Šaligatvį tiesia, bet saugios pėsčiųjų perėjos nebus

Darbėnų miestelyje, Skuodo gatvėje, triūsiantys kelininkai baigia pakloti naują šaligatvį. Ilgai laukę, kada saugiai galės pasiekti namus, gyventojai gūžčioja pečiais: naujasis šaligatvis iš vienos gatvės pusės „peršoko“ į kitą, tačiau pažymėtos pėsčiųjų perėjos čia nenumatyta. Ir apskritai norintys pereiti centrine Darbėnus kertančia ašimi esantį valstybinės reikšmės krašto kelią Kretinga–Skuodas darbėniškiai gali tai saugiai padaryti tik vienintelėje vietoje: miestelio centre.

Darbėnų miestelyje, Skuodo gatvėje, triūsiantys kelininkai baigia pakloti naują šaligatvį.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Darbėnų miestelyje, Skuodo gatvėje, triūsiantys kelininkai baigia pakloti naują šaligatvį.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Darbėnų miestelyje, Skuodo gatvėje, triūsiantys kelininkai baigia pakloti naują šaligatvį.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Darbėnų miestelyje, Skuodo gatvėje, triūsiantys kelininkai baigia pakloti naują šaligatvį.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Livija Grajauskienė, www.pajurionaujienos.com

Dec 4, 2020, 3:44 PM, atnaujinta Dec 4, 2020, 3:44 PM

Šaligatvį teko perkelti

Šiuo metu tvarkomas Skuodo gatvės ruožas – tiesiamas šaligatvis ir įrengiamas naujas apšvietimas – yra viena sudėtinių projekto „Darbėnų gyvenvietės kompleksinis atnaujinimas“ dalių. Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys, dar 2016-aisiais metais, sužinojus, kad iš ES fondų bus skirta lėšų miestelio infrastruktūrai atnaujinti, su bendruomene pradėta tartis, ko gyventojai norėtų.

Tad sąraše liko pro kapines einanti Palangos gatvė ir eismo intensyvu pasižyminti Skuodo gatvė.

Nauju Palangos gatvės šaligatviu darbėniškiai džiaugiasi jau beveik pusmetį, darbai Skuodo gatvėje prasidėjo gerokai vėliau. Nors projektas buvo rengtas dar 2018-aisiais, jį teko keisti.

„Iš pradžių šaligatvis buvo suprojektuotas rytinėje gatvės pusėje, kaip seniau nuo miestelio centro iki sankryžos su Salantų ir Laisvės gatvėmis nutiestojo tąsa, numatant pėsčiųjų perėją per šią sankryžą. Be to, būtent toje pusėje įrengtas ir gatvės apšvietimas. Kai buvo projektuojamas naujasis šaligatvis, jo projektą derinome ne tik su Kelių direkcija, kuriai pavaldus krašto kelio Kretinga – Skuodas ruožas, bet ir su elektros tinklais: mums buvo žadėta, kad jie taip pat perplanuos savo tinklus ir nuties kabelius po žeme.

Tačiau, pasikeitus ESO vadovybei, gavome raštą, kad Darbėnuose artimiausius 10 metų nieko nebeketinama daryti. O kadangi į projektą įėjo ir naujas gatvės apšvietimas, mums teko viską keisti: ir šaligatvį, ir naująjį apšvietimą planuoti vakarinėje Skuodo gatvės pusėje“, – pasakojo A. Poškys.

Perėjos pažymėti neleido

Rengiant naują projektą iškilo perėjos per Skuodo gatvę problema. Pasak seniūno, atsižvelgdami į gyventojų prašymus, projektuotojai buvo numatę pažymėtą pėsčiųjų perėją su iškiliu kalneliu. Tačiau leidimo tokiai perėjai įrengti iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) negauta.

„Eismas čia tikrai intensyvus: pravažiuoja miškovežiai, naftos produktus vežantis sunkiasvoris transportas, sunkvežimiai, važiuojantys iš žvyro karjerų, jau nekalbant apie nemenkus lengvųjų automobilių srautus. Esame įsitikinę, kad pažymėta pėsčiųjų perėja čia būtina. Tačiau mūsų argumentai Kelių direkcijos neįtikino: jie atliko auditą ir teigia, kad pėsčiųjų ir transporto priemonių srautai neatitinka normatyvų, kuriais vadovaujantis duodami leidimai įrengti pažymėtas pėsčiųjų perėjas.

Tad dabar Skuodo gatvėje, toje vietoje, kur per ją galės eiti pėstieji, bus tik pažeminti šaligatviai ir įrengtas apšvietimas“, – sakė Darbėnų seniūnas, kurio įsitikinimu, normatyvai esą tokie, kad jais vadovaujantis saugių pėsčiųjų perėjų įrengti beveik neįmanoma.

Pagal atliktą auditą, pėsčiųjų perėja galima, kai gatvę kertančių pėsčiųjų eismo intensyvumas viršija 60 pėsčiųjų per valandą ar transporto priemonių intensyvumas yra didesnis nei 700 automobilių per valandą. Skuodo gatvės ruože nuo sankryžos su Salantų gatve iki miestelio pabaigos natūrinių tyrimų metu nustatytas automobilių eismo intensyvumas yra 85 aut./val., pėsčiųjų – iki 10 pėsč./val.

Audito išvadose rekomenduojama vietoje iškiliosios pėsčiųjų perėjos įrengti nežymėtą perėją – tokia šiuo metu rengiama prie sankryžos su Juzumų gatve.

Siūlo rašyti raštus

Kretingos rajono savivaldybės Saugaus eismo komisijos pirmininkas, Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Povilas Černeckis sakė, kad dėl saugių, atitinkamai pažymėtų pėsčiųjų perėjų problemų kyla ne tik Darbėnuose: raštai rašomi, prašymai siunčiami ir dėl kitų pėstiesiems pavojingų vietų visame rajone.

Tačiau sulaukiama arba neigiamų atsakymų, arba pažadų, kad perėjos bus įrengtos. Darbėnuose per kelią Kretinga–Skuodas, kertantį visą miestelį, saugiai galima pereiti tik vienoje vietoje: „zebras“ nupieštas prie posūkio į Vaineikių gatvę. Nors prieš keletą metų, įgyvendinant Regioninės plėtros fondo finansuojamą projektą „Darbėnų miestelio viešosios infrastruktūros ir gyvenamosios aplinkos sutvarkymas“ ir rekonstruojant Turgaus aikštę, netoli tilto per Dubupį buvo numatyta vieta pėsčiųjų perėjai – tą vietą ženklina atitinkamai pažeminti šaligatviai.

Aiškindamas, kodėl Skuodo gatvėje įrengta nežymėta pėsčiųjų perėja, LAKD Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus komunikacijos vadybininkas Evaldas Tamariūnas pakartojo, kad, atsižvelgus į eismo intensyvumo rodiklius Skuodo gatvės ruože nuo sankryžos su Salantų gatve iki miestelio pabaigos, buvo pasiūlyta projektuoti nežymėtąją perėją. Šiam sprendimui pritarė ir Kelių saugumo vertinimo komisija.

Komentuodamas situaciją dėl kitų perėjų Darbėnų centre E. Tamariūnas sakė: „Rekonstrukcija buvo atlikta pagal sutartį, kurią 2009 m. pasirašė Kretingos rajono savivaldybė ir VĮ Klaipėdos regiono keliai (dabar – AB Kelių priežiūra).

Jei minėtoje vietoje šiandien formuojasi kitoks poreikis, Savivaldybė gali kreiptis į Kelių direkciją, prašydama įvertinti eismo saugumo situaciją per Darbėnų miestelį einančio valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 218 Kretinga–Skuodas ruože, kuriam suteiktas Turgaus aikštės pavadinimas. Prašyme Savivaldybė galėtų pateikti savo siūlymus eismo saugumo situacijai pagerinti.“

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.