Klaipėdiečių širdys verkia – nugriautas gražuolis, praeivius džiuginęs namas

Daugeliui klaipėdiečių širdį suspaudė, kai praeitą savaitę Klaipėdoje buvo nugriautas nuotaikingais piešiniais išmargintas Liepų gatvės 75-asis namas. Gyventojai gaili pastato ne tik kaip meno kūrinio, bet ir kaip istorijos liudininko. „Sunaikintas dar vienas senojo miesto ženklas. Gal jis ir neturėjo architektūrinės vertės, bet buvo paskutinis iš viso istorinio kvartalo. Gaila“, – sakė šiame name gimęs ir užaugęs klaipėdietis Eimantas Koševoj.

Menininkas ABran (Artiom Brancel) Liepų gatvės namą vaiduoklį pavertė meno kūriniu 2017 metais.
Menininkas ABran (Artiom Brancel) Liepų gatvės namą vaiduoklį pavertė meno kūriniu 2017 metais.
Menininkas ABran (Artiom Brancel) Liepų gatvės namą vaiduoklį pavertė meno kūriniu 2017 metais.<br>ve.lt nuotr.
Menininkas ABran (Artiom Brancel) Liepų gatvės namą vaiduoklį pavertė meno kūriniu 2017 metais.<br>ve.lt nuotr.
Iš prieškarinio Liepų g. 75-ojo namo praeitą savaitę liko tik plytų krūva.<br>ve.lt nuotr.
Iš prieškarinio Liepų g. 75-ojo namo praeitą savaitę liko tik plytų krūva.<br>ve.lt nuotr.
Liepų g. 75-ojo namo fasadas iki kapitalinio remonto ir gatvės išplatinimo. Po gatvės išplatinimo neliko tvoros ir darželio nuo gatvės pusės, šaligatvis iki sienos atsirado.<br>E.Koševoj asmeninio albumo nuotr.
Liepų g. 75-ojo namo fasadas iki kapitalinio remonto ir gatvės išplatinimo. Po gatvės išplatinimo neliko tvoros ir darželio nuo gatvės pusės, šaligatvis iki sienos atsirado.<br>E.Koševoj asmeninio albumo nuotr.
Prie Liepų g. 75-ojo namo buvo ir veranda. Nuotraukoje prie jos stovi E. Koševoj senelių draugai, Einoriai. 6-ojo deš. pabaiga arba 7-ojo pirma pusė.<br>E.Koševoj asmeninio albumo nuotr.
Prie Liepų g. 75-ojo namo buvo ir veranda. Nuotraukoje prie jos stovi E. Koševoj senelių draugai, Einoriai. 6-ojo deš. pabaiga arba 7-ojo pirma pusė.<br>E.Koševoj asmeninio albumo nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Jurga Petronytė, ve.lt

Sep 16, 2021, 6:57 PM, atnaujinta Sep 16, 2021, 7:02 PM

„Vakarų ekspresas“ jau rašė, kad, Klaipėdos miesto savivaldybės žiniomis, namą nugriovė jo savininkai, kurių tapatybė dėl duomenų apsaugos neatskleidžiama.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjo Gedimino Pociaus teigimu, leidimo namui griauti nereikėjo, nes jis nebuvo įtrauktas į kultūros paveldo objektų sąrašą. Anot vedėjo, Liepų g. 75-asis namas statytas sovietmečiu, tačiau šią informaciją „Vakarų ekspresui“ paneigė trys žmonės.

Žinia, pastatas ilgą laiką buvo apleistas, tačiau 2017 metais Klaipėdoje vykusio gatvės meno festivalio dalyvis menininkas ABran (Artiom Brancel) Liepų gatvės namą vaiduoklį nudažė baltai ir išmargino nuotaikingais piešiniais, paversdamas jį miestiečius ir svečius džiuginančiu meno kūriniu.

Deja, grafičiai, pasak G. Pociaus, pastatui išliekamosios vertės nesuteikia.

Trūko 100 metrų

„Nepasisekė šiam namui. Nors architektūrinės vertės jis neturėjo, bet apmaudu, kad sunaikintas praeities ženklas“, – kiek kitokią nuomonę apie nugriautą pastatą išreiškė tos pačios Klaipėdos miesto savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška.

Pašnekovo teigimu, jo kolega suklydo, teigdamas, kad Liepų gatvės 75-asis namas pastatytas sovietmečiu.

„Galbūt tokie klaidingi duomenys buvo pateikti Nekilnojamojo turto registre, tačiau iš tiesų šis namas statytas dar prieš Antrąjį pasaulinį karą. Deja, jis nebuvo įtrauktas į saugomą Naujamiesčio teritoriją, kurios riba nustatyta maždaug už 100 metrų.

Kaip architektūros objektas jis neturėjo išskirtinių vertingųjų savybių, kad būtų įtrauktas į Kultūros paveldo registrą. Tad nugriautas be paveldosaugininkų žinios. Tiek Savivaldybės Paveldosaugos skyrius, tiek Kultūros paveldo departamentas sužinojo apie tai jau po fakto“, – sakė „Vakarų ekspresui“ V. Juška.

Paklaustas, kodėl istorinis namas atsidūrė už Naujamiesčio ribos, Savivaldybės atstovas tik gūžtelėjo pečiais. „Tas ribas nustatinėjo Kultūros paveldo departamentas prieš kelis dešimtmečius. Matyt, specialistai iš Vilniaus tai tik popieriuje padarė“, – svarstė paveldosaugininkas.

GRIŪTIS. Iš prieškarinio Liepų g. 75-ojo namo praeitą savaitę liko tik plytų krūva.

Priklausė degtukų fabrikantui

„Tame name mano vaikystė prabėgo, mano tėvas tame name gimė ir senelis gyveno“, – pasakojo „Vakarų ekspresui“ E. Koševoj. Klaipėdiečio teigimu, Liepų g. 75-asis namas priklausė kvartalui, kuris buvo pastatytas tarpukariu ir senuose planuose pažymėtas.

„Buvo daugybė namų iki pat skerdyklos. Liepų g. 75-asis namas po karo buvo padalintas į tris butus: vienas buvo pirmame aukšte, du – antrame. Juose gyveno trys šeimos. Senelis pasakojo, kad pokariu buvo atsiradęs namo savininkas, tačiau jis savo turto neatgavo“, – dėstė E. Koševoj.

„Vakarų ekspresui“ pavyko atrasti ir E. Koševoj paminėtą nugriautojo namo gyventoją, kuris teigia, kad šis pastatas buvo jo šeimos nuosavybė dar prieš karą.

„Aš gimiau tame name 1940 metais, o mano tėvas jame gyveno prieš Antrąjį pasaulinį karą“, – tvirtino klaipėdietis Adolfas Grigas.

Vyras pasakojo, kad jo tėvas Povilas Grigas, gimęs 1908 metais, į Klaipėdą atvažiavo Antano Smetonos laikais. „Tėvas dirbo degtukų fabrike. Degtukų fabriko savininkas buvo švedas. Jam priklausė tas namas.

Hitleriui užėmus Klaipėdos kraštą, fabrikantas pasitraukė į Vakarus. Žinojo, kad negrįš, ir padovanojo namą tėvui.

Tėvas gi per karą išvyko į Vilnių. Namo nuosavybės dokumentus įdavė advokatui tvarkyti, o tas mirė ir dokumentai dingo. Po karo tėvas dar bandė ieškoti buvusio fabriko savininko Vokietijoje, tačiau bergždžiai. Pokariu jis grįžo į Klaipėdą, tačiau apsigyventi tame pat name bijojo. Jam buvo suteiktas būstas už geležinkelio, ten ir įsikūrė“, – pasakojo A. Grigas.

Miestas išpirko ir vėl pardavė?

Apie 1970-uosius name buvo atliktas kapitalinis remontas. Tada čerpių stogas buvo pakeistas šiferiu, šiek tiek pakeistas vidaus suplanavimas. Iš vakarinės pastato pusės buvo veranda, pro ją buvo pagrindinis įėjimas į namą. Tą verandą Nepriklausomybės pradžioje, per blokadą, žmonės malkoms sukūreno“, – prisiminimais dalijosi E. Koševoj.

Vyras priminė, kad senojo kvartalo namai buvo pradėti griauti todėl, nes miestas suplanavo pastatyti Liepų ir Mokyklos gatvių viaduką.

Daugelis klaipėdiečių tikriausiai dar prisimena skandalingą Vidos Kalantirenko namo išpirkimo istoriją. Dviejų septyndalių 1 numeriu pažymėto gyvenamojo namo Skerdyklos gatvėje išpirkimas iš šios klaipėdietės tada miestui kainavo 767 tūkst. litų. Iškeldinti gyventojai ir iš Liepų g. 71, 73, 75 namo. Visų gyventojų iškeldinimas tada miestui atsiėjo bent kelis milijonus.

„V. Kalantirenko namas buvo nugriautas, o mūsų liko ir statyboms, regis, netrukdė, bet privatizuoti mums savo būsto neleido. Iškeldino. Apie 1997 metus lyg ir buvo aukcionas, kuriame išlikę namai buvo parduoti. Kiek žinau, vėliau buvo parengtas detalusis planas didesnio pastato statybai“, – mįslingą istoriją, kaip už mokesčių mokėtojų lėšas išpirktas miesto turtas tapo privačiu, pasakojo E. Koševoj.

Pardavinėjo varžytinėse

Viešai prieinamas 2010 metais balandžio 2 d. Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pasirašytas įsakymas dėl žemės sklypo Liepų g. 75 detaliojo plano patvirtinimo.

Jame tenkinamas Germanto Derkinčio prašymas pakeisti žemės naudojimo paskirtį į komercinės paskirties teritoriją. Aiškinamajame rašte rašyta, kad sklype esantis gyvenamasis namas ir kiemo aikštelė taip pat priklauso G. Derkinčiui.

Objekto savininkas buvo suplanavęs pastatyti prekybos, paslaugų ir pramogų objektą.

Deja, toks objektas taip ir neiškilo. O senas Liepų g. 75-asis namas tapo vaiduokliu, kol į jį dėmesį atkreipė ir išgražino gatvės menininkai.

Paskutinė informacija apie Liepų g. 75 objektą – skelbimas apie sklypo varžytines – šių metų sausį publikuota vienoje iš nekilnojamojo turto pardavėjų svetainių.

Skelbime rašoma, kad varžytinėse parduodamas BAB bankas „Snoras“ priklausantis turtas – 0,1079 ha žemės sklypas, esantis Klaipėdoje, Liepų g. 75. Nurodoma, kad žemės sklype yra kitam savininkui priklausantys gyvenamasis namas ir kiemo statiniai.

Pradinė turto pardavimo kaina buvo 108 900 Eur. Pirmosios varžytinės neįvyko. Antrą kartą pasiūlymai buvo priimami iki gegužės 4 d. Dabar skelbimas jau negalioja.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.