Kitoks latvio šeimos namas: jei jame niekas negyventų – būstas tiesiog išnyktų žemėje

2025 m. vasario 15 d. 13:42
Lrytas.lt
Latvijos kaime esantis 197 kv. m namas buvo suprojektuotas kaip gėlininko ir vyndario šeimos namai, kuriuose jie galėtų leisti laiką su augančia šeima, vaišinti svečius ir tęsti savo darbą neformalioje aplinkoje, rašoma populiariausiame architektūros portale archdaily.com.
Daugiau nuotraukų (29)
Tradicinė medinė architektūra, ypač vienos šeimos sodybų tipologija tapo įkvėpimo šaltiniu tiek pastatų išdėstymui, tiek bendrai architektūrinei kalbai. Pastatai išdėstyti taip, kad būtų sukurtos įvairios erdvės, kuriose būtų galima vykdyti įvairią veiklą, pavyzdžiui, dirbti, leisti laisvalaikį, pasitikti svečius ar praeivius. Panašiai kaip ir sodybos pastatai, namai suprojektuoti kaip panašios išvaizdos pastatų šeima.
„Dideli šlaitiniai stogai su giliomis iškyšomis tarsi „apkabina“ ir „saugo“ gyvenimą pastatų viduje. Grubiai išpjautos medžio dailylentės buvo naudojamos siekiant suteikti tekstūros ir gylio bei papildyti švarias langų angų ir metalinės stogo dangos linijas. Stogo iškyša apsaugo pastato perimetrą nuo lietaus ir sniego, sukuria slenksčius, kuriuos galima naudoti darbui ar poilsiui, ir padeda sumažinti didelių angų perkaitimą“, – pasakojo architektūros studijos „Studio VIKSNE“ architektai.
Anot jų, tvarto pastate vykdoma įvairi su darbu susijusi veikla – čia įrengtos bendros dirbtuvės, kuriose gaminamos gėlių kompozicijos ir vynas, garažas, rąstų ir sodo įrankių saugykla.
Pro langus – gaudyti saulės spindulius ir stebėti elnius
L formos namas orientuotas 45 laipsnių kampu, kad visą dieną būtų kuo geriau išnaudojama saulės šviesa. Miegamieji išdėstyti taip, kad gaudytų rytinę saulę, o gyvenamosiose patalpose įrengti papildomi į vakarus orientuoti langai, kad gaudytų popietinę šviesą. Planas suskirstytas į socialinę, miegamąją ir pagalbinę zonas. Prieškambaris yra abiejų „sparnų“ sankirtoje, iš jo atsiveria vaizdas į namą ir sodo erdves už jo ribų.
Nepaisant paprastos pastato formos, interjero erdvėse yra įvairių erdvinių sprendimų. Visuomeninės paskirties erdvėms būdingos aukštos šlaitinės lubos ir turtinga medžiagų paletė, o kitos erdvės yra palyginti kuklios savo dydžiu ir apdaila.
Visame name buvo naudojama atskaitos linija, kad būtų sukurtas vizualinis tęstinumas ir subalansuota kompozicija. Miegamuosiuose atskaitos linija pasiekta naudojant dviejų tonų molio sienų apdailą, o virtuvėje ir valgomojo erdvėje atskaitos linija buvo sukurta naudojant tamsiai dažytos faneros dailylentes aukštame lygyje, kurios taip pat padeda vizualiai sumažinti lubas ir sukurti intymesnę atmosferą.
Iš namo atsiveria įvairūs vaizdai. Ypatingiausios angos įrengtos frontonų galuose – 3 m aukščio langas, skirtas žvaigždėms ir krintančiam sniegui stebėti pagrindiniame miegamajame, ir visiškai įstiklintas frontono langas svetainėje, per kurį galima stebėti praeinančius elnius ir lapes. Stogo iškyša matoma iš vidaus, taip nutrinant ribą tarp vidaus ir išorės.
Svarbiausia – ekologija ir efektyvumas
Projekto esmė – ekologinis ir efektyvus energijos vartojimas, todėl siekiant sumažinti energijos suvartojimą, pirmiausia buvo naudojamas „audinys pirmiausia“ metodas. Siekiant sumažinti anglies dioksido kiekį, buvo naudotos vietinės kilmės natūralios medžiagos ir gaminiai. Buvo svarbu sukurti pastatus, kurie, jei liktų negyvenami, galiausiai galėtų išnykti žemėje, nedarydami žalos aplinkai.
Dėl šios priežasties pastatai buvo pastatyti tik iš medinių rėmų, apšiltinti celiuliozės ir kanapių izoliacija bei medžio plaušo plokščių apvalkalu ir apkalti medžio plokštėmis. Viduje grindys buvo apdailintos inžinerinėmis ąžuolinėmis lentomis arba plytelėmis, o sienos ir lubos išklotos vietoje užauginta ir pagaminta beržo fanera arba apdailintos moliu. Plastmasės buvo sąmoningai naudojamos minimaliai ir tik tais atvejais, kai nebuvo jokių alternatyvų.
NamasStatybaEkologija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.