Architektai vienijasi: ieškos kelių išsaugoti Ukrainos kultūros paveldą

Startuoja Lietuvos architektų sąjungos inicijuotas, Europos sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ ir Lietuvos kultūros tarybos kofinansuojamas projektas „U-RE-HERIT. Architektai Ukrainos paveldui: atkuriant atmintį ir identitetą“.

Startuoja Lietuvos architektų sąjungos inicijuotas, Europos sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ ir Lietuvos kultūros tarybos kofinansuojamas projektas „U-RE-HERIT. Architektai Ukrainos paveldui: atkuriant atmintį ir identitetą“.<br>LAS nuotr.
Startuoja Lietuvos architektų sąjungos inicijuotas, Europos sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ ir Lietuvos kultūros tarybos kofinansuojamas projektas „U-RE-HERIT. Architektai Ukrainos paveldui: atkuriant atmintį ir identitetą“.<br>LAS nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lietuvos architektų sąjunga

2023-06-14 07:32

Trejus metus truksiančio kultūrinio projekto metu Europos ir Ukrainos architektai mokslinių tyrimų, kūrybinių dirbtuvių, viešų diskusijų, renginių, kvalifikacijos kėlimo kursų ir architektūros studijų metu nagrinės Ukrainos kultūros paveldo apsaugos ir atkūrimo temas.

Ukrainoje tebevykstant Rusijos sukeltam karui, pasaulis ir Ukraina intensyviai rengiasi ir šalies atkūrimui. Kultūros sektorius – viena iš dėmesio ir finansų reikalinga sričių, o kultūros paveldas – vienas svarbiausių tvaraus kultūrinio, socialinio, aplinkos ir ekonominio atsigavimo išteklių.

Siekiant atkurti ir aktyvuoti Ukrainos architektūros sektorių, nauja architektūra ir urbanistiniu dizainu apjungiantį materialųjį ir nematerialųjį paveldą, projekte U-RE-HERIT dirbs tarpdisciplininės Ukrainos ir Europos paveldo specialistų, architektų, planuotojų, inžinierių, kitų profesionalų, vietos valdžios ir Ukrainos miestų bendruomenių atstovų komandos.

Besidalindami žiniomis, patirtimi ir eksperimentuodami projekto dalyviai ieškos būdų, kaip bendrų Ukrainos atstatymo pastangų kontekste atkurti ir naujam gyvenimui prikelti karo nuniokotą Ukrainos nekilnojamąjį paveldą, atkurti ar iš naujo kurti socialines ir identiteto struktūras, suaktyvinti ir į visus šalies atkūrimo etapus įtraukti vietos bendruomenes, sukurti ir aktyvuoti vietinius ekonominius tinklus ir procesus.

Projekto konsorciumą sudaro 12 architektūrinių organizacijų iš Europos ir Ukrainos: Lietuvos architektų sąjunga (koordinatorius), Švedijos architektų sąjunga, Austrijos architektų ir inžinierių rūmai, Karališkoji Danijos akademija, Rumunijos architektų rūmai, Nacionalinė Italijos architektų, planuotojų, kraštovaizdžio architektų ir konservatorių taryba, Vokietijos architektų rūmai, Estijos architektų sąjunga; asocijuotas partneris – Europos architektų taryba. Ukrainai atstovauja Ukrainos nacionalinė architektų sąjunga, NVO „ro3kvit“ ir Charkivo architektūros mokykla.

„Šiame projekte itin svarbus bendros kūrybos aspektas“ – sako projekto iniciatorė ir koordinatorė Lietuvos architektų sąjungos tarybos narė Rūta Leitanaitė – „Ukrainai, kaip ir bet kuriai kitai šaliai, netinka copy-paste sprendimai ar „visažinio partnerio iš Vakarų“ patarimai.

Kartu su kitais projekto partneriais iš pat pradžių sutarėme laikytis principo, jog metodikos, rekomendacijos ir pasiūlymai bus kuriami tik kartu su Ukrainos architektais, kultūros specialistais ir bendruomenėmis, stengiantis pritaikyti geriausias europines praktikas unikaliam Ukrainos kontekstui.“

Projekto metu bus nagrinėjamos temos: urbanistinio, architektūrinio paveldo Ukrainoje vertė; karo padarytos žalos urbanistiniam, architektūriniam paveldui Ukrainoje įvertinimas, apsaugos metodai; urbanistinio, architektūrinio paveldo Ukrainoje tvaraus, socialiai teisingo, ekonomiškai racionalaus ir kultūriškai prasmingo išsaugojimo, atkūrimas ir įveiklinimas; bendruomenės dalyvavimas, įgalinimas ir aktyvavimas kultūros paveldo apsaugos, atkūrimo ir įveiklinimo procesuose; holistinė modernizmo daugiabučių renovacija; architektūriniai konkursai, kaip būdas skaidriai ir kokybiškai atnaujinti ir įveiklinti kultūros paveldą; technologijos ir paveldas: autentiško architektūrinio paveldo atnaujinimas; gamybos linijų, skirtų kultūros paveldo atnaujinimo elementams, Ukrainoje sukūrimo galimybės.

Tikimasi, kad U-RE-HERIT taps ilgalaike Europos ir Ukrainos architektų, paveldo specialistų bendradarbystės ir tyrimų platforma.

Projekto paraiška pateikta Kūrybiškos Europos programos specialiai paprogramei, skirtai bendradarbiavimui tarp Europos ir Ukrainos menininkų remti. Projektui, kuris truks 3 metus, skirtas 1 mln. eurų kofinansavimas iš „Kūrybiškos Europos“ programos (projekto kodas: 101121502 — U-RE-HERIT). Projektą taip pat dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projektą finansuoja Europos Sąjunga. Tačiau išreikštos nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos arba EACEA nuomonę. Už jas negali būti atsakinga nei Europos Sąjunga, nei paramą suteikianti institucija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.