Su nusižengimu tikrai nesiginčiju – tiesiog žmogiškai pamiršta susimokėti, juolab, kad ir parkavimo kaina tik 30 centų už valandą. Tačiau man pasirodė įdomus JUDU veikimo principas – apie tai, jog už automobilio stovėjimą nėra sumokėta, jie informuoja palikdami geltoną lapelį (šioje vietoje itin įdomu, jog atsakingo skyriaus darbuotoja informavo, jog geltonas lapelis apskritai yra REKOMENDACINIO pobūdžio informavimo priemonė ir jo net nėra privaloma palikti).
Bendraujant su darbuotojais taip pat išaiškėjo, jog kadangi lapeliai yra vienintelė vairuotojus informuojanti primonė, jie būna nupučiami vėjo, paimami žaidžiančių vaikų ar kitaip pasimeta, tad iš esmės vairuotojas net nežino, jog gavo tokią prievolę.
Gauta bauda (kurią JUDU vadina vietine rinkliava) yra lygi 4 eurų sumai, tačiau jeigu jos nesumoki per savaitę (dėl mano jau prieš tai minėtų priežasčių, kai galimai net nežinai, jog tokią prievolę turi), ji tampa administraciniu nusižengimu ir bauda jau tampa nuo 40 iki 100 eurų.
Ir čia įdomu, jog apie administracinį nusižengimą jau informuojama tiek el. paštu, tiek per VMI sistemą. Tad mano klausimas ir pasipiktinimas yra toks: ar apsiribojimas VIEN geltonu lapeliu, kuris nėra patikima informavimo priemonė (bei, kiek supratau iš gautos informacijos – net nėra privalomas palikti), nėra būdas palikti vairuotoją be racionalios galimybės susimokėti parkavimo rinkliavą ir automatiškai stumia jį pre administracinio nusižengimo? Automobilis registruotas Lietuvoje, valstybiniai numeriai lietuviški, tad kodėl nėra būdų kaip aiškiai informuoti vairuotoją apie tai prieš skiriant jam administracinį nusižengimą?
Pranešimus gauna užsiregistravusieji savitarnoje
JUDU klientų aptarnavimo skyriaus vadovė Eglė Gliebutė atkreipė dėmesį, kad „Geltonasis lapelis“ yra tik papildoma informavimo priemonė – juo nepaskiriama administracinė nuobauda, o tik siūloma susimokėti vietinę rinkliavą. Klientai, užsiregistravę JUDU savitarnoje ir pridėję savo automobilį, taip pat gauna pranešimus elektroniniu būdu.
„Jei per nustatytą laikotarpį mokėjimas neatliekamas, JUDU perduoda užfiksuotą rinkliavos nesumokėjimo atvejį nagrinėti Vilniaus miesto savivaldybės atsakingam padaliniui. Tik tuomet pradedamas administracinio nusižengimo tyrimas, surašomas protokolas ir skiriama administracinė nuobauda.
Svarbu paminėti, kad apie administracinį nusižengimą asmuo sužino per Administracinių nusižengimų registrą, kuris yra susietas su VMI sistema. Jei vartotojas yra užsiregistravęs sistemoje ir nurodęs savo el. paštą, jis gauna oficialią informaciją el. paštu.
Atvejų, kai klientai neranda geltono lapelio, pasitaiko labai retai – vos keli per metus iš maždaug 141 tūkst. surašytų pranešimų“, – komentavo JUDU klientų aptarnavimo skyriaus vadovė E. Gliebutė.