laiką, todėl ir mūsų teikiamos paslaugos turi prie to prisitaikyti. 

Po to, kai klientas užsisako vairuotojo pažymėjimą, duomenys atkeliauja į Vilniuje įsikūrusią graverinę, kur prasideda gamybinis procesas. 

Šiuo metu naudojami Prancūzijos gamykloje paruošti ir Europos Sąjungos standartą atitinkantys tušti vairuotojo pažymėjimų blankai. Juos mes užpildome informacija apie vairuotoją, taip pat graviruojame papildomas apsaugos priemones. 

Tuomet laukia svarbus momentas – sutikriname, ar nėra jokių netikslumų bei gamybinio broko. Vairuotojo pažymėjimus supakuojame į vokus arba specialius įdėklus ir paruošiame siuntimui. 

Jau paruošti vairuotojo pažymėjimai iš mūsų graverinės iškeliauja dviem būdais: dalis jų yra išsiunčiama tiesiai klientams į namus, o kita dalis – supakuojama į specialius įdėklus ir per kurjerį išsiunčiama į mūsų padalinius visoje Lietuvoje.

Įdomus faktas, kad vairuotojo pažymėjimus išduodame net 35 padaliniuose.  

– Kiek užtrunka pagaminti vairuotojo pažymėjimą?

– Lyginant su seniau, pats gamybos laikas yra ženkliai sutrumpėjęs. Kodėl taip sakau? Pirma, šiandieninės technologijos vairuotojo pažymėjimus leidžia pagaminti vis greičiau. 

Nauji lazeriai, kuriuos šiuo metu naudojame, informaciją vairuotojo pažymėjime ir papildomas apsaugos priemones gali išgraviruoti per mažiau nei minutę – tai trunka vos 56 sekundes. 

Kai tuo tarpu seniau tai užtrukdavo beveik dvigubai ilgiau. Svarbu įvertinti ir tai, kad vairuotojo pažymėjimuose informacijos ir apsaugos priemonių vis daugėja, tačiau gamybos laikas – trumpėja. 

Antra, kaip ir minėjau, atsirado galimybė vairuotojo pažymėjimą pasikeisti nuotoliniu būdu, kadangi asmens medicininę pažymą galime gauti el. būdu, o nuotrauką ir parašą panaudoti iš asmens dokumento.

Svarbu, kad asmens dokumentas būtų išduotas ne seniau nei prieš 5 metus.

Trečia, prieš 5 metus klientams pasiūlėme naują paslaugą – vairuotojo pažymėjimus galime pagaminti skubos tvarka, t. y. per 1 ar 3 darbo dienas. Beje, šios paslaugos populiarumas išaugo ženkliai. Panašu, kad tokios tendencijos išliks ir toliau.

Na ir galiausiai, pradėjome teikti vairuotojo pažymėjimų pristatymo į namus paslaugą, kuri visai neseniai atpigo net perpus – iki 3,4 euro. 

Būtent visi šie sprendimai ir sutrumpino vairuotojo pažymėjimo kelionę.

– Užsiminėte apie apsaugos priemones. Ar vairuotojo pažymėjimas yra pakankamai apsaugotas nuo klastojimo atvejų? 

– Apsaugos priemonių vis daugėja ir daugėja. Tai būtina, siekiant užkirsti kelią dokumentų klastojimui. 

Apsaugos priemonės vairuotojo pažymėjimuose atsiranda dviem etapais: pirma dalis jų atsiranda dar gamykloje, kuomet gaminami tušti blankai. 

Tuomet, kai gauname konkretų užsakymą, lazerių pagalba graviruojame papildomas apsaugos žymes. 

Pavyzdžiui: mažesnę asmens nuotrauką skaidriame langelyje, optiškai kintantį LT ženkliuką ir pan. Beje, tam, kad užtikrintume gerą lazerių darbą, patalpose turime palaikyti reikiamą temperatūrą ir drėgmę. 

Iš tiesų „Regitros“ išduodamas vairuotojo pažymėjimas yra saugus ir pagal visus saugos reikalavimus yra tapatus asmens tapatybės kortelei.

Kadangi dirbame su asmens duomenimis ir dokumentais, pas mus galioja griežtos taisyklės, kas gali užeiti į graverinę. Gamybinės patalpos taip pat yra filmuojamos, o iš gamyklos atkeliavę tušti blankai yra saugomi seifuose. 

– Kada vairuotojo pažymėjimų užsakoma daugiausiai? 

– Šiuo metu apie pusantro milijono galiojančių vairuotojo pažymėjimų. Daugiausiai jų užsakoma vasarą, taip pat prieš didžiąsias šventes: Kalėdas, Velykas. 

Manau, kad viena iš priežasčių, kodėl taip yra – šiuo laikotarpiu į Lietuvą grįžta nemažai darbo ar studijų reikalais svetur išvykusių tautiečių. Tokiais atvejais ženkliai išauga ir vairuotojo pažymėjimų užsakymas skubos tvarka. 

Tiesa, seniau pakankamai dažnai keisdavome ir jau pasibaigusius galioti vairuotojo pažymėjimus. 

Kitaip tariant, žmonės galbūt pamiršdavo juos pasikeisti ar tiesiog turėdavo teisę vairuoti, bet ja aktyviai nesinaudodavo. Dabar tokių atvejų sumažėjo. 

Tai gali būti susiję su automatiniais priminimais, kuriuos siunčiame klientams, nurodžiusiems savo kontaktinius duomenis. Priminimų tikslas – ne vėliau kaip prieš 10 dienų informuoti apie artėjančią vairuotojo pažymėjimo galiojimo pabaigą. 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.