Seime – siūlymas įpareigoti dalį taksi ir pavežėjų automobilių pritaikyti asmenims su negalia

Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė antradienį ketina parlamentui pateikti Kelių transporto įstatymo pataisas, siūlančias numatyti reikalavimą, kad bent 5 proc. taksi, pavežėjų ir trumpalaikės transporto nuomos paslaugas teikiančių automobilių būtų pritaikyti žmonėms su negalia.

Taksi.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Taksi.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2024-04-16 07:29, atnaujinta 2024-04-16 14:07

Jeigu Seimas pritartų siūlymui, tokios paslaugos teikėjai privalėtų užtikrinti, kad bent vienas automobilis šimtui tūkstančių gyventojų, bet ne mažiau negu vienas automobilis savivaldybėje, būtų pritaikyti asmenų, judančių neįgaliojo vežimėlio pagalba, vežimui.

Įstatymo pataisomis taip pat siūloma sudaryti galimybę tokiems asmenims bet kada ir be išankstinės rezervacijos užsisakyti vežimo paslaugą su tam pritaikytu automobiliu.

Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projekte už šių pareigų nevykdymą siūloma numatyti baudas juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims. Baudos siektų nuo 300 iki 860 eurų. Už pakartotinį nusižengimą būtų baudžiama iki 2500 eurų.

Keleivių, judančių neįgaliojo vežimėlio pagalba, ir manančių, kad jų teisės buvo pažeistos, skundus nagrinėtų Transporto saugos administracija arba Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.

Pasak parlamentarės M. Ošmianskienės, negalią turinčių keleivių vežimas lengvaisiais automobiliais vis dar nėra nei pakankamai įtvirtintas, nei įgyvendinamas praktiškai.

„Asmenys judantys vežimėlio pagalba vis dar susiduria su didelėmis kliūtimis norint keliauti arba savarankiškai pasiekti reikiamą vietą. Išsikviesti taksi ar pavežėjus galimybės nėra, nes automobilių pritaikytų vežti tokius keleivius praktiškai nėra. Dabartinė situacija didina socialinę izoliaciją ir riboja asmenų su negalia savirealizacijos galimybes, neatitinka Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos prieinamumo principų“, – sako projekto autorė M. Ošmianskienė.

Ji tikisi, kad priėmus įstatymo pataisas pagerės transporto paslaugų prieinamumas asmenims su negalia, jie galės lengviau ir oriau naudotis taksi, keleivių vežimo ir automobilių dalinimosi paslaugomis. Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė mano, kad tai padės sumažinti socialinę izoliaciją ir skatins įtrauktį.

Pasak M. Ošmianskienės, priėmus įstatymo pataisas, įmonėms gali tekti atlikti vienkartines ar periodines investicijas į transporto priemonių pritaikymą, technologijas ir mokymus.

„Tai gali reikšti papildomas išlaidas verslui. Tačiau verslai, pritaikę savo paslaugas asmenims su negalia, gali patraukti naujus klientus“, – mano M. Ošmianskienė.

Ji siūlo, kad naujas reguliavimas įsigaliotų 2026 m. sausio 1 d.

Antradienį po pateikimo įstatymo pataisoms pritarė 104 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 12 parlamentarų. Dėl pasiūlyto reguliavimo Seimas nutarė paprašyti Vyriausybės išvados, o plenarinėje salėje projektas vėl turėtų atsirasti birželio 6 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.