Klaipėdiečiai į dvaro rekonstrukciją investuos 10 mln. eurų: žada sukurti unikalią erdvę

Jau parengti Klaipėdos Sendvario teritorijos projektiniai pasiūlymai. Teritorijoje, kurios istorija siekia Klaipėdos miesto ištakas, planuojama atkurti buvusio dvaro ribas ir statinius, sukurti unikalią visuomenei atvirą viešąją erdvę.

Jau parengti Klaipėdos Sendvario teritorijos projektiniai pasiūlymai.<br>UAB „Uostamiesčio projektas“ vizual.
Jau parengti Klaipėdos Sendvario teritorijos projektiniai pasiūlymai.<br>UAB „Uostamiesčio projektas“ vizual.
Jau parengti Klaipėdos Sendvario teritorijos projektiniai pasiūlymai.<br>UAB „Uostamiesčio projektas“ vizual.
Jau parengti Klaipėdos Sendvario teritorijos projektiniai pasiūlymai.<br>UAB „Uostamiesčio projektas“ vizual.
Daugiau nuotraukų (2)

Edgaras Valeckas

Dec 1, 2022, 7:20 PM

Dvaro rūmai datuojami 1920 m., tačiau Pirmojo pasaulinio karo laikų ikonografinė medžiaga rodo, kad pirmojo aukšto mūrai (jų statybai panaudotos ir Mėmelburgo pilies plytos) po gaisro išliko, o rūsys mena XVIII a.

Projektą įgyvendinančios UAB „Augama“ direktorė Jūratė Kazbaraitienė „Vakarų ekspresui“ pasakojo, jog pagrindinis siekis yra atgaivinti istorinę dvaro dvasią bei atverti sklypą visuomenei.

„Pavyko susitarti su kaimynystėje esančio „Tilžės turgaus“ savininkais, nupirkome dalį jų valdomos teritorijos. Dabar yra galimybė atkurti praktiškai visas dvaro komplekso istorines ribas“ – sakė J. Kazbaraitienė.

Anot jos, vystant teritoriją bus skiriamas labai didelis dėmesys visuomeninėms erdvėms. Atkuriant istorinę teritorijos dvasią, vidiniame kieme bus suformuotas tvenkinys, jame planuojamas ir fontanas.

„Tariamės su menininkais. Buvusioms dvaro arklinėms įamžinti, turėtų būti pastatyti skulptūrą“, – atskleidžia planus J. Kazbaraitienė.

Anot jos, dabartinis Sendvario vaizdas tikrai pasikeis: nebeliks tos gausybės transporto priemonių. Bus restauruoti autentiški pastatai, išsaugoti visi buvusio dvaro parko medžiai, atkurti tam tikri jo fragmentai.

„Vakarų ekspresas“ jau šių metų pradžioje išsamiai rašė apie Sendvario istoriją.

Teritorijoje yra išlikęs autentiškas XVIII a. rūsys su kolonomis, skliautuotomis lubomis. Tas pats, iš kurio rusų kariai neva išrideno 15 statinių alaus.

Viena (nebūtinai to laikotarpio) statinė tarsi simboliškai iki šiol stovi. Verslininkai planuoja šį rūsį, jo fragmentą atverti visuomenei – suteikti galimybę požemius apžiūrėti.

Traukos centras „Turime daug planų ir idėjų, kad teritorija būtų populiari ir gyvybinga“, – sako „Augama“ vadovė.

Pirmuose pastatų aukštuose turėtų įsikurti nedidelės parduotuvės, virš jų biurų patalpos. Taip pat projektuojamos patalpos svečių namams ar viešbučiui, bus mažiausiai dvi maitinimo įstaigos.

„Gyvenamųjų būstų neplanuojama, tik komercinės patalpos. Čia kursis grožio salonai, paslaugų įmonės, galėtų būti prekiaujama ūkininkų produkcija. Jau turime susitarimų dėl patalpų nuomos su židinių pardavėjais, kitomis įmonėmis“, – atskleidžia būsimo Sendvario miestelio planus J. Kazbaraitienė.

Pasak jos, norima, kad teritorijoje gyvenimas nesustotų ir vakare. Bus numatyta vieta scenai, lauke galės vykti koncertai, vakare veiks kavinės.

Projekto vystytojai skaičiuoja, kad investicijos sieks per 10 milijonų eurų.

„Jau turime susitarimus su bankais dėl kreditų. Tikimės, kad projektuotojams viską pavys suderinti. Šiandien skaičiuojame, kad statybos gali būti baigtos 2025 metais“, – sako J. Kazbaraitienė.

Pasak jos, yra nemažai tiriamosios medžiagos, kuri padės atkurti autentiškus dvaro elementus. Prieš įsigydami sklypą su paveldosauginiais objektais verslininkai žinojo, kad restauracija kainuos didžiulius pinigus, tačiau jie yra įsitikinę, kad investicija į miestą papuošiantį objektą atsipirks.

Pirmiausia istorija

Pasak teritorijos projektinius pasiūlymus parengusios UAB „Uostamiesčio projektas“ vadovės Snieguolės Stripinienės, projektas turėtų būti įgyvendinamas dviem etapais.

„Pirmiausia reikia sutvarkyti senuosius pastatus, nes negalima statyti naujų, kol griūva senieji“, – sako S. Stripinienė.

Pasak jos, bus rekonstruotas dvaro pastatas ir du senieji ūkiniai pastatai, kurie yra registruoti kaip vienas turtinis vienetas.

Taip pat, atkuriant buvusį dvaro teritorijos užstatymą, ant išlikusių pamatų bus pastatyti trys nauji statiniai.

Iš viso bendras pastatų plotas padidės daugiau nei du kartus, iki maždaug 6 500 kvadratinių metrų. Didžiausias pastatas – 1 900 kvadratinių metrų.

Sklype suplanuotos 142 vietos automobiliams, iš kurių 28 – elektromobiliams.

„Kadangi pagrindiniai rūmai buvo rekonstruoti sovietmečiu, pastatant antrąjį aukštą, vizualinėmis priemonėmis pabandysime atskirti, kuri dvaro dalis yra autentiška, o kuri – ne: fasadą nudažysime skirtingomis spalvomis. Bus restauruota ir rūmų laiptinė, pabrėžtos autentiškos detalės visame pastate. Daug darbo bus ūkiniuose pastatuose, nes reikės atkurti subjaurotas jų dalis, panaudoti panašią į senovinę statybinę medžiagą“, – jau anksčiau „Vakarų ekspresui“ pasakojo ji.

Per dvaro teritoriją tarp pastatų eis pėsčiųjų promenadą, kuria bus galima patekti tiesiai į šalia esantį „Tilžės turgų“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.