Iš užsienio į tėvynę grįžęs vyras nustėro: „Vokietijoje esu neįgalus, o Lietuvoje – sveikas“

2022 m. rugsėjo 3 d. 11:36
Užsienyje – neįgalus, o Lietuvoje jau sveikas. Su tokiomis keistenybėmis susiduria iš užsienio atvykę neįgalieji. Jiems lietuviškos įmonės netaiko jokių lengvatų, todėl tenka įsigyti autobuso bilietą už pilną kainą. 
Daugiau nuotraukų (6)
Iš Vokietijos į Lietuvą atvykęs Tomas (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) turi negalią, todėl jam išduotas vokiškas neįgalumo pažymėjimas. Deja, Lietuvos bendrovės, tokios kaip „Kautra“, „Toks“ yra pasimetusios bei nežino, ar galima priimti vokišką pažymėjimą. Jie vyrui liepė susimokėti pilną kainą už autobuso bilietus, be jokių lengvatų. Anot pašnekovo, vieno bilieto kaina siekė apie 9 eurus, o jei būtų pritaikyta lengvata turėtų sumokėti tik 1,8 euro.
„Bendrovės man siūlė pasidaryti lietuvišką neįgalumo pažymėjimą, bet, kad jį gaučiau, reikia praeiti „kančių kelius“. Man reikėtų nuvykti pas šeimos gydytoją ir gauti siuntimus pas kardiologus. Be to, Lietuvoje nesilankau kiekvieną savaitę.
Mano gyvenamoji vieta registruota Vokietijoje, todėl man šioje šalyje moka bedarbio pašalpą. Teko bendrauti ir su kitais lietuviais gyvenančiais kitose šalyse bei atvykstančiais į Lietuvą. Pasirodo, kad kiti nesusiduria su panašiomis problemomis, nes, jiems atvykus į Lietuvą, juos iš oro uosto pasiima giminaičiai“, – pasakojo vyras.
Tomas minėjo, kad jo neįgalumo pažymėjimas nors ir vokiškas, tačiau visa informacija apačioje surašyta anglų kalba.
„Teko bendrauti su Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba. Jie man sakė, kad dabar irgi neįgaliesiems išduoda pažymėjimą, kuriame viskas surašyta dvejomis kalbomis – lietuviškai ir angliškai, kad Lietuvos Respublikos piliečiai užsienyje turėtų teisę naudotis lengvatomis.
Lietuva stengiasi, kad jos piliečiai galėtų užsienyje naudotis lengvatomis, bet, mes, parvažiavę iš užsienio, neturime jokios teisės. Dabar, pagal įstatymus, aš Vokietijoje esu neįgalus, o Lietuvoje – sveikas“, – naujienų portalui lrytas.lt dėstė jis.
Maža to, vyras važiuodamas su „Toks“ autobusu paprašė įjungti vėdinimo sistemą, bet vairuotojas esą pareiškė, kad jam už tai neduoda pinigų degalams ir pasiūlė Tomui pasėdėti lauke.
„Toks“ generalinis direktorius Arūnas Indrašius pasakojo, kad dėl šio klausimo kreipėsi oficialiai į LTSA prašydamas paaiškinimo, kodėl teisės akte nurodyta, jog važiavimo keleiviniu transportu lengvatos taikomos Lietuvos piliečiams ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių bei Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiams, kuriems yra išduoti statusą patvirtinantys dokumentai, o tame pačiame teisės akte esą nurodyta, kad Statusą patvirtinančių dokumentų pavyzdžių pateikimo keleivinį transportą kontroliuojantiems pareigūnams ir vežėjams tvarką nustato Vyriausybė, bet šiuose pavyzdžiuose nėra kitų Europos Sąjungos valstybių narių, Europos ekonominės erdvės valstybių narių išduotų statusą patvirtinančių dokumentų pavyzdžių.
„Kadangi su tokio pobūdžio situacijomis iki šiol nebuvome susidūrę, Lietuvos transporto saugos administracijos paklausėme, ar pateiktas vokiškas neįgalumo pažymėjimas suteikia teisę asmeniui naudotis važiavimo keleiviniu transportu lengvata Lietuvos Respublikos teritorijoje“, – teigė A.Indrašius.
Jei bus patvirtinta, kad reikia taikyti lengvatas, įmonė pasiruošusi klientui grąžinti dalį pinigų, kuriuos jis prarado pirkdamas bilietą be lengvatos.
„Kautros“ marketingo vadovas Justas Vadluga naujienų portalui lrytas.lt kalbėjo, kad lengvatos keleiviniame transporte suteikiamos vadovaujantis Lietuvos transporto saugos administracijos oficialioje svetainėje pateiktų pažymėjimų pavyzdžiais ir Lietuvos Respublikos Transporto lengvatų įstatyme, kuriame yra apibrėžtas suteikiamos nuolaidos dydis atitinkantis turimą darbingumo lygį procentine išraiška. Lrytas.lt skaitytojo Tomo pateikto pažymėjimo pavyzdžio nėra Lietuvos transporto administracijos svetainėje.
„Visi keleiviai, neturintys teisę į lengvatą įrodančio dokumento, turi pirkti pilnos kainos bilietus“, – pažymėjo J.Vadluga.
Neįgaliųjų reikalų departamento atstovė Simona Artimavičiūtė-Šimkūnienė patvirtino, kad vyro vokiškas pažymėjimas šiuo metu esamiems įstatymams netinka: „Neįgaliojo pažymėjimas galioja tik toje šalyje, kurioje jis yra išduotas, bent jau dėl transporto lengvatų, todėl, kad nėra vieningo Europos Sąjungos pažymėjimo.“
Anot jos, transporto lengvatų įstatyme nurodoma, kad važiavimo keleiviniu transportu lengvatos numatytos ir gali būti taikomos Europos Sąjungos valstybių narių piliečiams. Teisę įsigyti lengvatinį bilietą minėti piliečiai turėtų tada, jei vežėjui pateiktų jų statusą ar aplinkybes patvirtinančius dokumentus (pažymėjimus), šiuo atveju neįgaliojo pažymėjimą.
Šį pažymėjimą išduoda Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir jis yra išduodamas asmenims, kuriems nustatomas darbingumo lygis, neįgalumo lygis ar specialiųjų poreikių lygis.
„Europos Komisija svarsto galimybę siūlyti bendro pavyzdžio neįgaliojo kortelę visoms Europos Sąjungos šalims narėms. Tokios kortelės atsiradimas padėtų identifikuoti asmenims su negalia priklausančias transporto ir kitas lengvatas visose Europos Sąjungos šalyse.
Įvertinus tai, kad šiai dienai tokios kortelės neturi nė viena narė ir atsižvelgus į asmens keliavimo poreikius, siūloma įsigyti pilnos kainos bilietą“, – pridūrė S.Artimavičiūtė-Šimkūnienė.
Ji skatina Lietuvos keleivių vežimo įmones laikytis socialiai atsakingos keleivių vežimo veiklos principų ir savo iniciatyva suteikti transporto lengvatas asmenims, turintiems negalią, tokiose išskirtinėse situacijose.
KautraNeįgalieji^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.