Rūkėte automobilyje? Apie šiuos pavojus net nesusimąstėte

Cheminio transporto priemonių valymo įpročiai ir dažnumas keičiasi. Seniau klientai šią paslaugą užsakinėdavo tuomet, kai norėdavo parduoti automobilį, arba – priešingai, kai jį nusipirkdavo, tačiau vis dažniau prioritetu išvalyti automobilį tampa ir sveikata.

Rūkymas automobilyje,draudimai<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Rūkymas automobilyje,draudimai<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 2, 2019, 10:04 AM

Viena priežasčių, kodėl automobilio saloną reikėtų valyti dažniau, yra ypač aktuali mėgstantiems užtraukti dūmą automobilyje. Reikia turėti omenyje, kad patalpose, tame tarpe ir automobiliuose, kur yra rūkoma, tabako dūmai nusėda ant visų paviršių ir į juos įsigeria, dėl ko vėliau vykstant reakcijai su patalpose esančia azoto rūgštimi susidaro pavojingi kancerogenai.

Dėl šių priežasčių vien tik išvėdinti patalpą neužtenka. Kauno technologijos universiteto mokslininkų, tyrinėjančių tretinio rūkymo poveikį teigimu, svarbiausias kenksmingų medžiagų šaltinis, į kurį sorbuojasi cigarečių dūmai, yra patalpų, taip pat ir automobilio dulkės. Taip pat šios medžiagos susigeria į visus porėtus paviršius. Įdomu tai, kad rūkantys žmonės gali pernešti nuodingas medžiagas vien liesdamiesi prie paviršių rankomis.

Parūkius išvėdinti neužtenka

„International journal of hygiene and environmental health“ skelbto Vokietijoje atlikto tyrimo apie tradicinių cigarečių ir kaitinamo tabako produktų įtaką automobilyje rūkančiųjų ir jų keleivių sveikatai duomenimis, didžiausia kenksmingų medžiagų koncentracija rasta rūkant įprastas cigaretes, žymiai mažiau – vartojant kaitinamo tabako produktus, kadangi didžiausias toksiškų medžiagų kiekis fiksuojamas būtent tabako degimo metu.

Kaip teigia „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų tinklo vadovas Algirdas Plečkaitis, automobilyje rūkyti apskritai nepatartina, nes uždaroje aplinkoje kvėpuojama didesniu dūmų kiekiu nei įprastai atviroje erdvėje, kur yra galimybė dūmams prasisklaidyti.

Rūkymas automobilyje taip pat sukelia ir jo priežiūros problemų. Pirmiausia, rūkančiųjų automobiliuose akivaizdžiai jaučiamas cigarečių kvapas, kurį pašalinti cheminiu būdu yra gerokai sunkiau nei įprastus kvapus.

Antra, rūkymas salone sukelia spalvos pakitimus: dūmai garuoja į viršų ir virš tų vietų, kur buvo rūkoma, lubos bei apdailos būna gelsvesnės, o tai sukelia papildomų iššūkių valant saloną“.

Trečia, pasak A. Plečkaičio, nuo cigarečių dūmų per gana trumpą laiką ant vidinės langų pusės susidaro tarsi plėvelė – stiklas atrodo kaip riebaluotas. Todėl verta turėti omenyje, kad rūkantiesiems automobilio saloną reiks valyti dažniau, nei tiems, kurie jame nerūko.

Kada reikia valyti automobilio saloną?

„Švaros brolių“ automobilių švaros centrų tinklo vadovo teigimu, nėra konkrečių taisyklių, kaip dažnai reikėtų valyti automobilio saloną. Tai priklauso nuo automobilio naudojimo pobūdžio, nuvažiuojamų atstumų, kiek žmonių tuo automobiliu įprastai keliauja, ar yra rūkančiųjų automobilyje.

„Jei mes vieni eksploatuojame automobilį ir esame gana pedantiški, kasdienėmis paslaugomis jį prižiūrime pakankamai dažnai, cheminio salono valymo prireiks tik po dvejų metų ar vėliau. Jei automobilį naudojame dažniau, jame praleidžiame daug laiko, valgome, vykstame į tolimas keliones ir keliaujame ne po vieną, natūralu, kad norint palaikyti jo švarą cheminio valymo prireiks greičiau nei po metų“, – teigia švaros centrų tinklo vadovas. Pasak jo, dažniausios cheminio valymo priežastys vis dar yra įvairios dėmės, purvas, estetiniai sumetimai ir pan.

„Taip pat pastebime, kad žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata ir tuo, kuo kvėpuoja, todėl žiemos sezonu sulaukiame klientų pageidavimų dezinfekuoti automobilio saloną ar ortakius. Argumentai paprasti: žmonės serga peršalimo ligomis ir nenori bakterijų perduoti kitiems keleiviams, todėl teiraujasi, kaip automobilio aplinką padaryti sveikesnę“, – teigia jis.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.