Užvirus skandalui dėl dainų plagiatų turi blogų naujienų: „Kažkam tai nepatiks“

M.A.M.A. apdovanojimai šiais metais į vandens paviršių iškėlė daug skandalingo dumblo. Kol vieni pliekiasi, ar į tokio lygio renginį reikia eiti su liemenėle, ar be jos, kiti bando atkapstyti muzikinius plagiatus.

Skandalas dėl garsių grupių ir atlikėjų galimų plagiatų nustebino skaitytoją. <br> Lrytas.lt koliažas
Skandalas dėl garsių grupių ir atlikėjų galimų plagiatų nustebino skaitytoją. <br> Lrytas.lt koliažas
 „MAN-GO“.<br> Lrytas.lt archyvo nuotr.
 „MAN-GO“.<br> Lrytas.lt archyvo nuotr.
Jessica Shy.<br>R.Vilkelio ir V.Skaraičio nuotr.
Jessica Shy.<br>R.Vilkelio ir V.Skaraičio nuotr.
Jessica Shy.<br>R. Vilkelio nuotr.
Jessica Shy.<br>R. Vilkelio nuotr.
Jessica Shy.<br>A.Čepukaitės nuotr.
Jessica Shy.<br>A.Čepukaitės nuotr.
 „Hiperbolė“.<br>Organizatorių nuotr.
 „Hiperbolė“.<br>Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Salomėja

Feb 1, 2024, 9:05 PM

Šios dvi temos yra labai skausmingos patiems atlikėjams. Ir tranki bei smagi muzikos šventė kai kuriems iš jų atnešė labai nemalonias ir skausmingas „pagirias“. Perkeltine prasme, žinoma.

Tiek žiniasklaidoje, tiek muzikos pasaulio kuluaruose, tiek ir socialinėse grupėse aptarinėjami muzikiniai plagiatai, vogtos ir skolintos dainos.

Už tai kliuvo ir tokiems pripažintiems muzikos naujokams, kaip Jessica Shy, ir tokiems senbuviams, kaip „MAN-GO“. Kaltinimų dėl pasisavintų dainų kliuvo netgi į didžiąją sceną po kelių dešimtmečių grįžtantiems „Hiperbolės“ veteranams.

Kol vieni lygina plagiatu kaltinamų atlikėjų kūrinius su užsienio hitais, kiti bando rasti pateisinimų ir pasiteisinimų, kad tai ne „koveris“, ne plagiatas, bet inspiracija, o gal tiesiog paprasčiausias sutapimas.

Tačiau aš jums turiu blogų naujienų. Ir kažkam tai nepatiks. Jei kas nors klaustų mano nuomonės, tai atsakyčiau, kad nereikia iš kelių atlikėjų reikalauti atgailos už visų dainininkų nuodėmes.

Negaliu patikėti, kad kažkam tik dabar prabudo noras gaudyti muzikinius „nusikaltėlius“. Klausimas, kodėl dabar? Ir kodėl vieni atlikėjai dėl panašumo į kitą kūrinį gėdinami grandioziniuose apdovanojimuose, o kiti atsiima apdovanojimus?

Nes jei jau kaltinam visus, tai tada į kaltinamųjų suolą turbūt tektų sodinti ir didžiausias mūsų estrados žvaigždes, tokias kaip Kastytis Kerbedis, „Antis“, Gytis Paškevičius ar Inga Valinskienė?

Vienos ar kitos jiems šlovę atnešusios dainos tikrai yra stebėtinai panašios į užsienio atlikėjų kūrybą. Ir ką? Ar dėl to juos mylime mažiau? Ar dėl to tos dainos yra prastesnės, ne tokios „tikros“, ne tokios nusipelniusios būti klausomos ir mėgstamos, leidžiamos per radiją?

Autentikos ir panašumų turbūt būtų galima išgirsti kone kiekvienoje sukurtoje dainoje. Gerai pasikniausus, muzikine vagyste būtų galima apkaltinti ir pačias pačiausias pasaulinio lygio žvaigždes.

Pabaigai tik pridursiu, kad gal ir yra tiesos tuose legendinio „Keistuolių teatro“ spektaklio „Paskutiniai Brėmeno muzikantai“ personažo Leono Pravalo žodžiuose, kad „visa muzika jau sukurta, tik ne visi pinigai paimti“. 

Ši subjektyvi autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos: už skaitytojo turinį lrytas.lt neatsako.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.