„Užuolaidas reikėtų įvertinti taip – mano namuose tai yra prabangos dalykas, tuo pačiu tai yra mano namų jaukumo dalykas“, – teigė prekybos miestelyje „Urmas“ užuolaidomis prekiaujanti dizainerė Vilma Mačiulaitienė.
Jos teigimu,
užuolaidos yra investicija į jaukumą, kuri kartu su kitų interjero detalių visuma sukuria komfortišką aplinką.
Ilgos užuolaidos – prabangu Užuolaidos gali būti įvairaus ilgio – tiek lango dydžio, tiek siekiančios žemę. Visgi, pasak dizainerės Vilmos, ilgos
užuolaidos visada atrodo gražiausiai ir yra pasirenkamos dažniausiai. Jos reprezentuoja savotišką prabangą, kadangi ilgos, kokybiškos
užuolaidos klientui gali kainuoti nemažai.
Visgi, egzistuoja atitinkamos alternatyvos tiems, kurie dėl skirtingų priežasčių negali sau leisti ilgų užuolaidų. Pavyzdžiui, kai baldai prieina prie pat palangės ir ilgos
užuolaidos yra netinkamos.
„Trumpos
užuolaidos daugiau naudojamos tada, kai yra reikalinga vieta ir ilgos
užuolaidos negalimos. Tada dažniausiai pasirenkamos romanetės, kur audinys susiklostuoja, susikelia į viršų. Žmogus gali jas pasikelti, prieiti prie lango, gauti šviesą ir sutaupyti vietą prie sienos savo patogumui“, – pasakojo dizainerė Vilma.
Dominuoja ramybė
Anot pašnekovės, gaminamų užuolaidų spalvos dažniausiai priklauso nuo bendrų interjero dizaino tendencijų: „Jeigu, pavyzdžiui, bendroje masėje yra kažkokios pilkšvos, rusvos spalvos, tuomet audiniai atitinkamai prisitaiko prie bendro pasaulinio mados stiliaus. Gamintojai gamina ir ryškesnių spalvų užuolaidų, tiems, kurie nori šiek tiek paįvairinti, pagyvinti savo būstą, bet didžioji masė vistiek išlaiko ramų toną“.
„Pavyzdžiui prieš 10–15 metų dominavo visokie margi audiniai, tačiau dabar jie nėra labai populiarūs. Gamintojai stengiasi sukurti vientisai atrodantį audinį, tačiau panaudoja skirtingų storių siūlus, skirtingą supynimą, kad audinys gautų gražų kritimą. Tačiau bendrai dominuoja ramūs, vienspalviai audiniai“, – pasakojo pašnekovė.
Skirtingas audinių skaidrumas
Renkantis užuolaidas savo namams žmonės dažnai atsižvelgia į konkrečių kambarių paskirtį ir poreikius. „Miegamajam kambariui dažniau pasirenkami labiau uždengiantys audiniai, duodantys šydą. O svetainei, kur norisi turėti daugiau skaidrumo, daugiau vaizdo per langą, eina skaidresni audiniai“, – sakė V. Mačiulaitienė.
Kai už namų interjerą yra atsakingas dizaineris, namuose yra bandoma sukurti vientisą temą, stilių, todėl atitinkamai visuose kambariuose užuolaidų audinys yra pasirenkamas vienodas, taip kuriant tvarkingą ir harmoningą aplinką.
Klasika išlieka populiari
Nors interjero mados sparčiai keičiasi, egzistuoja tam tikros laiko patikrintos tendencijos, kurios išlieka populiarios ir modernioje aplinkoje, pavyzdžiui – aksomo
užuolaidos. Pasak dizainerės Vilmos, šis audinys priskiriamas prie klasikinių, tačiau dėl savo suteikiamo minkštumo ir jaukumo, jis puikiai įsitvirtino ir dabartiniame interjere.
Žvelgiant į dienines, skaidrias užuolaidas iki šiol populiarus išlieka klasikinių ornamentų naudojimas. Čia yra pasirenkamas vienas konkretus motyvas, ornamentas, kuris ant
užuolaidos gali būti skirtingai išdėstytas, išdidintas, sumažintas, panaudoti skirtingi siūlai, kompozicijos.
Dar viena užuolaidų pasaulyje populiarumo neprarandanti detalė – parišimai. Jie taip pat yra laikomi klasikinio stiliaus detalėmis, tačiau vis dar plačiai gaminami ir mėgstami. Modernioje aplinkoje jie suteikia minkštumo, žavesio ir dėl plačios pasirinkimo įvairovės gali būti pritaikyti visur.
Užuolaidos iš perdirbto plastiko Ekologijos tema tampa vis aktualesnė, jos svarba suprantamesnė, todėl gamtą puoselėjančios inovacijos yra itin populiarios visur, įskaitant ir užuolaidų sferą. Todėl nuo šiol galima įsigyti ir ekologiškų užuolaidų.
„Yra ekologinė linija, kurioje naudojamas iš vandens surinktas plastikas. Jis išvalomas, perdirbamas ir tada iš jo yra gaminami siūlai, iš kurių vėliau yra audžiami audiniai. Tokiu būdu mes prisidedame prie ekologijos, nuolat stengiamės žmones supažindinti, kad perdirbtus audinius galima naudoti“, – pasakojo pašnekovė.
Tai yra dieninės
užuolaidos, kurios nei išvaizda, nei kaina, smarkiai nuo įprastų užuolaidų nesiskiria. Todėl tokio pobūdžio vokiškos
užuolaidos yra puiki aplinką tausojantį alternatyva.
Saugo nuo kaitrios saulės
Užuolaidų parduotuvės savininkė pasakojo, kad pirkėjai nuo šiol gali gauti net ir itin ilgų užuolaidų: „Standartiškai gaminami užuolaidų audiniai būna apie 3 metrų aukščio. Didesniam aukščiui reikia turėti išskirtines mašinas, kad gamykla galėtų tokius audinius išausti – tokių iki šiol praktiškai nebūdavo. Dabar jau yra kelios gamyklos kurios sugeba pagaminti 3,6 ar net 4,2 metro aukščio audinį“.
Pastaraisiais metais taip pat išpopuliarėjo ir didesnio uždengiamumo audiniai, dar kitaip vadinami „blackout“ arba „dimout“.
„Audinio viduje yra įdedamas papildomas juodas siūlas, kuris duoda didesnį uždengiamumą. Namams šis dalykas išpopuliarėjo todėl, kad Lietuva pateko į šiltesnę zoną ir jau keli metai iš eilės vasarą būna daugiau kaip 30 laipsnių šilumos, ko anksčiau nebūdavo“, – aiškino pašnekovė. Tokio tipo
užuolaidos padeda apsisaugoti nuo saulės, šilumos ir tuo pačiu metu saugo grindis ir baldus nuo deginimo, nublukimo.
Dabar taip pat galima įsigyti ir užuolaidų, kurios yra gaminamos iš impregnuoto audinio. Tokios
užuolaidos būna tvirtesnės, atsparios drėgmei, todėl dažniausiai yra naudojamos vonios kambariuose ir terasose.
Populiariausias tvirtinimas – bėgeliai
Išsirinkus patinkančias užuolaidas kitas svarbus žingsnis yra ir jų tvirtinimas. Tam yra pasitelkiami skirtingų dizainų ir medžiagų karnizai.
„Dažniausiai karnizai yra gaminami arba iš metalo lydinio arba aliuminio profilio. Iš aliuminio profilio yra gaminami vamzdiniai karnizai su integruotu bėgeliu, arba lankstomas bėgelis montuojamas prie lubų arba į sieną, na o paprasti vamzdiniai karnizai – metalo lydinys“ – pasakojo „Urme“ įsikūrusios karnizų parduotuvės savininkė Vilija Lukauskienė.
Pašnekovė pastebėjo, kad šiuo metu populiariausias klientų pasirinkimas yra karnizai su bėgeliais. Jie turi pranašumą todėl, kad ant bėgelių pakabintos
užuolaidos gali lengvai „pračiuožti“ laikiklius, kurie yra reikalingi ilgesniems vamzdiniams karnizams, todėl užuolaidų nereikia dalinti, karpyti į atskiras dalis.
Namų interjerui žmonės dažniausiai renkasi juodos, baltos bei matinio sidabro spalvos karnizus, o terasoms dažniausiai pasirenkama ruda spalva.