Įtaria, kad automobilių signalizacijas masiškai įjungė šnipai

„Neatmesčiau galimybės, kad prie „Akropolio“ masiškai sustreikavusios automobilių signalizacijos – nedraugiškos valstybės elektronikos prietaisų paskleisto mikrobangų impulso pasekmė“, - sako Vilniaus universiteto radiofizikos profesorius Jonas Grigas.

Daugiau nuotraukų (1)

Vilija Andrulevičiūtė (lrt.lt)

Sep 29, 2014, 7:39 PM, atnaujinta Jan 29, 2018, 5:51 AM

„Yra rimtų įtarimų, kad vienos nedraugiškos valstybės elektronikos prikimšti automobiliai važinėja Vilniaus gatvėmis, klausosi pokalbių, kitaip šnipinėja. Kas gali paneigti, kad tai nebuvo kuklus pabandymas pademonstruoti savo galimybes?“ – klausia profesorius.

Kaukė signalizacijos

Penktadienį prekybos centro „Akropolis“ stovėjimo aikštelėje pašėlo daugybės automobilių signalizacijos, kai kurie automobilių savininkai negalėjo atrakinti ar užvesti savo automobilių. Prekybos centro aikštelėje susirinkę žmonės svarstė, kad tai galėtų būti automobilių vagių darbas.

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Radijo spektro kontrolės departamento direktorius Georgijus Leontjevas LRT radijo eteryje svarstė, jog taip galėjo nutikti dėl tuo metu aikštelėje stovėjusio automobilio sugedusios signalizacijos. Ši, anot G.Leontjevo, galėjo skleisti įvairių dažnių elektromagnetinius impulsus ir taip sutrikdyti kitų automobilių signalizacijas.

J.Grigas teigia neatmetantis pastarosios galimybės, tačiau kad tai buvo automobilių vagių darbas – nemano.

„Tokius signalus gali sukelti galingi mikrobangų impulsai, juos skleidžia mikrobangų generatoriai. Tai aukšta, pakankamai sudėtinga technologija ir paprastas vagis, vagių gauja tokios turėti negalėtų“, – kalba profesorius.

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) fizinių mokslų, fizikos daktaras Raimundas Žaltauskas taip pat teigia nemanantis, kad tai galėjo būti vagių darbas. Pasak R.Žaltausko, automobilių vagys gali turėti techniką, kuri sukeltų panašų reiškinį, tačiau vargu ar jos veikimas apimtų kone visą stovėjimo aikštelės teritoriją.

„Dar buvo keliama versija, kad tuo metu buvo padidėjęs saulės spinduliavimas, tačiau jei taip būtų, reiškinį būtų galima buvę pastebėti ne tik prekybos centro stovėjimo aikštelėje. Greičiausiai kažkas piktybiškai tą padarė“, – sako R.Žaltauskas.

Nedraugiški kaimynai demonstruoja savo galią?

Pasak J.Grigo, mažai tikėtina, jog toks mikrobangų impulsas ar jų serija buvo paleista iš šalia esančio namo ar palydovo. Tačiau labai tikėtina, kad tai buvo padaryta iš greta buvusio automobilio.

„Tikrai neatmesčiau galimybės, kad tai nedraugiškos valstybės operacija. Tačiau teigti taip pat negaliu, nes pats situacijos nestebėjau. Yra rimtų įtarimų, kad vienos nedraugiškos valstybės elektronikos prikimšti automobiliai važinėja Vilniaus gatvėmis, klausosi pokalbių, kitaip šnipinėja.

Kas gali paneigti, kad tai nebuvo kuklus pabandymas pademonstruoti savo galimybes? O techninių galimybių tam yra jau seniai, – pažymi profesorius. – Viena iš nedraugiškų valstybių grobia pareigūnus pasienyje, organizuoja kibernetines atakas, tai kodėl tai negalėtų būti jų veiklos ženklas?“

Su J.Grigo mintimi, jog tai galėjo būti priešiškos valstybės bandymas švelniai pademonstruoti savo elektroninės įrangos galimybes, sutinka ir LEU fizikos mokslų daktaras R.Žaltkauskas.

Savo ruožtu RRT Radijo spektro kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojas Rimantas Rimkevičius teigia, kad vargu ar nedraugiška valstybė pademonstruotų savo galią prekybos centro lankytojams: „Tokiam reiškiniui suorganizuoti reikia nemažai pastangų ir lėšų. Vargu ar tai būtų daroma „Akropolio“ lankytojams.“

Gali pridaryti daug žalos valstybei

Tokie impulsai, anot J.Grigo, gali sugadinti elektroninę aparatūrą, ją laikinai užblokuoti arba išvis išvesti iš rikiuotės ryšių sistemas. Profesoriaus teigimu, tokie impulsai kenkia ir žmogaus sveikatai. Ypač grėsmingi jie yra žmonėms, kurie turi širdies stimuliatorius. Šie gali sustoti veikę.

„Greičiausiai tai buvo pabandymas pademonstruoti „štai ką mes galime padaryti su jūsų elektronine įranga ir ne tik „Akropolio“ aikštelėje“. Taip galima sustabdyti ministerijų darbą, iš rikiuotės išvesti bankų kompiuterius. Galingesni įtaisai arba galingesni jų paleisti impulsai gali padaryti bėdą ištisai valstybei“, – kalba J.Grigas.

RRT atstovas R.Rimkevičius, paklaustas, ar penktadienį buvo fiksuotas radijo fono pakitimas, pažymi, stebėti tokius pakitimus galimybių yra nedaug.

„Konkretus atvejis yra susietas su automobilių signalizacijomis, veikiančiomis labai ribotame plote. Taigi, stebėti iš kažkokio didesnio atstumo galimybių čia tikrai nedaug“, – kalba R.Rimkevičius. Pasak R.Rimkevičiaus, fiksuoti priešiškų valstybių elektroninių prietaisų skleidžiamų mikrobangų signalus – ne RRT funkcija.

Sekite Lrytas.lt Auto naujienas Facebook'e.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: G. Nausėda ir I. Šimonytė apie antrąjį prezidento rinkimų turą