Saulius Skvernelis: lėšos nacionaliniam stadionui bus

Šiandien pranešta, jog Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis telefonu Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui patvirtino – ES lėšos nacionalinio stadiono projektui bus skiriamos.

Diskusijos dėl nacionalinio stadiono tęsiasi.<br>D.Umbraso nuotr.
Diskusijos dėl nacionalinio stadiono tęsiasi.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 28, 2019, 10:41 AM, atnaujinta Feb 28, 2019, 4:30 PM

„Premjeras informavo merą, kad projektas tęsiamas ir rizikos dėl Europos Sąjungos lėšų panaudojimo bus suvaldytos“, – teigė S. Skvernelio atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas siūlo nacionaliniam stadionui numatytas Europos Sąjungos lėšas nukreipti sostinės Lazdynų baseino statyboms, taip pat nebaigtų stadiono statybų Šeškinėje likvidavimui.

E. Misiūnas teigia, kad tai numatyta jo ketvirtadienį pateiktame siūlyme Finansų ministerijai: siūloma perskirstyti maždaug 25 mln. eurų. Šie pinigai pastaruoju metu buvo rezervuoti nacionalinio stadiono komplekso statyboms. Anot jo, mainais už didinamą paramą minimiems projektams, Vilniaus savivaldybė stadionui turės ieškoti papildomų lėšų iš savo biudžeto.

Žadama, jog bus finansuojamas stadiono „griaučių“ nugriovimas – apie 3,5 mln. eurų, taip pat jau žinoma, kad 4 mln. eurų europinių lėšų keliaus Lazdynų baseino statyboms. Dėl šių 7,5 mln. eurų jau sutarta, dar tikslinama, kokiems projektams atiteks likę keliolika milijonų. 

Šiuo metu papildomas savivaldybės indėlis sudarytų apie 17,5 mln. eurų, tačiau suma, anot ministro, dar gali mažėti tikslinant siūlymus, kam perskirstyti stadionui rezervuotą paramą.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius po rytinio pokalbio su S.Skverneliu sako sutaręs dėl pagrindinės žinios, kad stadionas tikrai bus, tačiau sutarta ieškoti alternatyvų Europos Sąjungos finansavimo šaltiniui.

„Europinio finansavimo reikalus sutarėme sudėlioti taip, kad visi būtų ramūs, kad jokių rizikų nebūtų. Mano supratimu, nėra jokios rizikos įgyvendinant projektą, bet kai kuriems Vyriausybės nariams klausimų kyla, tai yra tikimybė, kad galbūt europinis finansavimas bus perdėliotas: bus didesnis europinio finansavimo intensyvumas kituose savivaldybės projektuose, šis projektas bus finansuojamas kitais būdais“, – po pokalbio su premjeru sakė R. Šimašius.

Vilniaus miesto tarybos praėjusios savaitės posėdyje patvirtinta daugiafunkcio komplekso Šeškinėje koncesijos sutartis, kurią turėtų pasirašyti su „Axis Industries“. Tačiau Vyriausybė paskelbė, kad VRM kartu su Vilniaus miesto savivaldybe siūloma susitarti dėl šio projekto finansavimo alternatyvų. Finansų ministras Vilius Šapoka sakė, kad rizikos, savivaldybei pritarus nacionalinio stadiono koncesijos sutarčiai, išlieka.

„Tos rizikos tikrai išlieka, ir tai yra ne rizika, o grėsmė prarasti apie 30 mln. eurų ES investicijų. Priimtas sprendimas tas lėšas perskirstyti kitoms sritims, ir Vidaus reikalų ministerijai pavesta konkretizuoti siūlymus iki vasario 28 dienos, nes EK įvertino, jog Lietuva nepasiekė tarpinių rezultatų“, – sakė V. Šapoka.

Projektą stabdo nesibaigiantys teisiniai ginčai. Tiek savivaldybė, tiek du kartus iš konkurso pašalinta bendrovė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ yra kreipęsi į prokuratūras, bendrovė – ir į teismą. Konkurso peripetijas aiškintis ėmėsi ir Seimo Antikorupcijos komisija, gavusi konservatorių prašymą. 

Iš konkurso pašalinta įmonė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ siekia laikinai stabdyti procedūras, teismas dėl to turėtų pasisakyti pirmadienį.

Vis dėlto sostinės meras Remigijus Šimašius tvirtino, kad visus darbus bus spėta padaryti laiku.

„Galiu tik pasakyti, kad stadiono ir viso komplekso statymo rizika yra daug mažesnė nei visų kitų europinių projektų. Esam viską sutarę su Vyriausybe ir galime judėti į priekį. Nematau jokių argumentų, kad reikėtų kažką keisti ar atšaukti“, – praėjusią savaitę sakė sostinės meras.

Jo teigimu, iki galutinio ES lėšų įsisavinimo dar yra 4,5 metų, o pačios statybos esą truks ne daugiau nei 3 metus.

„Taigi turime dar visai nemažą rezervą, jeigu kažkas užstrigtų ar įvyktų ne taip. Tačiau manau, kad tai įvyks greičiau nei ES nubrėžtos ribos“, – teigė R. Šimašius.

Premjero Sauliaus Skvernelio atstovas spaudai Tomas Beržinskas dar anksčiau teigė, kad premjeras palaiko siekį Vilniui turėti nacionalinį stadioną, tačiau rizikų projekto sėkmei kelia vykstantys teismų procesai ir savivaldos rinkimai. 

Beje, planuota, jog stadionas kainuos 79,9 mln. eurų, iš jų 36,5 mln. projekte investuos valstybė, 33,5 mln. eurų sudarys Europos Sąjungos parama, 2,96 mln. eurų skirs Vilniaus miesto savivaldybė. Skaičiuojama, jog galutinė suma gali išaugti dar 8,6 mln. eurų – tiek kainuotų ankstesniame susitarime nenumatyta hibridinė stadiono danga ir kiti pakeitimai.

Vidaus reikalų ministerijai (VRM) buvo pavesta konkretizuoti siūlymus, kaip perskirstyti ES lėšas projektams, nes Europos Komisija (EK) įvertino, jog vykdydama projektą Lietuva nepasiekė tarpinių rezultatų. 

Tarptautinius reikalavimus atitinkantį stadioną sostinės Šeškinės mikrorajone bandoma pastatyti nuo 1987-ųjų, pastarąjį kartą statybos pradėtos 2008-aisiais, tačiau sustabdytos nutraukus finansavimą.

 

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.