Sekmadienį vilnietis Tomas važiavo į prekybos centrą „Panoramą“ nupirkti savo mamai dovanos, tačiau išvažiuojant iš prekybos centro teko susidurti su vyru, kuris grubiai pažeidė KET ir nenorėjo to pripažinti.
„Panoramos“ aikštelėje eismas vyksta ratu ir kažkur esu matęs užrašą, jog šioje aikštelėje automobiliai turi važiuoti pagal KET, o jei nebus laikomasi taisyklių – bus pranešta policijai. Tačiau esu jau ne pirmą kartą matęs, kaip žmonės važiuoja prieš eismą, stato transporto priemones per dvi vietas ir niekas jų nebaudžia“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo vilnietis.
Tomas teigė, jog vyras, važiavęs prieš eismą, iš automobilio išlipo be apsauginės veido kaukės ir jam rodė įvairius ženklus: „Dar jis mane invalidu pavadino“.
Pasak vilniečio, pažeidėjas jam ir grasino. Tomas mano, jog prekybos centro administracija turėtų imtis griežtesnių veiksmų bei užtikrinti, kad pažeidėjų būtų kuo mažiau.
„Kartais savaitgaliais ir piko metu požeminėje stovėjimo aikštelėje susiburia jaunimas ir išbando savo automobilio galias. Ten juk vaikšto tėvai su vaikais...“ – stebėjosi vyras.
Tomas nepastebėjo, jog kitose stovėjimo aikštelėse vairuotojai važinėtų prieš eismą. Pasak pašnekovo, „Ozo“ požeminėje aikštelėje niekas nepažeidžia taisyklių, nes automobiliams būtų sunku prasilenkti, „Akropolio“ aikštelėje – abipusis eismas, „Europos“ aikštelėje eismas vyksta ratu, tačiau ten irgi niekas nepažeidžia KET, o „Panoramos“ aikštelėje žmonės nebijo kirsti „plytos“ ženklą ir pažeisti KET.
Vyras atkreipė dėmesį į dar vieną problemą – prabangūs automobilio vairuotojai pastato savo transporto priemones į neįgaliesiems skirtas vietas.
Viską filmuoja ir mato
„Panoramos“ rinkodaros vadovė Eglė Ušinskienė naujienų portalą lrytas.lt patikino, kad jie informuoti apie šią situaciją: „Liūdna, kad kartais lankytojams pristinga sąmoningumo – juk automobilių stovėjimo aikštelėse galioja tos pačios KET, kaip ir keliuose“.
E.Ušinskienė atskleidė, kad tokių skundų iš pačių lankytojų gauna gana retai, tačiau tokias situacijas nuolat stebi apsaugos darbuotojai, patruliuodami požeminėje stovėjimo aikštelėje ir stebėdami situaciją per vaizdo kameras: „Vaizdo kamerų įrašai sistemoje įprastai saugomi iki 45 dienų, todėl turime galimybę pateikti įrodymus (vaizdo įrašus) policijos pareigūnams“.
Chuliganiško vairavimo atvejai ar piktybiniai pažeidimai „Panoramos“ požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje yra retesni. Dažniau fiksuojami pažeidimai dėl stovėjimo neleistinose zonose – transporto priemonė paliekama ant geltonos linijos, saugumo salelės, neskirtoje stovėjimui vietoje arba dėl vairuotojų neapdairumo.
„Kai pastebimas netinkamai pastatytas automobilis, informacijos centras per garsiakalbį skelbia automobilio informaciją su raginimu nedelsiant patraukti automobilį. Taip pat už automobilio valytuvo paliekamas informacinis pranešimas, perspėjantis apie padarytą pažeidimą ir skatinantis laikytis KET bei prisiminti, kad eismo dalyvių elgesys grindžiamas savitarpio pagarba ir atsargumu“, – aiškino „Panoramos“ rinkodaros vadovė.
E.Ušinskienė naujienų portalui lrytas.lt pasakojo, kad chuliganišką vairavimą bei piktybinius pažeidimus, įvykius registruoja per epolicija.lt. Tą patį ji rekomenduoja daryti visiems eismo dalyviams, jei jie pastebi KET pažeidimus.
K.Povilaitis: taip neturi būti
Vairavimo instruktorius Kastytis Povilaitis kalbėjo, kad „Panoramos“ požeminėje aikštelėje eismas vyksta ratu, jog nesikirstų transporto priemonių srautai: „Eismo organizatoriai suplanavo judėjimą taip, kad jis būtų saugus, todėl vairuotojai turėtų laikytis nurodymų“.
K.Povilaitis pastebėjo, kad didžioji dalis žmonių įvažiuodami į aikštelę neatkreipia dėmesio į apribojimus: „Automobilį reikėtų pastatyti priekiu, tačiau dauguma pastato galu. Taip pat pastebėjau, jog, kai kurie vairuotojai nepastebi „plytų“.
Naujienų portalui lrytas.lt pasiteiravus, ar reikėtų „Panoramos“ atstovams keisti eismo organizavimą, teigė, kad gali būti, nes anksčiau eismas buvo organizuojamas vienaip, tačiau dabar gyvenimas „pareikalavo tam tikrų korekcijų“. Pašnekovas mano, kad jeigu žmonės aikštelėje klysta, vadinasi, reikia kažką keisti: „Infrastruktūra turi būti tokia, kad tų klaidų nebūtų“.
Vairavimo instruktorius teigė, kad aikštelėje būtų gerai ir daugiau papildomo ženklinimo, nes šiuo metu ženklai pakabinti viršuje, o juos ne visi pastebi. Taip pat mano, kad galėtų būti kuoliukai, kad įvyktų mažiau eismo įvykių.
Naujienų portalas pasiteiravo pašnekovo, ar prekybos centrų aikštelėse turėtų vaikščioti pareigūnai ir dalinti baudas, komentavo, kad prievartos turėtų būti kuo mažiau, tačiau pasižiūrėjęs iš kitos pusės sakė – vairuotojas, pažeidęs taisykles ir negavęs baudos, – pradeda nejausti ribų.
„Pavyzdžiui, posūkio nerodymas atrodo, kad yra smulkus pažeidimas, tačiau pagal psichologų duomenis, tai yra vienas iš labiausiai erzinančių eismo dalyvių pažeidimų. Žmonės nerodydami posūkio signalo elgiasi neekologiškai, nes kitas vairuotojas, pamatęs iš anksto rodomą posūkį, galėtų pradėti anksčiau pajudėti iš vietos“, – kalbėjo K.Povilaitis.
Pranešimus gauna
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas Tomas Bražėnas naujienų portalui lrytas.lt minėjo, kad pažeidėjui už Kelio ženklų ar ženklinimo nesilaikymą gali būti skirta nuo 30 iki 90 eurų bauda.
Vilniaus miesto 1-ojo policijos komisariato pareigūnai teigė, kad prieš pora metų „Panoramos“ prekybos centro administracija ne kartą yra pranešusi apie uždaroje aikštelėje jaunimo pamėgtą pramogą išbandyti savo automobilio galias, tačiau paskutiniu metu pareigūnai jau senai tokių pranešimų nėra registravę.
Nuo praeitų metų pabaigos šalies mastu įvedus karantino ribojimus parduotuvių darbas buvo apribotas ir aikštelėje intensyvaus eismo nebuvo. Pasak komisariato pareigūnų, tuo laikotarpiu pranešimų gauta nebuvo. Kelių policijos valdybos pareigūnai teigė, kad vidutiniškai per metus keletas pranešimų iš parduotuvės administracijos dėl KET pažeidimų gaunama.
„Gauti pranešimai dėl KET pažeidimų, kitų nusikalstamų veikų, vagysčių iš/nuo automobilių, viešosios tvarkos pažeidimų, yra tiriami įstatymų numatyta tvarka. Labai padeda aikštelėje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, kurios palengvina tyrimo veiksmus“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo T.Bražėnas.
Kuriame prekybos centre eismo įvykių įvyksta daugiausia, pašnekovas atsakyti negalėjo, nes ne apie visus įvykius yra pranešama pareigūnams, tačiau visų didžiųjų prekybos centrų aikštelėse bei jų prieigose eismo įvykių dėl KET taisyklių nesilaikymo įvyksta ir pareigūnai pažeidėjus traukia atsakomybėn.
T.Bražėnas atskleidė, kad didelis automobilių srautas būna prie prekybos ir laisvalaikio centro „Akropolis“, todėl iš ten įvairių pranešimų apie pažeidimus gaunama daugiausia.