VASAROK SU

žiniomis ir žvaigždėmis

Vasarą prenumeruok Lrytas
PREMIUM vos už 12,99 Eur metams
ir gauk bilietą į pasirinktą koncertą
Taujėnų dvare dovanų

Automobilio pirkimas užsienyje: kokie privalumai ir pavojai?

2025 m. kovo 24 d. 16:09
Nors Lietuvos naudotų automobilių pardavimo aikštelėse, salonuose ir skelbimų portaluose visuomet būna tūkstančiai naujų šeimininkų laukiančių automobilių, dalis atsinaujinti norinčių vairuotojų vis vien žvalgosi į užsienį. Neva ten geresni ir įdomesni modeliai, tačiau kartu – ir tie patys pavojai įsigyti katę maiše. Kaip nusipirkti automobilį iš kitų šalių saugiai?
Daugiau nuotraukų (7)
Užsienyje – daugiau pasirinkimo
Populiariausiuose Lietuvos naudotų automobilių skelbimų portaluose nuolat cirkuliuoja apie 40–50 tūkst. pardavinėjamų automobilių, tačiau lietuviai rinkdamiesi transporto priemonę neretai peržiūri užsienio skelbimus. Ekspertai sako, kad tai normalu kitokį skonį ar išskirtinių pageidavimų turintiems vairuotojams, nes mūsų transporto rinka yra gana ribota.
„Užsienyje yra tiesiog didesnis pasirinkimas. Jau vien iš Vokietijos kasmet eksportuojami 2 milijonai automobilių, tai jei norime specifinio modelio, kurių Lietuvoje yra geriausiu atveju 5, ten rasime 55 ir daugiau“, – paaiškina automobilių istorijos patikros platformos „carVertical“ verslo vystymo vadovas Matas Buzelis.
Jis atkreipia dėmesį, kad esminė Lietuvoje pirktų automobilių problema – įprastai gana skurdi komplektacija. Pagal pragyvenimo lygį lietuviai perka paprasčiau įrengtus modelius, tokie patenka ir į antrinę rinką, galiausiai tokie atvežami ir iš užsienio, nes jie – pigesni, tad jei yra specifinių poreikių ar norisi geresnio modelio, galingesnio, rečiau aptinkamo variklio, jų lengviau ieškoti svečiose šalyse. Taip pat tikėtina, kad pietiniuose Europos rajonuose galima rasti mažiau šalčio ir drėgmės santykio paveiktus kėbulus turinčių automobilių.
Kas parveš?
Lietuvoje buvo kilęs ne vienas skandalas, kai už norimą ratuotį pinigus sumokėję vairuotojai liko ir be ratų, ir be pinigų. Dažniausiai taip nutinka perkant automobilį aukcione.
„Pasirinkimas vilioja, bet aišku, reikia, kad kas nors tą automobilį ir atvežtų. Reikės susimokėti už atvežimą, pirkimo paslaugas. Ne visi vežėjai patikimi, reikia juos rinktis atsakingai, patikrinti juos viešoje erdvėje, nes pinigai čia juk nemaži“, – sako „Autoplius.lt“ komunikacijos specialistas Gintenis Dauparas.
Dėl to, norint saugumo, vertėtų rinktis patikimus, oficialiai veikiančius ir tuo užsiimančius partnerius, arba naudoto automobilio užsienyje ieškoti su oficialių atstovų pagalba. Tokią veiklą Lietuvoje vykdo ne viena įmonė, kaip antai „Bravoauto“, „A1 Motors“, „Deals on Wheels“ ir kt. Pavyzdžiui, „Bravoauto“ specialistams galima išdėstyti savo poreikius, o automobilio jie patys ieško visais patikimais kanalais tiek užsienyje, tiek ir mūsų šalyje.
Ir užsienyje yra apgavikų
Apie istorijas, kad užsienyje automobiliai yra pigesni, ekspertai siūlo pamiršti. Geri, kokybiški modeliai kainuoja tiek pat ar net brangiau, o renkantis pigesnius laukia tokie patys pavojai kaip ir mūsų turgavietėse ar perkant iš perpardavinėtojų.
„Automobilį pirkti iš oficialios pardavimo aikštelės, naudotų automobilių salono yra saugu. Pavyzdžiui, Vokietijoje juos gana griežtai reguliuoja, tad bet koks defektų nuslėpimas užtraukia didelę atsakomybę. Tačiau perkant iš privačių asmenų jokios garantijos nėra taikomos, yra ir defektus turinčių automobilių. Susigundžius pigiais pasiūlymais galima ir pas apgavikus papulti, yra tekę tokių rasti: susisiekti galima tik žinute, o tada prasideda visokiausios schemos per pinigų perlaidos bendroves, reikalauja jie kažkokio užstato“, – niuansus vardija M.Buzelis.
Be to, anot pašnekovo, net jeigu naudotas automobilis yra perkamas iš oficialiai veikiančio profesionalaus pardavėjo, tai negarantuoja geros jo techninės būklės. Vokietijoje visi defektai bus pažymėti, o kitose šalyse jie gali tiesiog nebūti laikomi trūkumais.
„Pavyzdžiui, Ispanijoje vidutinė automobilio remonto darbų kokybė yra tragiška, taigi jei transporto priemonė buvo prižiūrėta ir remontuota ne įgaliotosiose atstovybėse, o vidutiniuose servisuose, tikėtina, jog reikės viską perdaryti. Taip pat su Italija, reikia žinoti, kad Italijos yra dvi: Šiaurės ir Pietų. Pirmojoje viskas gana tvarkingai, o pietinėje dalyje žmonės važinėja be draudimo, avarijų daug, jų padarinius remontuoja patys“, – aiškina M.Buzelis.
Gali tekti ieškoti lėktuvo bilietų atgal
Taigi renkantis naudotą automobilį užsienyje, rekomenduojama jį nuodugniai tikrinti, tačiau toli gražu ne kiekvienas automobilius iš užsienio vežantis verslas gali tai padaryti. Vieni turi patikimus partnerius, kiti išlindus gedimui imasi geranoriškai jį tvarkyti.
Vis dėlto saugiausiai veikia oficialūs atstovai. Pavyzdžiui, „Bravoauto“, priklausantis didžiulei, po visą Europą išsiplėtusiai ir daugybei prekių ženklų skirtingose rinkose atstovaujančiai „Inchcape“ grupei, automobilių lietuviams pagal specifinius pageidavimus užsienyje ieško tik pas savo partnerius, kitas „Inchcape“ atstovybes, kuriose parduodami tik visą istoriją turintys ir įgaliotajame servise prižiūrėti automobiliai. Tai jiems leidžia parvežtam modeliui suteikti net 12 mėnesių garantiją.
Platus tinklas turi ir kitų privalumų. Pastebėjus tinkamą automobilį kitos šalies, pavyzdžiui, Latvijos „Bravoauto“ atstovybės pasiūloje, pakanka kreiptis į jų kolegas Lietuvoje ir galima gauti visą reikalingą informaciją bei galiausiai sutarti dėl automobilio pristatymo.
Žinoma, naudoto automobilio pirkimą užsienyje galima paversti nuotykiu: skristi pačiam, apžiūrėti norimą modelį ir parsivaryti jį namo. Tai bus ne ką pigiau, nei šį darbą patikėti specialistams, be, to užtruks daug laiko, nors užkietėjęs automobilistas gali patirti smagų nuotykį. Vis dėlto prieš keliaujant į užsienį rekomenduojama išsirinkti ne vieną modelį ir turėti planą B, nes gyvai apžiūrėjus norimą prekę ji gali netenkinti lūkesčių, o tuomet reikės ieškoti lėktuvo bilietų atgal.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.