Lygių galimybių kontrolierė: panaikinusi atsiskaitymą grynaisiais viešajame transporte, Vilniaus savivaldybė diskriminuoja vyresnius asmenis

2025 m. vasario 5 d. 10:24
Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas panaikinti atsiskaitymą grynaisiais pinigais viešajame transporte diskriminuoja vyresnio amžiaus asmenis, konstatavo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
Daugiau nuotraukų (1)
Nuo praėjusių metų rugsėjo 1 dienos norintieji nusipirkti bilietą Vilniaus autobusuose ar troleibusuose tai gali padaryti tik su programėlėmis „m.Ticket“, „Trafi“, taip pat prilietę bekontaktę banko arba „Vilniečio“ kortelę transporto priemonėje esantį komposterį.
Tuo pasipiktinęs gyventojas kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, tvirtindamas, kad taip žmonės yra diskriminuojami dėl savo amžiaus ir socialinės padėties. Anot pareiškėjo, ne kiekvienas vyresnio amžiaus žmogus gali leisti sau įsigyti išmanųjį telefoną ar išmokti juo naudotis.
Skunde vyras taip pat nurodė, kad įsigyjant bilietus viešajame transporte nebeįmanoma pasinaudoti nuolaidomis pensininkams ar žmonėms su negalia, nes lengvatiniai bilietai parduodami tik platinimo vietose.
Tarnybai dėl šios situacijos kreipusis į savivaldybės įmonės „Judu atstovus, pastarieji teigė, kad atsiskaitymo grynaisiais transporto priemonėse atsisakyta siekiant supaprastinti vairuotojų darbą, padidinti keleivių saugumą ir sumažinti administravimo kaštus.
Be to, buvo nurodyta, kad bilietai iš vairuotojų sudarė tik 5 proc. visų pardavimų, o didesnė dalis tokių bilietų pirkėjų, anot „Judu“ atliktų apklausų, buvo žmonės iki 55 m. Įmonės atstovų tvirtinimu, daugelis gyventojų turi bekontaktes banko korteles, todėl būtent toks atsiskaitymas esąs patogesnis.
Norintiesiems atsiskaityti grynaisiais pinigais jie pasiūlė naudotis stotelėse esančiais kioskais, kurie esą yra nedideliu atstumu nuo stotelių.
Savo ruožtu lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė suabejojo, ar išties atstumai tarp stotelių ir bilietų įsigijimo vietų sostinėje yra nedideli.
„Akivaizdu, jog ir vieno kilometro atstumas yra pakankamai reikšmingas ir apribojantis galimybę naudotis viešojo transporto paslauga, ypač vyresniems žmonėms, turintiems sveikatos ar kitų su amžiumi siejamų problemų, taip pat ir nesinaudojantiems orientuotis padedančiais išmaniaisiais įrenginiais. Tikėtina, kad tokių viešojo transporto prieinamumą apribojančių vietų Vilniuje yra ir daugiau“, – pranešime cituojama J.Miliuvienė.
Kontrolierė taip pat atkreipė dėmesį, kad, remiantis tyrimais, Lietuvoje vyresnio amžiaus žmonėms skaitmenės paslaugos yra sunkiai prieinamos, didelė dalis jų įpratę naudotis grynaisiais pinigais. Pastarieji, pasak kontrolierės, neretai yra vienintelė jų atsiskaitymo priemonė.
Anot J.Miliuvienės, tai paliudijo ir neseniai Tarnybos atliktas skaitmeninės atskirties tyrimas, tokias tendencijas rodo ir kitos apklausos. Pavyzdžiui, Valstybės duomenų agentūra skelbė, kad prieš dvejus metus vos 32 proc. vyresnių nei 65 m. žmonių bent kartą naudojosi elektroninėmis priemonėmis, o „Sodros“ duomenimis, pensiją grynaisiais pinigais į namus pernai gavo per 120 tūkst. gyventojų.
Tarnyba pateikė savivaldybei rekomendaciją sudaryti sąlygas įsigyti bilietus miesto viešajame transporte ne tik elektroniniu būdu. Vis tik susipažinę su šia rekomendacija, savivaldybės atstovai tarnybai pateikė atsakymą, kad tvarkos keisti neketina.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.