Statybų sektoriuje – niūrios nuotaikos
Rusijai ketvirtadienį užpuolus Ukrainą, statybų sektoriui gresia kelios rimtos problemos. Pirmoji – Vyriausybė gali peržiūrėti valstybės biudžetą ir investicijų programą, o paprastai prasidėjus krizei mažinamos būtent statybos darbų apimtys, kas reiškia mažiau užsakymų statybų bendrovėms.
Kita itin aktuali problema – dar labiau išaugusios energetinių resursų kainos, kartu pabrangusios statybinės medžiagos bei jų pervežimas. „Kainos gali tapti neprognozuojamos“, – kalbėjo pašnekovas.
Galiausiai, gali nutikti ir taip, kad pradėti projektai bus sustabdyti, o verslas apsipręs mažiau investuoti į biurų pastatų ar gamyklų statybas.
„Manau, kad sumažės statybos apimtys, tai – netolima ateitis“, – kalbėjo Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas. Tuomet valstybė susidurs ir su dar vienu iššūkiu – išaugusiu bedarbių skaičiumi.
Pašnekovo žodžiais,
statybų sektorius – nežinioje, optimizmo daug nėra, tik daug nerimo, kad gali labai smarkiai sumažėti užsakymų ir darbų.
Lietuvoje dirbantys ukrainiečiai
statybininkai bent kol kas išvykti neskuba, ieško galimybių į Lietuvą atsivežti šeimas, tačiau jei apsispręstų išvykti, sumažėjus užsakymų skaičiui, darbuotojų stygiaus problema bent kurį laiką nebus tokia opi.
Anot LSA prezidento, iš Ukrainos į Lietuvą atkeliaudavo metalas, iš Rusijos – cheminių medžiagų komponentai, Baltarusijos – metalas, granitinė skalda, mediena, stiklas. Tos medžiagos, matyt, bus vežamos iš kitų valstybių, ir bus brangesnės.
Kita vertus, neslepia pašnekovas, tikėtasi efektyvesnių ES sankcijų, ruoštasi, kad gali labai staiga nutrūkti staybinių medžiagų tiekimas, tačiau sankcijos pakankamai liberalios, tad didelė tikimybė, kad statybinės medžiagos ir toliau pasieks Lietuvą.
Pirkėjų lūkesčiai gali pasikeisti
Pašnekovas mano, kad individualius namus iš bankų pasiskolintais pinigais statantys žmonės taip pat gali susidurti su problemomis: bankai skolindami gali atidžiau vertinti rizikas, gali pradėti mažėti išduodamų būsto paskolų, automatiškai – ir individualių namų statybų.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas
Mindaugas Statulevičius BNS sakė, kad dar per anksti, jog būtų atšaukiamos sutartys ar imamasi kitų veiksmų. Kol kas NT plėtotojai stebi situaciją.
Paklaustas, ar dėl karinių veiksmų Ukrainoje Lietuvos NT rinkoje gali būti matoma stagnacija, kokia buvo 2014 metais, kai vyko Krymo aneksija, M. Statulevičius sakė, jog viskas priklausys nuo tolesnės situacijos.
„Kol kas nežinomas mastelis viso karinio veiksmo, neaišku, kuo tai gresia, kaip ilgai užtruks ir kiek aukų pareikalaus, kaip tai apskritai paveiks žmonių nuotaiką, tai nuo to labai priklausys. Taip, 2014 metais tikrai sustojo butų pirkimai, ypač investiciniai, tą tikrai stebėjome ir apskritai aktyvumas buvo kritęs, tai, tikėtina, kad kažkas panašaus galėtų ir dabar būti“, – sakė jis.