Kaune šiuo metu stovi 257 kioskai. Miesto savivaldybė šiais metais patvirtino Kioskų, paviljonų ir prekybai pritaikytų automobilių ar priekabų išdėstymo Kaune specialųjį planą, pagal kurį senieji laikini prekybos statiniai per 3 metus turi būti atnaujinti.
Kioskus turintys smulkieji verslininkai teigė, kad gyvena nežinomybėje. Kauniečiai įsitikinę, kad turės nugriauti senus statinius. Norint tęsti veiklą senųjų vietoje galės stovėti tik nauji modernūs prekybos paviljonai.
Naujas
kioskas, verslininkų žiniomis, kainuoja apie 30 tūkstančių eurų, o tokių pinigų daugelis neturi, todėl savo prekyvietes ruošiasi uždaryti. Didelėms investicijoms pasirengęs tik vienas kitas kiosko savininkas.
Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos vadovė Regina Makūnienė mano, kad gražesni kioskai papuoštų miestą, tačiau savivaldybė turėtų padėti tokia veikla užsiimantiems kauniečiams.
Savivaldybės atstovai teigė, kad jei savininkai kioskus atnaujins, veiklą galės tęsti, jei ne – galės dirbti iki 2021 metų.
Apsiperka beveik kasdien
Laisvės alėjos ir I.Kanto gatvės sankryžoje priešais Centrinį paštą jau beveik 20 metų veikia
kioskas, kuriame kauniečiai perka vaisių ir daržovių.
Kioskas prižiūrimas ir tvarkingas.
Vienas nuolatinių pirkėjų, menininkės ir televizijos laidų vedėjos Nomedos Marčėnaitės tėvas Rimantas Marčėnas sakė, kad čia apsiperka beveik kasdien.
„Gyvenu netoliese, todėl nereikia eiti į prekybos centrą, gaišti laiko norint nusipirkti kelias bulves ar obuolius. Be to, čia vaisių ir daržovių kokybė gera, todėl kasdien nusiperku jų šviežių. Pardavėja pažįsta kiekvieną klientą, žino norus ir poreikius, visada randu tai, ko man reikia“, – kalbėjo vyras.
Tiesa, kaunietis pastebėjo, kad prieš kelis mėnesius
kioskas buvo patrauktas šiek tiek į šoną, nes šioje vietoje vyksta Laisvės alėjos rekonstrukcijos darbai. R.Marčėnas pasvarsto, kaip gali būti ateityje, – ar atnaujinus alėją
kioskas liks įprastoje vietoje.
Kioską turėjo patraukti
Kiosko bendraturtė ir pardavėja Jurgita Ignatavičienė teigė, kad kioskų klestėjimo era Kaune baigėsi ir jų yra gerokai sumažėję.
Moteris su verslo partneriu turėjo ir antrą kioską Vilniaus gatvėje, bet jį teko uždaryti, nes sumažėjo klientų.
Taip pat kioskų savininkams pradėta kelti vis naujų reikalavimų.
Patvirtinus naują kioskų išdėstymo mieste planą J.Ignatavičienė sužinojo, kad savo kioską turi patraukti iš Laisvės alėjos ir I.Kanto gatvių sankryžos.
„Paveldosaugininkai pranešė, kad žvelgiant nuo I.Kanto gatvės
kioskas užstoja vieną gražiausių Kauno tarpukario pastatų – Centrinį paštą, todėl jį reikia kelis metrus patraukti į šoną. Tada pagalvojau, kad tai nesąmonė“, – pasakojo moteris.
Bet kai kioską patraukė, jo savininkė sakė pati nustebusi, koks gražus vaizdas iš tiesų atsivėrė į paštą.
„Sutinku, sprendimas buvo geras“, – džiaugėsi moteris.
Namelis kainuoja kaip butas
Dabar kiosko savininkai suka galvą, koks bus tolesnis jų verslo likimas.
Kitas šio kiosko savininkas – Valentinas Tumėnas sakė, kad savivaldybė jam yra pranešusi, jog po Laisvės alėjos rekonstrukcijos
kioskas turi būti kitoks – kur kas modernesnis.
„Tikimės, kad dabartinę vietą pavyks išsaugoti. Tam yra pritarę ir paveldo, ir savivaldybės atstovai. Tačiau patį kioską teks statyti kitokį“, – pripažino kaunietis.
Pasak V.Tumėno, statinys turės būti modernus, iš metalo ir stiklo konstrukcijų. Panašus į naujuosius įmonei „Kauno spauda“ priklausančius kioskus.
Smulkusis verslininkas teigė, kad jau domėjosi tokių kioskų kainomis.
„Naują kioską galėtume įsigyti Lenkijoje, nes ten jie pigesni. Bet savivaldybė reikalauja, kad visi nauji šie statiniai būtų vienodi. Kiek žinau, Lietuvoje juos gamina tik viena įmonė. Toks
kioskas su visa įranga kainuoja kaip vidutinės klasės 1 kambario butas – apie 30 tūkstančių eurų“, – atskleidė V.Tumėnas.
Verslininkas tikino, kad jiems su J.Ignatavičiene tai yra labai dideli pinigai. Vis dėlto verslininkai jau dabar svarsto, kaip uždirbti šiuos pinigus, kad galėtų įsigyti naują prekybos namelį, nes prarasti nuolatinių pirkėjų ir geros vietos prekybai nenori.
„Žinome, kad naują kioską turime įsigyti iki alėjos rekonstrukcijos pabaigos“, – sakė V.Tumėnas.
Prisiduria prie pensijos
Nemažai kioskų vis dar veikia miegamuosiuose Kauno rajonuose.
Keli apyseniai statiniai, kuriuose taip pat galima įsigyti vaisių ir daržovių, daug metų stovi Kovo 11-osios gatvėje, netoli „Girstučio“ prekybos centro.
Viename jų dirbanti Birutė Lipnickaja pasakojo, kad per 14 darbo metų būta ne vieno miesto valdžios bandymo nugriauti kioskus.
„Sujudimai kildavo ir vėl nurimdavo. Gal taip pat bus ir šį kartą. Esu pensininkė, todėl iki šiol prie pensijos prisidurdavau prekiaudama daržovėmis. Jei kioskai vis dėlto turės būti nauji, senąjį uždarysiu ir nebedirbsiu“, – sakė moteris.
Atnaujinti nebeįmanoma
V.Krėvės prospekte, netoli buvusio prekybos centro „Aguona“, kur dabar veikia kita moderni parduotuvė, stovi visa kioskų kolonija. Juose taip pat parduodamos daržovės, žuvys, viename taisoma avalynė.
Visi kioskai pastatyti prieš kelis dešimtmečius ir atrodo ne visai estetiškai.
Vieno jų savininkė, pati dirbanti ir pardavėja, Violeta Gaidenkienė pasakojo, kad šia veikla toje pačioje vietoje verčiasi jau 28 metus.
„Kioskus patys vis pasiremontuojame. Bet kažin ko iš jų jau nepadarysi, jie labai seni. Jei kioskai bus pripažinti esantys prastos būklės, teks pirkti naujus. Tikriausiai Kaune bus uždaryta dauguma kioskų, nes pinigų naujiems smulkieji verslininkai neturi. Tokie kaip aš, pensinio amžiaus žmonės, tiesiog nutrauks veiklą. Sudėtingiau bus jaunesniems, nes jiems teks ieškoti naujo darbo“, – sakė V.Gaidenkienė.
Nežino, ar gaus leidimą
Netoli V.Gaidenkienės verslo vietos kitoje gatvės pusėje stovi kiek naujesnis
kioskas, kuriame prekiaujama žuvimis. Kioske dirbanti Ramutė Nominaitienė sakė, kad leidimą dirbti šioje vietoje turi iki šių metų gruodžio.
„Leidimą, kad
kioskas veiktų, iš savivaldybės turiu gauti kasmet. Ar jį gausiu ir vėl – nežinau. Girdėjau, kad kažkas mūsų kioskus apžiūrinės, vertins, bet kas – neaišku. Jei kažkam jie nepatiks, turėsime nutraukti veiklą, nes naujų paviljonų nupirkti neįstengsime“, – kalbėjo moteris.
R.Nominaitienė prisiminė 2014 metais kilusį tuometės miesto valdžios vajų nugriauti kioskus.
„Tada rengėme piketus ir savo tikslą pasiekėme, galėjome dirbti toliau. Gal ir dabar teks daryti taip pat. Jei neapginsime savo smulkiojo verslo, Kaune atsiras pulkas bedarbių, kuriems teks mokėti pašalpas“, – sakė moteris.
Griežtų taisyklių nebuvo
Kioskų, paviljonų ir prekybai pritaikytų automobilių ar priekabų išdėstymo Kauno mieste specialųjį planą rengė įmonė „Kauno planas“. Šios įmonės projektų vadovas Vilius Paipalas sakė, kad prieš parengiant planą su smulkiaisiais verslininkais diskutuota apie kioskų ateitį.
„Žmonės nerimavo dėl smulkiojo verslo ateities. Kaune daug metų griežtų taisyklių, kaip ir kur gali stovėti kioskai, nebuvo. Smulkieji verslininkai ypač norėdavo juos turėti greta prekybos centrų. Stambieji verslininkai, tvarkantys savo aplinką, automobilių stovėjimo aikšteles, būdavo nepatenkinti, kad seni negražūs statiniai darko vaizdą. Dėl to kildavo daugiausia ginčų“, – sakė V.Paipalas.
Rengiant naują planą buvo nustatytos prekybos centrų sklypų ribos. Todėl dabar kioskai gali būti statomi tik už jų.
„Tokias taisykles kioskų savininkams teko ilgai aiškinti, bet jie jas pagaliau suprato“, – sakė „Kauno plano“ atstovas.
Taip pat rengiant planą siekta, kad mieste kioskai būtų vieno dizaino.
„Savivaldybė bendravo su verslininkais ir šiais klausimais, todėl nuspręsta, kad kioskų savininkams reikia suteikti kelerius metus susitvarkyti“, – teigė V.Paipalas.
Siekiant gražesnių kioskų reikia ir paramos
Regina Makūnienė
Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos vadovė
„Prieš keletą metų smulkieji verslininkai kovojo dėl kioskų išlikimo Kaune ir jiems tai pavyko. Šiuo metu tokių aktyvių verslininkų nebeliko. Visi bando kapstytis savo jėgomis.
Manau, kad tokia verslo niša kaip kioskai visiškai nesunyks. Žmonės visada norės įsigyti prekių tokiose vietose, kurios jiems yra pakeliui, taip pat tose, kurios yra kiek kitokios nei prekybos centruose.
Kioskai mieste tikrai neturėtų darkyti vaizdo, turi būti patogūs ne tik pirkėjams, bet ir pardavėjams. Tačiau jei jau savivaldybė siekia, kad kioskų vaizdas būtų patrauklus, smulkiesiems verslininkams reikėtų ir padėti.
Pavyzdžiui, savivaldybė pati galėtų įrengti kioskus, juos nuomoti verslininkams ir ilgainiui leisti išsipirkti.“
Statinius turi atnaujinti per 3 metus
Nerijus Valatkevičius
Kauno savivaldybės Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas
„Atsižvelgiant į smulkiųjų verslininkų pageidavimus Kaune gali stovėti keturių tipų kioskai.
Mieste gali likti senieji spaudos bei buvę „Snoro“ kioskai. Taip pat naujų konstrukcijų statiniai, tokie kaip „Kauno spaudos“ paviljonai. Jau esantys seni kioskai turi būti rekonstruoti. Kaune kioskai nebus identiški, bet privalės būti tvarkingi.
Kol buvo rengiamas planas, mieste buvo suskaičiuoti visi kioskai. Jų yra 257. Taip pat buvo nustatyta jų būklė.
19 kritinės būklės kioskų dabar jau nugriauta. Dėl kelių vyksta teismai, keli perduoti antstolių žiniai.
Blogos būklės kioskai turi būti atnaujinti per 3 metus. Per tą laikotarpį su blogos būklės kioskų savininkais sutartys dėl jų veiklos bus sudaromos kasmet, bet ne ilgiau kaip iki 2021 metų.
Kioskų būklę prižiūri seniūnijų atstovai.
Jie juos įvertina, nufotografuoja ir praneša savivaldybei. Jeigu konstatuojama, kad
kioskas atnaujintas ir yra geros būklės, jam leidimas dirbti pratęsiamas 3 metams.
Ypač daug dėmesio skiriama senamiesčio ir Naujamiesčio teritorijoms.
Kadangi šiuo metu vyksta miesto plėtra, savininkams grąžinama žemė, dalį kioskų reikia nukelti. Pasirenkant naujas vietas pirmumo teisė suteikiama nukeliamų kioskų savininkams.“