Rojumi turėjęs virsti daugiabučių rajonas JAV tapo katastrofa, o tada – skambiai nugriautas

Sent Luiso socialinių būstų projektas „Pruitt-Igoe“, 1954 m. pompastiškai atidarytas ir skambiai nugriautas po trijų dešimtmečių, tebėra galingas socialinės, rasinės ir architektūrinės įtampos, kamavusios Amerikos miestus XX amžiaus viduryje, simbolis.

„Pruitt-Igoe“ griovimas, 1972 m.
„Pruitt-Igoe“ griovimas, 1972 m.
„Pruitt-Igoe“ griovimas, 1972 m.<br>1972 Live | twitter.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ griovimas, 1972 m.<br>1972 Live | twitter.com nuotr.
Vieno iš daugiabučių kiemas.<br>The Pruitt-Igoe Myth | www.facebook.com nuotr.
Vieno iš daugiabučių kiemas.<br>The Pruitt-Igoe Myth | www.facebook.com nuotr.
Kompleksas 1955 m.<br>Sardonicus | twitter.com nuotr.
Kompleksas 1955 m.<br>Sardonicus | twitter.com nuotr.
Ši bažnyčia stovi iki šiol.<br>The Pruitt-Igoe Myth | www.facebook.com nuotr.
Ši bažnyčia stovi iki šiol.<br>The Pruitt-Igoe Myth | www.facebook.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ Sent Luiso fone.<br>Devin Thomas O'Shea | twitter.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ Sent Luiso fone.<br>Devin Thomas O'Shea | twitter.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ iš pažiūros primena sovietinius to meto daugiabučių rajonus.<br>en.wikipedia.org nuotr.
„Pruitt-Igoe“ iš pažiūros primena sovietinius to meto daugiabučių rajonus.<br>en.wikipedia.org nuotr.
„Pruitt-Igoe“ atidarymas, 1954 m.<br>The Pruitt-Igoe Myth | www.facebook.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ atidarymas, 1954 m.<br>The Pruitt-Igoe Myth | www.facebook.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ naujakuriai.<br>The Pruitt-Igoe Myth | www.facebook.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ naujakuriai.<br>The Pruitt-Igoe Myth | www.facebook.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ (fone dar matomi statomi daugiabučiai), 1956 m.<br>Otto Saumarez Smith | twitter.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ (fone dar matomi statomi daugiabučiai), 1956 m.<br>Otto Saumarez Smith | twitter.com nuotr.
„Pruitt-Igoe“ tarp 1963 ir 1972 m.<br>United States Geological Survey | en.wikipedia.org nuotr.
„Pruitt-Igoe“ tarp 1963 ir 1972 m.<br>United States Geological Survey | en.wikipedia.org nuotr.
Daugiau nuotraukų (11)

Lrytas.lt

Sep 28, 2022, 8:41 PM

Jei pasiūlysite daugiaaukščių socialinių būstų projektą Amerikoje, jūsų oponentai beveik neabejotinai pasinaudos „Pruitt-Igoe“ pavyzdžiu kaip retoriniu ginklu prieš jus ir nugalės jus.

„Captain W. O. Pruitt Homes“ ir „William L. Igoe Apartments“ – rasiškai atskirtas, vidutinės klasės kompleksas, susidedantis iš 33 vnt. 11 aukštų daugiabučių, 1954–1956 m. pastaytas šiaurinėje Sent Luiso dalyje. Tačiau per dešimtmetį jis tapo apleistu getu, kuriame gyveno tik neturtingi juodaodžiai gyventojai. Per du dešimtmečius jis bus visiškai nugriautas.

Nesvarbu, ar trumpą, neramią „Pruitt-Igoe“ egzistavimą galima pavadinti architektūros, politikos ar visuomenės nesėkme, jo likimas tebėra susijęs su daugelio Amerikos miestų likimu XX amžiaus viduryje ir puikiai atspindi tuometinę didmiesčių situaciją.

Dar prieš nusėdus dulkėms po liūdnai pagarsėjusio, plačiai per televiziją transliuoto vieno iš „Pruitt-Igoe“ pastatų griuvimo 1972 m. (paskutinysis iš jų sugriautas tik 1976 m.), argumentas, kad projektas buvo pasmerktas nuo pat pradžių, sulaukė rimto atgarsio. Architektūros istorikas Charlesas Jencksas nurodo, kad toks dinamiškumas yra „šiuolaikinės architektūros mirties“ momentas.

Kas buvo „Pruitt-Igoe“? „Pruitt–Igoe“ sudarė 33 vienuolikos aukštų daugiabučiai namai 23 ha sklype, šiaurinėje Sent Luiso (JAV, Misūrio valstija) dalyje. Socialinių daugiabučių projektas buvo pastatytas iš betono ir apdailintas plytomis. Kiekvienas pastatas buvo 52 m ilgio ir buvo nuo 80 iki 90 butų, nors kai kuriuose pastatuose buvo iki 150 butų. Iš viso komplekse buvo 2 870 butų (1 736 „Pruitt“ ir 1 132 „Igoe“), o jame gyveno daugiau nei 10 000 žmonių.

Butai buvo sąmoningai maži, su per maža virtuvės įranga, o keli butai buvo skirti didesnėms šeimoms. „Skip-stop“ tipo liftai sustodavo tik pirmame, ketvirtame, septintame ir dešimtame aukštuose, siekiant sumažinti liftų spūstis, todėl daugelis gyventojų buvo priversti lipti laiptais. Pastatuose buvo įrengti dideli į pietus nukreipti bendrieji koridoriai, vadinami „galerijomis“, taip pat skalbyklos ir šiukšlių latakai.

Būsto projektų, tokių kaip „Pruitt-Igoe“, statyba buvo tiesioginis atsakas į miestų gyventojų evoliuciją, vykstančią po Antrojo pasaulinio karo.

Spartus Amerikos miestų augimas iki 1920 m. smarkiai sulėtėjo, o kai kuriuose miestuose, įskaitant Sent Luisą, Misūrio valstijoje, netgi gyventojų pradėjo mažėti. Miesto ekspertams dar labiau nerimą kėlė tai, kad iš miestų į priemiesčius plūstantys gyventojai daugiausia buvo turtingesnės klasės. Šis masinis išvykimas, jų manymu, paliko vakuumą, kurį pamažu užpildė lūšnynai – baisų „marą“, kurį galima išgydyti tik jį išnaikinus.

Priėmus 1949 m. Būsto įstatymą, miestams buvo skirta 1 milijardas dolerių (2022 m. 12,5 milijardų dolerių) vertės paskolų lūšnynų išvalymui ir pertvarkymui, o tai paskatino miestų atnaujinimo projektus visose Jungtinėse Valstijose.

Ketvirtajame dešimtmetyje Sent Luiso miestas buvo perpildytas, būsto sąlygos kai kuriose miesto vietose priminė XIX a. skurdžiųjų rajonus Londone. Miesto būsto fondas XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje pablogėjo, o daugiau nei 85 000 šeimų gyveno XIX amžiaus daugiabučiuose.

1947 m. atlikta oficiali apklausa parodė, kad 33 000 namų buvo įrengti bendri tualetai. Vidurinės klasės gyventojai, daugiausia baltieji, paliko miestą, o jų buvusias rezidencijas užėmė mažas pajamas gaunančios šeimos. Juodųjų lūšnynai šiaurėje ir baltųjų pietuose plėtėsi ir grasino uzurpuoti miesto centrą. Siekdama apsaugoti centrinius objektus nuo neišvengiamo vertės praradimo, miesto valdžia nusprendė pertvarkyti vidinį žiedą aplink centrinį verslo rajoną.

Pirmieji Sent Luiso socialinių būstai buvo pastatyti pagal 1937 m. Būsto įstatymą ir buvo atidaryti 1942 m. kaip du identiški, bet rasiškai atskirti mažaaukščiai pastatai: Carr aikštė šiaurės vakaruose afroamerikiečiams ir „Clinton Peabody“ pietvakariuose baltiesiems. Projektai, skirti dirbantiems vargšams, o ne tikrai skurstantiems, buvo sėkmingi.

1947 m. Sent Luiso planuotojai pasiūlė transformuoti „DeSoto-Carr“, apleistą rajoną, kuriame gyveno daug juodaodžių gyventojų, naujais dviejų ir trijų aukštų gyvenamaisiais kvartalais ir viešuoju parku. Planas buvo neįgyvendintas; vietoj to 1949 m. išrinktas meras demokratas Josephas Darstas ir respublikonų valstijų lyderiai pasisakė už lūšnynų išvalymą ir jų pakeitimą daugiaaukščiais, didelio tankumo socialiniais būstais. Jie samprotavo, kad nauji projektai padės miestui padidinti pajamas, padės sukurti naujus parkus, žaidimų aikšteles ir prekybos erdves.

1950 m. Sent Luisas iš federalinių lėšų ruošėsi pastatyti 5800 įperkamų butų, numatytų Būsto įstatyme. Miesto inžinierius Haroldas Bartholomew ir meras Josephas Darstas, siekdami didžiausio efektyvumo, nusprendė beveik pusę šio tikslo įgyvendinti vienu didžiuliu kompleksu.

Iš pradžių planuotas Jungtinių Valstijų Jimo Crow segregacijos įstatymų prieblandoje, projektas turėjo būti padalintas pagal rasines linijas: juodaodžiai gyvens „Wendell Olliver Pruitt“ namuose, o jų baltieji kolegos užims „James Igoe“ apartamentus. Tačiau kadangi projektas buvo baigtas tik 1954 m. – po to, kai Aukščiausiojo Teismo byloje buvo priimtas sprendimas, kad „atskira, bet lygiavertė“ segregacija Jungtinėse Valstijose buvo neteisėta, jis buvo integruotas į vieną kompleksą – „Pruitt-Igoe“.

Prasideda statybos

1950 m. miestas pasirinko „Leinweber, Yamasaki & Hellmuth“, Sent Luise įsikūrusią architektų firmą, kuri suprojektavo naują socialinių būstų kompleksą. Projektui vadovavo architektas Minoru Yamasaki (tas pats, kuris suprojektavo originalius Pasaulio prekybos centro bokštus dvynius Niujorke). Jo pradiniam pasiūlymui, kuris apėmė žemus pastatus bei daugiaaukščius pastatus, Sent Luiso valdžia nepritarė, motyvuodama federalinių išlaidų ribomis. Taip buvo nustatytas vienodas 11 aukštų pastatų aukštis.

Korėjos karo sukeltas medžiagų trūkumas ir įtampa Kongrese dar labiau sugriežtino federalinę kontrolę. Bendras tankumas buvo nustatytas 50 butų 0,4 hektaro, didesnis nei miesto centro lūšnynuose. Nors kiekviena pastatų eilė turėjo būti šalia „atviros erdvės upės“, galutiniame plane kraštovaizdžio sutvarkymas buvo praleistas ir buvo pasodinta nedaug medžių.

Statybos prasidėjo 1951 metais. Pirmuosius nuomininkus „Pruitt“ priėmė 1954 m. lapkritį, „Igoe“ – 1955 m. liepą. Atidarius du projektus, jie buvo vienas didžiausių socialinių būstų projektų šalyje. Net pagal federalinius sąnaudų mažinimo reglamentus, „Pruitt-Igoe“ iš pradžių kainavo 36 mln. dolerių, o tai 60 procentų viršijo nacionalinį socialinių būstų vidurkį.

Dar prieš jį užbaigiant, „Pruitt-Igoe“ nebuvo pastatytas taip, kaip buvo numatyta. Architektas Yamasaki pasiūlė daugybę dizaino elementų, kurie niekada nebuvo pastatyti: žemaaukščiai pastatai, išskirstyti tarp didesnių kolegų, žaidimų aikštelės, tualetai pirmame aukšte ir papildomas kraštovaizdžio sutvarkymas. Tai, pasak Federalinės būsto administracijos, buvo per brangu. Būtent šis nuolatinis ekonomiškumo akcentavimas padiktavo tokias funkcijas kaip liftai, kurie stoja tik konkrečiuose aukštuose.

Nors „Pruitt-Igoe“ projektas jokiu būdu nebuvo apdovanotas net jo atidarymo metu, jo dizainą vis dėlto gyrė tokie leidiniai kaip „Architectural Forum“, kuris 1951 m. jį pavadino geriausiu daugiabučių projektu. (1965 m. žurnalas iš naujo išnagrinėjo „Pruitt-Igoe“ ir pakeitė savo poziciją, paskelbdamas, kad projektas žlugo.)

Staigus kritimas žemyn

Iš pradžių „Pruitt-Igoe“ buvo vertinamas kaip proveržis miestų atnaujinimo srityje. Vienas ankstyvas gyventojas apibūdino savo butą 11 aukšte kaip „vargšų mansardą“. 1954 m. Aukščiausiojo Teismo sprendimu „Pruitt-Igoe“ buvo oficialiai atskirtas, ir net 40 procentų pirmųjų nuomininkų buvo baltaodžiai, tačiau iki septintojo dešimtmečio vidurio jis tapo grynai afroamerikietišku.

Ventiliacija buvo prasta, o pastatuose trūko centralizuoto oro kondicionavimo, nepaisant karštų ir drėgnų Sent Luiso vasarų. Tuo tarpu Sent Luiso būsto administracija susidūrė su dešimtmečius trukusia problema dėl neefektyvios ir brangios savo pastatų priežiūros, kurią iš dalies lėmė neturtingi nuomininkai, nedavę didelių pajamų.

„Pruitt-Igoe“ vieta „pūvančių ir apleistų pastatų jūroje“ ir ribotos galimybės apsipirkti bei praleisti laisvalaikį (pirmame aukšte esančios įmonės buvo pašalintos iš projekto siekiant sutaupyti) prisidėjo prie jo problemų. Nepaisant savo dydžio, kompleksas neturėjo viešos pašto dėžutės. Didžiuliai 11 aukštų pastatai traukė nusikaltėlius ir valkatas.

Didžiausio užimtumo metu 1957 m. 9 % komplekso liko tuščias; iki 1960 m. šis skaičius išaugo iki 16 %, o vėliau iki 1970 m. išaugo iki 65 %. Nors federalinė vyriausybė skyrė lėšų „Pruitt-Igoe“ statybai, jo išlaikymas turėjo būti tiesiogiai finansuojamas iš nuomininkų nuomos.

Kadangi butuose beveik gyveno vien mažas pajamas gaunantys gyventojai, kurių didelė dalis pragyveno iš socialinio aprūpinimo, 33 bokštams išlaikyti buvo per mažai pinigų, todėl jie sunyko. Situacija tapo užburtu ratu: dėl prastos priežiūros mažėjo nuomininkų, taip sumažinant ir taip įtemptą biudžetą, o pastatai tapo vis labiau apleisti, atbaidė dar daugiau nuomininkų.

Būtent tokioje atmosferoje „Pruitt-Igoe“ tapo nusikalstamumo židiniu. Pastatų galerijos ir laiptai, skirti užtikrinti saugią bendruomenės erdvę, tapo gaujų susibūrimo vietomis ir valdomis; gyventojai galerijas pravardžiavo „pirštinėmis“, klastingomis vietomis, kuriose pakeliui namo jie galėjo būti užpulti. Komplekso reputacija taip smarkiai pablogėjo, kad kai kurie priežiūros ir pristatymo darbuotojai atsisakė ten kelti koją.

Iki 1958 m. Sent Luiso būsto administracija kreipėsi į federalinę vyriausybę dėl finansavimo „Pruitt-Igoe“ renovacijai; nors kai kurie iš pradžių numatyti Yamasaki patogumai vėliau buvo įrengti 1965 m., renovacija nepadėjo išspręsti gilesnių socialinių ir fiskalinių problemų, dėl kurių „Pruitt-Igoe“ tapo socialinės įtampos bomba.

Skambus nugriovimas

1968 m. federalinis būsto departamentas pradėjo raginti likusius gyventojus palikti „Pruitt-Igoe“. 1970 m. ataskaitoje fizinės žalos pastatams mastas buvo įvertintas kaip „beveik neįtikėtinas“ ir daug blogesnis nei kituose Sent Luiso projektuose. Daugelis pastatų buvo praktiškai nuniokoti, išdaužytais langais ir išlaužytomis durimis, išluptais laidais ir vamzdžiais, o aplink mėtėsi kalnai šiukšlių.

Tik 10 iš 33 pradinių pastatų vis dar buvo gyvenami. 1971 m. gruodį valstijos ir federalinės valdžios institucijos susitarė nugriauti du „Pruitt-Igoe“ pastatus su sprogmenimis. Jie tikėjosi, kad laipsniškas gyventojų skaičiaus ir užstatymo tankumo mažinimas galėtų pagerinti padėtį.

Skambus nugriovimas

1968 m. federalinis būsto departamentas pradėjo raginti likusius gyventojus palikti „Pruitt-Igoe“. 1970 m. ataskaitoje fizinės žalos pastatams mastas buvo įvertintas kaip „beveik neįtikėtinas“ ir daug blogesnis nei kituose Sent Luiso projektuose. Daugelis pastatų buvo praktiškai nuniokoti, išdaužytais langais ir išlaužytomis durimis, išluptais laidais ir vamzdžiais, o aplink mėtėsi kalnai šiukšlių.

Tik 10 iš 33 pradinių pastatų vis dar buvo gyvenami. 1971 m. gruodį valstijos ir federalinės valdžios institucijos susitarė nugriauti du „Pruitt-Igoe“ pastatus su sprogmenimis. Jie tikėjosi, kad laipsniškas gyventojų skaičiaus ir užstatymo tankumo mažinimas galėtų pagerinti padėtį.

Galiausiai, 1972 m. federalinė vyriausybė pagaliau nusprendė, kad „Pruitt-Igoe“ neįmanoma išgelbėti.

Po kelių mėnesių pasiruošimo pirmasis pastatas buvo nugriautas 1972 m. kovo 16 d. įvykdžius kontroliuojamą detonaciją. Netrukus buvo nugriauti dar keli pastatai. Pirmieji griovimai buvo transliuojami net per televiziją.

Federalinis būsto ir miestų plėtros departamentas (HUD) 1973 m. paskelbė apie savo sprendimą nugriauti likusią komplekso dalį.

Iki 1976 m. 33 bokštai buvo nugriauti. Nugriovimas kainavo 3,5 milijono dolerių. Tai buvo pirmieji dideli būsto projektai Jungtinėse Valstijose, kurie buvo nugriauti. Nugriovimo filmuota medžiaga buvo panaudota 1982 m. eksperimentiniame filme „Koyaanisqatsi“ (video nuo 2:21).

„Pruitt-Igoe“ žlugimas buvo vertinamas kaip simbolinis: daugiau nei vieno būsto projekto žlugimas ir daugiau nei tokių projektų žlugimas apskritai buvo įvardijamas kaip pačios modernizmo architektūros nesėkmė. Architektūros kritikas Charlesas Jencksas garsiai pareiškė: „Šiuolaikinė architektūra mirė Sent Luise, Misūrio valstijoje, 1972 m. liepos 15 d., 15.32 val.“

Interviu „Architectural Review“ Minoru Yamasaki paprastai pasakė apie „Pruitt-Igoe“: „norėčiau, kad nebūčiau sukūręs projekto“.

Nugriovus „Pruitt-Igoe“, jo vietoje liko tuščia dykvietė, apaugusi šabakštynais. Nors buvo pateikti įvairūs planai, kaip panaudoti vietą, įskaitant golfo aikštyną ir 50 aukštų bokštą, tačiau iki šiol vietovė liko beveik tuščia ir apaugusi augmenija. 2021 m. plėtotojas pateikė paraiškas statyti biurų pastatus ir viešbutį.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.