Nepritarsiu ir tam, kad tai oro uostas ar geležinkelio stotis. Vizitinė kortelė yra tualetai. Įeini vidun – ir visa šalis kaip ant delno“, – įsitikinusi vilnietė Aušrinė, kuri dažnai po Vilnių lydi turistus.
Senais, nešiuolaikiškais tualetais ir jų stoka pasipiktinę tautiečiai neseniai feisbuke susibūrė į grupę
„Turizmas Lietuvoje ir WC – G taško paieškos kitaip“, kurioje dalijamasi Lietuvos viešųjų tualetų nuotraukomis, diskutuojama apie tai, kur nuvesti turistus, kad nebūtų gėda.
Nemažai diskusijų grupėje sukėlė įrašas apie tualetą, esantį prie Katedros aikštės.
„Pačių pačiausias tualetas Vilniuje – būdelė prie Katedros aikštės.
Ko nori, normalus, – sakysite. Taip, esame matę ir blogesnių. Reikia pripažinti – pagal kvapą jo neatrasite, ir netgi popieriaus dažniausiai būna. Bet ar to užtenka vizitinei kortelei? Mano galva, čia ne vizitinė kortelė, o Vilniaus gėda.
Nudaužytos laiptų pakopos, caro Žirnio laikų klozetai, vos gyvi rankų džiovintuvai... visu tuo rėkte rėkiam, kad vis dar esame laukiniai, mums nesvarbu, kur š...
Tiesą sakant, nieko keisto – tik prieš 100 metų pas mus atsirado būdelės su širdele, iki tol dėdavom, kur pakliūva. Gal šimtas metų per trumpas laikas išsiugdyti higienos įpročius?
Vis dėl to, jei nedarom dėl savęs, padarykim dėl turistų – daugumai jų svarbu, kur atlikti gamtinius reikalus.
Ir dar: Katedros „WC“, kaip skelbia užrašas, galima atsiskaityti tik grynais. Na, kiek žmonių, sakykite man, dabar nešiojasi grynųjų? Ką daryti, jei neturi jų – dėti šalia būdelės? Tad gal varnalėšą pasodinkite šalia, kad būtų kuo nusišluostyti?
Po galais, vietoj 30 ct, imkite eurą, bet padarykite normalų tualetą! Susimokėsim.
Nuoširdžiai užjaučiu Senamiesčio ir ne tik Senamiesčio kavinių darbuotojus, dirbančius tualetų administratoriais ir valytojais, nes viešųjų tualetų per 30 pastarųjų metų neatsirado.
Ir iš viso – kas mums yra? Kaip tik tualeto įrengimas, –skandalas: Kaunas, Prezidentūra... Užkerėjo kokia ragana dergti pakrūmes, ar ką?“ – diskutuoti apie tualetų „kultūrą“ paragino grupės dalyvė.
Savivaldybė: vasarą lankomiausiose vietose stovi biotualetai
Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius portalui lrytas.lt pateiktame atsakyme nurodė, kad šiuo metu sostinėje veikia 10 viešųjų tualetų:
Lukiškių a. 18 (Vasario 16-osios – Gedimino pr. sankirta) netoli „Kražių“ stotelės, Lukiškių g. ir „Juozo Tumo Vaižganto“ stotelės V.Kudirkos g.;
Bazilijonų g. 5 (Bazilijonų skveras prieš Aušros Vartus) šalia „Aušros vartų“ stotelės;
B.Radvilaitės g. 2 (Pilių parkas šalia Valdovų rūmų) šalia „Bernardinų sodas“ stotelės;
Konstitucijos pr. 7A (požeminė perėja po PC „Europa“) šalia „Europos aikštė“ stotelės;
Vokiečių g. 13 (praėjimas tarp gyvenamų namų) šalia „Vokiečių“ stotelės;
V.Kudirkos a. 11A (V.Kudirkos a. šalia „V. Kudirkos aikštė“ stotelės;
Maironio g. 14A (Bernardinų sode) netoli „Dailės akademija“ stotelės;
Pamėnkalnio g. 40A (Tauro kalno papėdė, Tauro – Pamėnkalnio g. sankirta) šalia „Pamėnkalnio“ stotelės;
Olandų g. 1 (Olandų – T.Kosciuškos g. sankirta) šalia „Šv. Petro ir Povilo bažnyčia“ stotelės;
Kauno g. 5A (Kauno – Aguonų g. sankirta) šalia „Aguonų“ stotelės.
Taip pat keturi automatiniai viešieji tualetai integruoti viešojo transporto stotelėse įrengtuose laukimo paviljonuose: Kalvarijų g. „Žaliasis tiltas“ stotelėje (iš miesto centro), Maironio g. „Dailės akademija“ stotelėje (iš miesto centro), Kalvarijų g. „Broniaus Laurinavičiaus skveras“ stotelė je(iš miesto centro) ir Vokiečių g. „Rotušė“ stotelėje šalia Rotušės a.
Vasaros laikotarpiu lankomiausiose vietose papildomai pastatyta biotualetų. Jie įrengti Vingio parke (10 vnt. iš jų vienas pritaikytas neįgaliesiems) ir jo teritorijoje esančiame Botanikos sode, K. Sirvydo skvere (2 vnt.), Kalnų parke (2 vnt.), Grybo g. 29 A prie Faustinos namelio muziejaus (2 vnt.), automobilių aikštelėje prie Rasų kapinių (1 vnt.), Sapiegų parke (2 vnt.).
Taip pat biotualetai pastatyti paplūdimiuose: Valakupių I ir Valakupių II 4 vnt. (iš jų 2 pritaikyti neįgaliesiems), Tapelių ežero I paplūdimyje – 2 vnt. (iš jų 1 pritaikytas neįgaliesiems), Tapelių ežero II paplūdimyje – 3 vnt. (iš jų 1 pritaikytas neįgaliesiems), Balžio ežero I paplūdimyje – 4 vnt. (iš jų 1 pritaikytas neįgaliesiems),
Balžio ežero II paplūdimyje – 2 vnt. (iš jų 1 pritaikytas neįgaliesiems), Salotės ežero paplūdimyje – 2 vnt. (iš jų 1 pritaikytas neįgaliesiems), Gelūžės ežero paplūdimyje – 3 vnt. (iš jų 1 pritaikytas neįgaliesiems).
„Šiemet įrengėme du konteinerinius tualetus, kurie pritaikyti ir neįgaliesiems dar dvejuose miesto paplūdimiuose Žaliųjų ežerų ir Žirmūnų.
Dar planuojama įrengti ir daugiau nei 10 automatinių antžeminių tualetų, o kur neįmanoma įrengti antžeminių tualetų – bus restauruojami esami požeminiai tualetai.
Vilniaus savivaldybė atsižvelgusi į saugių, modernių, estetiškų viešųjų tualetų poreikį mieste, žmonių srautus, aplinkos pritaikymą žmonėms su negalia, inžinerinę infrastruktūrą, planuoja įrengti 5 viešus automatinius tualetus vietoj esamų požeminių viešųjų tualetų, esančių Bazilijonų, Olandų, Polocko, Kauno ir Pamėnkalnio gatvėse.
Dar 5 automatiniai viešieji tualetai bus pastatyti prie Subačiaus apžvalgos aikštelės, Pelėdos skvere (Visų Šventųjų g.), Rasų gatvėje prie Rasų kapinių autobusų aikštelės, Sirvydo ir Odminių skveruose.
Dabartiniai tualetai, esantys V.Kudirkos aikštėje ir Vokiečių gatvėje (namo Nr. 5 praėjime), bus atnaujinti.
Valakupių pirmajame ir antrajame paplūdimyje numatomi nauji automatiniai trijų vietų viešieji tualetai.
Tokie viešieji automatiniai tualetai įrengti ir kitų Europos miestų – Stokholmo, Talino, Prahos – senamiesčiuose, kurie taip pat įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, kituose Europos miestuose – Paryžiuje, Londone, Kaselyje jie pastatyti prie lankytinų objektų.
Šio projekto įgyvendinimui planuojama skirti apie 1,6 mln. eurų, tačiau galutinė kaina paaiškės pasibaigus viešųjų pirkimų konkursui“, – rašoma G.Runovičiaus atsakyme.